Oʻzbekiston hukumati vakillari Jahon savdo instituti Qishki аkademiyasining 2024 yilgi oʻquv kurslarida savdo sohasidagi tajribalarini oshirmoqda
08.02.2024 1992
2024-yilning yanvar va fevral oylarida Jahon savdo institutining Qishki аkademiyasida olti nafar hukumat vakili, jumladan Oʻzbekistonning JSTga a’zo boʻlish boʻyicha muzokara jamoasi a’zolari, malaka oshirmoqda. Qishki аkademiya kurslari savdo va investitsiya huquqi va siyosatining dolzarb masalalarini qamrab oladi.
Xalqaro savdo markazi (XSM) Oʻzbekistonning JST doirasidagi koʻp tomonlama savdo tizimiga qoʻshilishi munosabati bilan hukumat vakillarining JST toʻgʻrisida chuqur bilimga ega boʻlishlari uchun Qishki аkademiya kurslarida ishtirok etishini tashkil etdi.
Barcha ishtirokchilar oʻz muassasalarida muhim lavozimlarni egallaydilar. Ulardan ikki nafari, shuningdek, JST talablariga muvofiq savdoni himoya qilish choralari qonunchiligini ishlab chiqishda ishtirok etmoqda.
Kurs ishtirokchilari Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qoʻmitasi, Bojxona qoʻmitasi va Oʻzbekiston Davlat aktivlarini boshqarish agentligi vakillaridir.
Oʻquv kurslari ishtirokchilarning ish faoliyati va majburiyatlariga uygʻun boʻlib, Chegara choralari va savdo chora-tadbirlarini soddalashtirish boʻyicha JST huquqi; Dempingga qarshi va himoya choralari boʻyicha JST huquqi; Subsidiyalar va kompensatsiya choralari boʻyicha JST huquqi; hamda Xizmatlar savdosi va siyosati huquqi kabi sohalarni qamrab oladi.
Turli savdo sohasidagi mutaxassislar uzoq muddatdan beri global savdo va investitsiyalar sohasida siyosatchilar va amaliyotchilarni tayyorlash uchun eng yaxshi platformalardan biri sifatida tan olingan Berndagi nufuzli Jahon savdo institutida kurslar tashkil qilib kelmoqdalar.
Bu ishtirokchilarga boshqa mamlakatlardagi hamkorlar bilan muloqot qilish, shuningdek, savdoni himoya qilish vositalari, bozorga kirish va xizmatlar savdosi sohalarida eng yaxshi savdo ekspertlari va amaliyotchilari bilan aloqalarni oʻrnatish imkonini beradi.
Yevropa ittifoqi (YEI) Xalqaro savdo markazi (XSM) tomonidan amalga oshirilayotgan “Oʻzbekistonning JSTga a’zo boʻlish jarayoniga koʻmaklashish” loyihasi doirasida mansabdor shaxslarning oʻquv kurslaridagi ishtirokini moliyalashtirdi.

Курсы Зимней академии Института мировой торговли (WTI Winter Academy) 2024 года повышают опыт должностных лиц Узбекистана в области торговли в ходе процесса присоединения страны к ВТО
08.02.2024 1990
Должностные лица, работающие в ключевых областях торговой политики, посещают курсы Зимней академии 2024 года в Институте мировой торговли в Берне, повышая свои знания в области права и практики ВТО, средств правовой защиты в торговле, а также мер в области торговли товарами и услугами, чтобы эффективно применять правила ВТО после вступления Узбекистана в организацию.
Шесть должностных лиц и членов переговорной команды Узбекистана по вступлению в ВТО проходят обучение в Зимней академии Института мировой торговли в январе и феврале 2024 года. Курсы Зимней академии охватывают актуальные вопросы в области торгового и инвестиционного права и политики.
Международный торговый центр (МТЦ) организовал участие технократов на курсах Зимней академии, для содействия углубленному изучению правил и практики Всемирной торговой организации (ВТО) в связи с подготовкой Узбекистана к присоединению к многосторонней торговой системе, созданной в рамках ВТО.
Участники занимают ключевые должности в своих учреждениях. Двое из них также участвуют в разработке нового законодательства о средствах правовой защиты торговли в соответствии с требованиями ВТО. Участники курсов представляют Министерство инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана, Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей, Таможенный комитет и Узбекское агентство по управлению государственными активами.
Курсы соответствуют основным профессиональным обязанностям участников и охватывают такие области, как Право ВТО по пограничным мерам и упрощению процедур торговли; Право ВТО по антидемпинговым и защитным мерам; Право ВТО по субсидиям и компенсационным мерам; Право и политика торговли услугами.
Известные торговые специалисты, выдающиеся в своей области, ведут курсы  в престижном Институте мировой торговли в Берне, который давно признан одним из лучших учебных центров для формирования политиков и практиков в области глобальной торговли и инвестиций.
Участие в этих курсах представит отличную возможность для участников  взаимодействовать с партнерами из других стран, а также установить контакты с лучшими торговыми экспертами и практиками в области средств защиты торговли, доступа на рынки и торговли услугами.
Европейский союз (ЕС) профинансировал обучение должностных лиц в рамках проекта «Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО», который реализуется Международным торговым центром (МТЦ).