O‘zbekistonlik mansabdor shaxslar Yevropa Ittifoqiga eksport qilishda fitosanitar qoidalarni qanday qo‘llashni o‘rganmoqdalar
31.07.2023 2228
Texnik mutaxassislar fitosanitar xavfni tahlil qilish, pestitsidlardan foydalanish qoidalari bilan tanishdilar
Savdoning kamdan-kam sohalari oziq-ovqat mahsulotlari importi qoidalari kabi murakkab, ammo iste'molchilar huquqlarini himoya qilish uchun muhim ahamiyatga egadir. Standartlar va talablar nozik muvozanatni - boshqa mamlakatlar eksportchilariga zarar yetkazuvchi haddan tashqari proteksionizmga yo’l qo’ymagan holda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlab berishi kerak.
Insonlar, hayvonlar va o’simliklar uchun standartlarni savdoga zarar yetkazmagan holda ishlab chiqish qoidalari JSTning sanitariya va fitosanitariya choralarini qo'llash to'g'risidagi kelishuvida bayon etib berilgan. Ular, shuningdek, O'simliklarni himoya qilish bo'yicha xalqaro konvensiyada ko’zda tutilgan xalqaro standartlarga mos kelishi kerak.
Oʻzbekistonlik texnik ekspertlar mamlakat JSTga aʼzo boʻlganida uning qoidalarini tadbiq qila olishlari uchun ushbu talablarning asosiy jihatlari boʻyicha amaliyot o’tadilar.
Toshkentda bo’lib o’tgan 3 ta seminar “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoniga ko‘maklashish” loyihasi doirasida Yevropa Ittifoqining moliyaviy ko’magida tashkil etildi.
Ikkita seminar fitosanitar xavfini tahlil qilish (12-16-iyun kunlari) va pestitsidlardan foydalanish (19-23-iyun kunlari) mavzulariga bag’ishlandi. Seminarlarda O'zbekistondan eksport qilish uchun jozibador bozor bo'lgan Yevropa Ittifoqining qoidalari va amaliyoti diqqat markazida bo’ldi.
Seminarlarda asosiy e’tibor guruhlarda amaliy ishlashga qaratildi. Fitosanitar xavfni tahlil qilish yordamida ishtirokchilar qovun va olcha pashshalari va anor mevasi zararkunandalari kabi zararkunandalar populyatsiyasini baholash uchun ssenariylarni ishlab chiqdilar. Shuningdek, ular pestitsidlarni ro'yxatdan o'tkazish tartib-taomillari va ularni sotish qoidalarini o'rgandilar.
Shaffoflik asosiy ahamiyatga ega
Uchinchi seminarda (20-24-iyun kunlari) SFS Milliy axborot almashish markazi (NEP) va Milliy xabar berish vakolatli organi (NNA) qanday tashkil etilishi va boshqarilishi ko’rsatib berildi. Bu tashkilotlarning tashkil etilishi JST a'zolari uchun majburiydir va ular SFS choralarining shaffofligini ta'minlaydi. NNA boshqa mamlakatlarni SFS choralariga kiritilgan o'zgarishlar haqida xabardor qiladi; NEP boshqa JST a'zolarining SFS choralari bo'yicha bo'lishi mumkin bo'lgan savollariga javob beradi.
Sessiyada ishtirokchilar, shuningdek, JSTning SFS bo'yicha chora-tadbirlarni raqamli kuzatib borish imkonini beradigan yangi ePing platformasi bilan tanishdilar.
O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo’mitasi hamda Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi kabi O‘zbekistonning SFS masalalari bilan shug‘ullanuvchi idoralarining 38 nafar mansabdor shaxsi seminarlarda o’z bilimlarini oshirdi.
XSM Yevropa Ittifoqining Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayoniga koʻmaklashish loyihasini amalga oshiruvchi hamkori hisoblanadi. Besh yillik tashabbus O‘zbekistonning JSTdagi muzokaralarini qo‘llab-quvvatlaydi va uning qoidalarini amalga oshirish uchun texnik ko‘nikmalarni rivojlantirishga yordam beradi. Loyihaning yakuniy maqsadi mamlakat iqtisodiy rivojlanishiga hissa qo'shishdan iboratdir.

Technicians come to grips with pest risk analysis, rules on pesticide use
Few trade areas are as complex, yet key to consumer protection as rules on food imports. The standards and requirements have to strike a fine balance: ensuring food is safe without being overly protectionist, thereby harming other countries’ exporters.
Rules on how to develop standards for human, animal and plant health while not impeding trade, are set out in the WTO Agreement on the Application of Sanitary and Phytosanitary Measures (SPS). They must also follow international standards such as those of the International Plant Protection Convention.
Uzbek technical experts were trained on key aspects of these requirements to equip them to implement the rules when the country joins the WTO.
Three seminars, held in Tashkent, were organized with funding from the European Union under the project Facilitating the process of Uzbekistan’s accession to the WTO.
Two seminars were on the topics of pest risk analysis (12-16 June), and how pesticides are used (19-23 June). Under the lens were the rules and practices of the European Union, an attractive market for exports from Uzbekistan.
The seminars focused on practical group work. With pest risk analysis, attendees developed scenarios to assess pests populations, such as those of melon and cherry flies, and the pomegranate fruit pest. They also learned the ropes on registration procedures for pesticides and rules on their marketing.
Transparency is key
A third workshop (20-24 June) showed how to set up and operate an SPS National Enquiry Point (NEP) and a National Notification Authority (NNA). These are mandated for WTO members and ensure transparency on SPS measures. The NNA notifies other countries about changes to SPS measures; the NEP answer questions other WTO members might have about SPS measures in place.
The session also introduced attendees to the WTO’s new ePing platform for measures on SPS, which enables the digital tracking of measures.
Attendees praised the practical use of the training. Mamatkulov Zokirjon, lead specialist of Uzbekistan’s Agency for Technical Regulation, said it was ‘a great resource to obtain the necessary information.’
Thirty-eight Uzbek officials from agencies involved in SPS matters benefited, including the Agency of Plant Protection and Quarantine, the Sanitary Epidemiological Welfare and Public Health Committee and the State Committee of Veterinary and Livestock Development,
The ITC is the implementing partner of the European Union’s Facilitating the process of Uzbekistan’s accession to the WTO project. The five-year initiative supports Uzbekistan's negotiations at the WTO and helps develop technical skills to implement its rules. The project’s ultimate objective is to contribute to the country’s economic development.