Savdoni himoya qilish bo‘yicha muhim o‘quv mashg‘uloti O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishga tayyorgarligini mustahkamladi
30.04.2025 2018
O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lishiga tayyorgarlik jarayonida savdoni himoya qilish choralarini boshqarish bo‘yicha zarur texnik ko‘nikmalar rivojlantirilmoqda.
JSTga a’zo bo‘lgan davlatlar, ichki ishlab chiqaruvchilarni adolatsiz savdo amaliyotlaridan, jumladan, demping va subsidiyalar, yoki import hajmining keskin o‘sishdan himoya qilish uchun, savdoni himoya qilish choralarini qo‘llashi mumkin.
JST a’zolarga antidemping, kompensatsion va maxsus himoya choralarini qo‘llashda yo‘l-yo‘riq bo‘lib xizmat qiladigan keng qamrovli qoidalar to‘plamiga ega.
O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayonini qo‘llab-quvvatlash doirasida Xalqaro savdo markazi (XSM) mamlakatga savdoni himoya qilish tizimini shakllantirishda ko‘mak bermoqda. Bu esa tegishli qonunchilik bazasini ishlab chiqish va savdoni himoya qilish bo‘yicha alohida bo‘linma tashkil etishni o‘z ichiga oladi. Asosiy e’tibor esa ushbu qoidalarni samarali qo‘llash uchun zarur texnik salohiyatni rivojlantirishga qaratilgan.
Shu maqsadda 2025 yilning 7–11 aprel kunlari Toshkent shahrida savdoni himoya qilish choralarini JSTga a’zo bo‘lgach amalga oshiruvchi mutaxassislar, shuningdek, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining professor-o‘qituvchilari, tadqiqotchilari va talabalarini qamrab olgan intensiv o‘quv seminar o‘tkazildi.
Mazkur o‘quv kursi “JST Kafedralari” dasturi doirasida o‘tkazildi va treningning bir qismi uchun JST Qoidalar bo‘limidan texnik mutaxassis jalb etildi.
Savdoni himoya qilish qonunchiligidagi yangiliklar
Dastlabki kun qatnashchilarga savdoni himoya qilish choralari bo‘yicha protsessual bosqichlar, Braziliya, Kanada, Yevropa Ittifoqi va AQSh kabi JST a’zolarining institutlari misolida tushuntirildi. Shuningdek, tergov ishlarini boshlash va ularning muddati, shuningdek, maxfiy ma’lumotlar bilan ishlash tartibi muhokama qilindi.
Ishtirokchilar savdoni himoya qilish choralarining murakkab jihatlariga ham chuqur kirib bordilar.
Normal qiymat va demping marjasi
Ikkinchi kunning mavzusi antidemping choralari bo‘ldi. Unda ishtirokchilar “normal qiymat”ni aniqlash uslublari, eksport narxlari haqida ma’lumot to‘plash tartibi va demping marjasini hisoblash metodologiyasi bilan tanishdilar. Uchinchi kun kompensatsion choralar mavzusiga bag‘ishlandi. Unda noxolis subsidiyalar bilan qo‘llab-quvvatlanadigan import mahsulotlariga nisbatan qanday choralar ko‘rilishi mumkinligi tushuntirildi.
To‘rtinchi kun demping sababli yetkazilgan zarar va zararni aniqlovchi omillar, jumladan narx va hajm dinamikasi tahlil qilindi. So‘nggi kun esa maxsus himoya choralariga va ularni qanday sharoitlarda qo‘llash mumkinligiga bag‘ishlandi.
Trening davomida nazariy bilimlarni mustahkamlash uchun amaliy mashqlar va real holatlarga asoslangan simulyatsiyalardan foydalanildi.
Mazkur o‘quv seminari 42 nafar ishtirokchining salohiyatini oshirishga xizmat qildi. Tadbir Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilayotgan “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoniga ko‘maklashish” loyihasi doirasida tashkil etildi. 24 nafar ishtirokchi yakuniy imtihonni muvaffaqiyatli topshirib, tegishli sertifikatlarga ega bo‘ldi.
2025-yil 7 aprel, Toshkent, O‘zbekiston – O‘quv seminarini XSMning Toshkentdagi loyiha koordinatori Adxam Akbarov ochib berdi hamda kurs dasturi bilan tanishtirdi.

Узбекистан усиливает подготовку к ВТО через обучение по торговым защитным мерам
В процессе подготовки Узбекистана к вступлению во Всемирную торговую организацию в стране формируется корпус кадров с необходимыми техническими знаниями и навыками по администрированию различных средств торговой защиты.
После вступления в ВТО странам разрешается применять меры торговой защиты против импорта в целях защиты отечественного производителя от недобросовестной торговой практики – такой, как демпинг и субсидии, – или для борьбы с резким ростом импорта товаров из иностранных государств.
В ВТО принят всеобъемлющий свод правил, регулирующих порядок применения государствами-членами специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер.
В рамках процесса присоединения Узбекистана к ВТО МТЦ оказывает стране содействие в создании режима защиты торговли. Это включает в себя разработку соответствующего корпуса законодательства о средствах торговой защиты и создание отдельной государственной структуры, в чье ведение входило бы администрирование мер торговой защиты. Одним из ключевых направлений работы является формирование кадрового потенциала, обладающего необходимыми для этого техническими знаниями и навыками.
В свете вышеуказанных задач в течение недели – с 7 по 11 апреля 2025 года – в г. Ташкенте был проведен интенсивный курс обучения для технических специалистов, которым предстоит заниматься применением торговых защитных мер после вступления страны в ВТО, а также для научных работников, преподавателей и студентов ташкентского Университета мировой экономики и дипломатии. Часть занятий провел технический эксперт отдела правил секретариата ВТО, специально направленный для преподавания на курсе по линии Программы «Кафедр ВТО» профильных вузов.
Уточнение состояния законодательства о средствах торговой защиты
В первый день участникам были представлены процедурные аспекты применения средств торговой защиты, а также обзор органов администрирования мер торговой защиты в ряде членов ВТО – в Бразилии, Канаде, США и ЕС.
Участники семинара рассмотрели порядок инициирования и продолжительности проведения расследований на предмет установления наличия оснований для введения мер торговой защиты, а также правила обращения с конфиденциальной информацией.
Затем участники подробно изучили все тонкости средств торговой защиты.
Нормальная стоимость и демпинговая маржа
Второй день был посвящен антидемпинговым мерам. Участники узнали, как определяется средневзвешенная «нормальная стоимость», как собирается информация об экспортных ценах и как рассчитывается демпинговая маржа при проведении расследования по фактам подобных обращений.
На третий день были представлены компенсационные меры (пошлины), которые могут быть применены в отношении импорта, субсидируемого иностранным государством и, таким образом, несправедливо получающего дополнительные преимущества, что дает импортирующему государству основание для принятия мер торговой защиты.
В четвертый день рассматривалась практика оценки ущерба от демпинга и других факторов – таких, как эффекты цены и объема.
Последний день был посвящен специальным защитным мерам и условиях их возможного применения.
На протяжении всего обучения проводились практические упражнения и моделировались реальные ситуации для закрепления полученных теоретических знаний.
Обучение, проходившее при финансовой поддержке Европейского союза  в рамках Проекта Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО, прошло в общей сложности 42 специалиста Узбекистана, а двадцать четыре из них также сдали письменный экзамен и получили сертификаты об успешном окончании курса.
7 апреля 2025 г., г. Ташкент (Узбекистан): на фото – национальный координатор проектов МТЦ в Узбекистане Адхам Акбаров открывает курс и представляет его обзор.