XSM JSTning asosiy chora-tadbirlari boʻyicha maxsus oʻquv seminarini oʻtkazdi
Artur Aplton JSTning oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi, hayvonlar va o‘simliklar salomatligiga qo‘yiladigan talablari bo‘yicha jahondagi yetakchi huquq ekspertlaridan biridir. U oʻtgan oy Jahon Savdo Tashkilotiga aʼzo boʻlish arafasida JST texnik reglamentlari haqida chuqur bilimga ega boʻlgan holda Oʻzbekistonga ushbu murakkab yoʻlni bosib oʻtishda yordam berish maqsadida Toshkentga tashrif buyurdi.
JST mamlakatlarga hayvonlar va o‘simliklar salomatligi va iste'molchilar uchun oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini xalqaro miqyosda qabul qilingan standartlarga muvofiq ta’minlashga yordam beradigan asosiy qoidalarga ega. Ushbu qoidalar Sanitariya-fitosanitariya choralarini (SFS) qo‘llash to‘g‘risidagi bitimda qayd etilgan.
Shu bilan birga, chora-tadbirlar ishlab chiqarish usullari va jarayonlari, sinov, tekshirish, sertifikatlash va karantinni o‘z ichiga olgan bir qator qonunlar, qoidalar va talablarni qamrab oladi.
SFS, Savdodagi texnik to‘siqlar (STT)  to‘g‘risidagi bitim bilan bir qatorda, mamlakatlarga xalqaro standartlarni qanday qo‘llash bo‘yicha ko‘rsatmalar beradi, shu orqali ular tadbirkorlik faoliyatiga ko‘maklashadi  va savdoga to‘sqinlik qiluvchi yashirin himoya shakllari sifatida foydalanilmaydi.
Savdo muzokaralari ishtirokchilari uchun tavsiyalar
Ushbu masalalarni muhokama qilish uchun Aplton 21-26 aprel kunlari O‘zbekistonning JST bo‘yicha bosh muzokarachisi Azizbek Urunov va u rahbarlik qilayotgan texnik guruh mutaxassislari bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazdi. Uchrashuvlar Xalqaro savdo markazi (XSM) tomonidan tashkil etildi.
Konsultatsiyalar 23 va 24 aprel kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) ushbu mavzular bo‘yicha ikki kunlik ma’ruzalar bilan to‘ldirildi.
Treningda 30 ga yaqin ishtirokchi, jumladan, Adliya vazirligi xodimlari va O‘simliklarni karantini va himoya agentligi, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi, Sanitariya-epidemiologiya osoyishtaligi va jamoat salomatligi qo‘mitasi va Texnik jihatdan tartibga solish agentligi kabi davlat idoralarining texnik mutaxassislari ishtirok etdi.
Ma’ruzalarda JIDU ilmiy xodimlari va yuridik fakulteti talabalari ham ishtirok etishdi. Seminar Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishi yoʻlida savdo salohiyatini oshirish maqsadida XSM tomonidan ishlab chiqilgan savdo siyosati boʻyicha oʻquv dasturining bir qismi boʻldi.
Shaffoflik va institutlar
Seminarning birinchi kuni xavflarni baholash, boshqaruv va aloqani hisobga olgan holda SFS bitimi va uning tamoyillarini ko‘rib chiqishni o‘z ichiga oldi. SFS bitimida mustahkamlangan uyg‘unlashtirish va ekvivalentlik kabi asosiy tushunchalar JST nizolarining misollari yordamida tushuntirildi. Nizolarni hal etish masalalari ham muhokama qilindi. Tematik sessiyalarning har biri O‘zbekiston muzokarachilari uchun amaliy tavsiyalar bilan taqdim etildi. Ikkinchi kun STT bitimiga bag‘ishlandi va xuddi shu tarzda davom ettirildi.
Ikkinchi kun JSTning asosiy tamoyili shaffoflik va unga amalda qanday erishilayotganiga bag‘ishlandi. SFS bo‘yicha Milliy xabar berish vakolatli organi va Milliy axborot almashish markazini tashkil etish zarurati muhokama qilindi. XSM O‘zbekistonga shu maqsadda zarur qonunchilikni ishlab chiqishda yordam bermoqda.
Apltonning tashrifi XSM tomonidan Yevropa Ittifoqi koʻmagida “Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayonini koʻmaklashish” loyihasi doirasida tashkil etildi.

МТЦ организовал специализированное обучение по ключевым мерам ВТО
Артур Эпплтон является одним из ведущих мировых правоведов в области требований ВТО в отношении продовольственной безопасности и здоровья животных и растений. В прошлом месяце он посетил Ташкент для оказания содействия узбекским коллегам в деле имплементации технических регламентов ВТО в преддверии вступления страны в эту организацию.
Всемирной торговой организацией (ВТО) установлены основные правила, призванные содействовать странам в обеспечении здоровья животных и растений, а также безопасности пищевых продуктов для потребителей в соответствии с международно признанными стандартами. Эти правила изложены в Соглашении по применению санитарных и фитосанитарных мер (СФС).
Эти меры охватывают целый ряд законов, положений и требований, включая методы и процессы производства, испытания, инспекции, сертификацию и карантин.
Соглашения по применению санитарных и фитосанитарных мер (СФС) и по техническим барьерам в торговле (ТБТ) служат руководством для стран по применению международных стандартов для содействия предпринимательской деятельности, а не для скрытой защиты,  препятствующей торговле.
Рекомендации для участников торговых переговоров
Для обсуждения этих вопросов приглашенный эксперт провел с 21 по 26 апреля ряд встреч с главным переговорщиком Узбекистана по присоединению страны к ВТО г-ном Азизбеком Уруновым и специалистами возглавляемой им технической группы. Встречи были организованы Международным торговым центром (МТЦ).
Консультации были дополнены двухдневным курсом лекций о Соглашениях по ТБТ и СФС 23 и 24 апреля на базе Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД).
В обучении приняли участие около 30 человек, включая сотрудников Министерства юстиции и технических специалистов нескольких государственных ведомств, таких как Агентство по карантину и защите растений, Комитет по ветеринарии и развитию животноводства, Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья и Агентство по техническому регулированию.
Лекции также посетили научные сотрудники и студенты юридического факультета УМЭД. Тренинг проводился в рамках специальной учебной программы, разработанной МТЦ для ускоренного развития кадрового потенциала в сфере международной торговли в преддверии присоединения Узбекистана к ВТО.
Прозрачность и институты
В первый день был проведен обзор Соглашения по СФС и закрепленных в нем принципов с упором на оценку рисков, управление и информационное взаимодействие. Такие ключевые понятия Соглашения по СФС, как гармонизация и эквивалентность, были разъяснены на примерах наиболее знаковых споров в рамках ВТО. Была также рассмотрена практика урегулирования споров. На каждом занятии теоретическое рассмотрение учебных тем сочеталось с дачей практических рекомендаций и советов в интересах переговорщиков Узбекистана. Второй день был посвящен Соглашению по ТБТ, и занятия проводились по аналогичной методике.
Отдельное время было уделено ключевому принципу ВТО – прозрачности и особенностям ее обеспечения на практике. Обсуждалась необходимость создания Национального органа по уведомлению и Национального информационного центра по СФС. МТЦ уже оказывает Узбекистану содействие в разработке необходимого для этого законодательства.
Визит Эпплтона был организован МТЦ при поддержке Европейского союза в рамках проекта «Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО».