O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi doirasida oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi tizimini tubdan maqbullashtirish bo‘yicha ulkan tashabbus
28.04.2025 2599
O‘zbekistonda Xalqaro Savdo Markazi (XSM) ko‘magida oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini tekshirish milliy tizimini maqbullashtirish bo‘yicha kompleks ishlar olib borilmoqda. Ushbu keng ko‘lamli ishlarning maqsadi — mamlakat Jahon Savdo Tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lishi arafasida milliy tizimni xalqaro standartlarga muvofiqlashtirishdan iborat.
O‘zbekiston bo‘ylab oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini tekshirish bo‘yicha turli vazirlik va idoralar tasarrufidagi laboratoriyalar tarmog‘i faoliyat yuritmoqda. Bunday tizim ayrim hollarda sa’y-harakatlarning takrorlanishiga va resurslardan samarasiz foydalanishga olib kelishi mumkin.
Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi, oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha davlat tizimiga nazorat olib boruvchi vakolatli organ, tizimdagi takroriyliklarning oldini olish va moliyaviy hamda boshqa resurslardan oqilona foydalanishni ta’minlash maqsadida uni maqbullashtirish rejasini ishlab chiqish bo‘yicha qaror qabul qildi.
2024-yilda Qo‘mita Xalqaro Savdo Markaziga murojaat qilib, turli idoralar tasarrufidagi laboratoriyalar tarmog‘ini maqbullashtirish yo‘llarini baholashda texnik yordam so‘radi. Ushbu tashabbus doirasida uchta eng muhim laboratoriyani tanlab olish va ularning faoliyatini xalqaro standart, ya’ni ISO/IEC 17025:2017 talablari bilan moslashtirish vazifasi belgilandi.
Ushbu jarayon doirasida tanlab olingan laboratoriyalarning sifatni boshqarish tizimlari qayta ko‘rib chiqilmoqda va takomillashtirilmoqda. Laboratoriyalarning texnik xodimlari uchun xalqaro standartlar va protokollarga muvofiq sinov parametrlarini aniqlash bo‘yicha analitik usullar yuzasidan malaka oshirish kurslari tashkil etilmoqda.
Laboratoriyalarni joylarda baholash va ularning texnik xodimlarini malakasini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar
2024-yilning ikkinchi yarmida laboratoriyalar faoliyatini baholash so‘rovnoma asosida amalga oshirildi. Baholash natijalariga ko‘ra, 2024-yil oktyabr oyida laboratoriyalarni joyiga chiqib o’rganish ishlari o‘tkazildi. Ushbu o’rganish laboratoriyalarning sifatni boshqarish tizimlari xalqaro talablarga qanchalik mos kelishini aniqlashga qaratilgan edi.
Shundan so‘ng, Toshkent shahrida laboratoriyalar texnik xodimlar uchun xalqaro akkreditatsiya talablari bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlar tashkil etildi. Ushbu o‘quv kurslari ishtirokchilarga sinov protokollarini yuritish, hujjatlarni rasmiylashtirish hamda standart operatsion tartiblarni bajarish bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarni shakllantirish imkonini berdi.
2025-yil 4–5-fevral kunlari yana bir seminar o‘tkazildi. U laboratoriyalarda yuqori darajadagi sifat menejmenti tizimini tashkil qilishga bag‘ishlandi. Mashg‘ulot davomida metodlarni validatsiya qilish, namunalar olish amaliyoti va o‘lchovdagi noaniqliklarni aniqlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Ishtirokchilar nazariy bilimlarni mustahkamlash uchun laboratoriyada amaliy mashg‘ulotlar ham o‘tkazdilar.
Umumiy hisobda 37 nafar texnik mutaxassis oziq-ovqat mahsulotlarida mikrobiologik ko‘rsatkichlar, pestitsidlar va aflatoksinlarni aniqlash bo‘yicha xalqaro sifat boshqaruvi standartlari hamda sinov protokollari asosida tayyorgarlikdan o‘tdi.
Oziq-ovqat xavfsizligi tizimini takomillashtirish bo‘yicha bu faoliyatlar Yevropa Ittifoqining "O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayonini qo‘llab-quvvatlash" loyihasi doirasida amalga oshirilmoqda.

Ambitious plan to restructure Uzbek food safety for WTO
An encompassing venture to restructure Uzbekistan’s food safety testing system is underway with help of the International Trade Centre (ITC). The goal is to align the system with international standards for when the country joins the World Trade Organization (WTO).
The testing of food safety in Uzbekistan is being done by a wide network of laboratories across the country that report to different ministries and departments. This holds the risk of duplication and wasting of resources.
The Committee of Sanitary Epidemiological Welfare and Public Health (San-Epid committee) – the custodian of the national food safety system – decided to optimize the system to eliminate duplication and ensure optimal use of funds and other resources.
The committee asked ITC in 2024 to help examine the elaborate network of laboratories to rationalize it. The goal was to identify the three most important laboratories, and to upgrade them to the international standard known as ISO/IEC 17025:2017.
As part of the process, the quality management systems of the selected laboratories are being finetuned. This also means advanced training for technical staff on analytical methods for the test parameters, using the international standard protocols.
Field visit and advanced training
The laboratories were assessed through a survey in the second half of 2024. This was followed by a field visit in October 2024 to assess gaps against the international requirements for laboratory management systems. Technicians were then trained in Tashkent on how to comply to meet international accreditation. Their skills were finetuned on record keeping and documentation, testing protocols, and standard operating procedures.
Another seminar was held on 4 and 5 February 2025 on advanced laboratory quality management. The training focused on method validation, sampling and uncertainty measurement as part of the laboratory quality management system.
The training provided a theoretical grounding and then focused on practical laboratory work to ensure optimal take-up.
Thirty-seven technicians were trained to the international laboratory quality management system standard as well as to the international test protocols on microbiological, pesticide and aflatoxin parameters in food.
The work on the food safety system is supported under the EU project Facilitating the process of Uzbekistan’s accession to the WTO.