O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi doirasida oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi tizimini tubdan maqbullashtirish bo‘yicha ulkan tashabbus
28.04.2025 2599
O‘zbekistonda Xalqaro Savdo Markazi (XSM) ko‘magida oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini tekshirish milliy tizimini maqbullashtirish bo‘yicha kompleks ishlar olib borilmoqda. Ushbu keng ko‘lamli ishlarning maqsadi — mamlakat Jahon Savdo Tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lishi arafasida milliy tizimni xalqaro standartlarga muvofiqlashtirishdan iborat.
O‘zbekiston bo‘ylab oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini tekshirish bo‘yicha turli vazirlik va idoralar tasarrufidagi laboratoriyalar tarmog‘i faoliyat yuritmoqda. Bunday tizim ayrim hollarda sa’y-harakatlarning takrorlanishiga va resurslardan samarasiz foydalanishga olib kelishi mumkin.
Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi, oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha davlat tizimiga nazorat olib boruvchi vakolatli organ, tizimdagi takroriyliklarning oldini olish va moliyaviy hamda boshqa resurslardan oqilona foydalanishni ta’minlash maqsadida uni maqbullashtirish rejasini ishlab chiqish bo‘yicha qaror qabul qildi.
2024-yilda Qo‘mita Xalqaro Savdo Markaziga murojaat qilib, turli idoralar tasarrufidagi laboratoriyalar tarmog‘ini maqbullashtirish yo‘llarini baholashda texnik yordam so‘radi. Ushbu tashabbus doirasida uchta eng muhim laboratoriyani tanlab olish va ularning faoliyatini xalqaro standart, ya’ni ISO/IEC 17025:2017 talablari bilan moslashtirish vazifasi belgilandi.
Ushbu jarayon doirasida tanlab olingan laboratoriyalarning sifatni boshqarish tizimlari qayta ko‘rib chiqilmoqda va takomillashtirilmoqda. Laboratoriyalarning texnik xodimlari uchun xalqaro standartlar va protokollarga muvofiq sinov parametrlarini aniqlash bo‘yicha analitik usullar yuzasidan malaka oshirish kurslari tashkil etilmoqda.
Laboratoriyalarni joylarda baholash va ularning texnik xodimlarini malakasini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar
2024-yilning ikkinchi yarmida laboratoriyalar faoliyatini baholash so‘rovnoma asosida amalga oshirildi. Baholash natijalariga ko‘ra, 2024-yil oktyabr oyida laboratoriyalarni joyiga chiqib o’rganish ishlari o‘tkazildi. Ushbu o’rganish laboratoriyalarning sifatni boshqarish tizimlari xalqaro talablarga qanchalik mos kelishini aniqlashga qaratilgan edi.
Shundan so‘ng, Toshkent shahrida laboratoriyalar texnik xodimlar uchun xalqaro akkreditatsiya talablari bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlar tashkil etildi. Ushbu o‘quv kurslari ishtirokchilarga sinov protokollarini yuritish, hujjatlarni rasmiylashtirish hamda standart operatsion tartiblarni bajarish bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarni shakllantirish imkonini berdi.
2025-yil 4–5-fevral kunlari yana bir seminar o‘tkazildi. U laboratoriyalarda yuqori darajadagi sifat menejmenti tizimini tashkil qilishga bag‘ishlandi. Mashg‘ulot davomida metodlarni validatsiya qilish, namunalar olish amaliyoti va o‘lchovdagi noaniqliklarni aniqlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Ishtirokchilar nazariy bilimlarni mustahkamlash uchun laboratoriyada amaliy mashg‘ulotlar ham o‘tkazdilar.
Umumiy hisobda 37 nafar texnik mutaxassis oziq-ovqat mahsulotlarida mikrobiologik ko‘rsatkichlar, pestitsidlar va aflatoksinlarni aniqlash bo‘yicha xalqaro sifat boshqaruvi standartlari hamda sinov protokollari asosida tayyorgarlikdan o‘tdi.
Oziq-ovqat xavfsizligi tizimini takomillashtirish bo‘yicha bu faoliyatlar Yevropa Ittifoqining "O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayonini qo‘llab-quvvatlash" loyihasi doirasida amalga oshirilmoqda.

Масштабный план рационализации узбекской системы контроля безопасности пищевых продуктов в рамках подготовки страны к вступлению в ВТО
28.04.2025 2547
В Узбекистане при содействии Международного торгового центра (МТЦ) проводится комплексная рационализация национальной системы проверки безопасности пищевых продуктов. Целью этой масштабной работы является ее приведение в соответствие с международными стандартами к моменту вступления страны во Всемирную торговую организацию (ВТО).
Проверкой безопасности пищевых продуктов в Узбекистане занимается разветвленная сеть лабораторий в составе различных министерств и ведомств по всей стране. Такая система может приводить к дублированию усилий и нерациональному использованию ресурсов.
Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья – контрольный орган, осуществляющий надзор за государственной системой обеспечения безопасности пищевых продуктов, – принял решение разработать план оптимизации системы с целью избежать дублирования усилий и обеспечить рациональное использование финансовых средств и других ресурсов. В 2024 году Комитет обратился к МТЦ с просьбой оказать помощь в оценке путей рационализации широкой сети ведомственных лабораторий. Задача состояла в отборе трех наиболее важных лабораторий и приведении их функционала в соответствие с международным стандартом, известным как ISO/IEC 17025:2017.
В рамках этого процесса проводится доработка систем управления качеством отобранных лабораторий; для технического персонала лабораторий организуются курсы повышения квалификации по аналитическим методам определения параметров исследований (испытаний) согласно международным стандартам и протоколам.
Выездная оценка лабораторий и повышение квалификации их персонала
Во второй половине 2024 года была проведена оценка лабораторий путем опроса, а по ее итогам в октябре состоялась выездная проверка лабораторий для выявления возможных несоответствий международным требованиям к системам управления качества в лабораториях. Затем в Ташкенте было организовано обучение технических специалистов практике соблюдения требований международной аккредитации. Обучение позволило им отработать навыки ведения учета и документации, протоколов испытаний и выполнения стандартных операционных процедур.
Еще один семинар был проведен 4 и 5 февраля 2025 года – об управлении качеством в лаборатории на высоком уровне. Обучение было посвящено порядку валидации методов, практике отбора проб и измерению неопределенностей в рамках системы управления качеством в лаборатории.
Ознакомившись с теоретическими основами, обучаемые провели практические лабораторные работы для оптимального усвоения материала.
Международным лабораторным стандартам управления качеством, а также международным протоколам испытаний на микробиологию, пестициды и афлатоксины в пищевых продуктах было обучено тридцать семь технических специалистов.
Работа над совершенствованием системы безопасности пищевых продуктов проводится при поддержке со стороны Проекта ЕС  Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО.