Oʻzbekiston: mamlakat iqtisodiyotini modernizatsiyalash va Jahon Savdo Tashkiloti (JST)ga aʼzoligini qoʻllab-quvvatlash
14.07.2020 2293
Pandemiya davrida Oʻzbekistonning JST aʼzoligiga kirish jarayoniga koʻmaklashish boʻyicha saʼy-harakatlar jadal davom etmoqda, deb xabar beradi ITC News.
Maslahat xizmati – birlamchi yordam
Covid-19 tufayli hukmron vaziyatga qaramay, Oʻzbekistonning JST aʼzosiga aylanishini qoʻllab-quvvatlash yoʻlida belgilangan chora-tadbirlar faol amalga oshirilmoqda. Jumladan, 2020-yil aprel oyidan buyon masala yuzasidan texnik tajriba almashish boʻyicha bir qator vebinarlar muvaffaqiyatli tashkil etildi.
Maʼlumot va bilimlar oqimiga yoʻl ochgan mazkur treninglar Milliy qonunchilikning JST tamoyillari va ilgʻor tajribalar bilan muvofiqligini taʼminlashga xizmat qiladi.
Savdo-sotiqdagi texnik toʻsiqlar (SSTT) hamda Sanitariya va fitosanitariya me’yorlari (SFS)ga oid sessiyalar davomida vebinar qatnashchilari standartlash, hujjatlarni ishlab chiqish, sertifikatlash, tekshiruv tashriflarini oʻtkazish va qonunlar ijrosini taʼminlash boʻyicha oʻrnatilgan xalqaro qoidalar va tamoyillar bilan tanishdi.
Tadbirlar mobaynida Xalqaro Savdo Markazi (XSM) ekspertlari tomonidan Xalqaro Standartlashtirish Tashkiloti (ISO)ning maqbul amaliyotlari, ixtiyoriy va majburiy standartlashning farqlari tushuntirildi. Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi “Oʻzstandart” agentligi, Sogʻliqni saqlash vazirligi, Davlat veterinariya qoʻmitasi, Oʻsimliklar karantini davlat inspeksiyasi kabi tashkilotlarning vakillari bilan SSTT va SFS masalalari boʻyicha muhokamalar uyushtirildi.
Dalillarga asoslangan ishchi sessiyalarda xizmatlar va mahsulotlarni standartlash, texnik jihatdan tartibga solish, sertifikatlash va baholashga oid hujjat loyihalari ishlab chiqilib, ularning JST qoidalariga hamda ilgʻor xalqaro tajribalarga muvofiqligi boʻyicha fikr almashildi.
Kelgusi vazifalar
Ayni damda, mamlakatda Milliy soʻrov punktlari va axborot tizimini joriy etish, shu bilan birga, muvofiqlashtirish boʻyicha Milliy qoʻmita faoliyatini yoʻlga qoʻyish ustida yoʻriqnomalar tayyorlanmoqda. Galdagi interfaol vebinar sessiyalari 2020-yilning avgust oyida boʻlib oʻtishi rejalashtirilgan.
Kelishuvlarga binoan, XSM Oʻzbekistonga intellektual mulk huquqlariga doir milliy qonunchilikni qayta koʻrib chiqish, uning JST qoidalari va sohaga taalluqli xalqaro konvensiyalar bilan uygʻunligini taʼminlash yuzasidan koʻmak koʻrsatishda davom etadi.
Oʻzbekiston: JSTga aʼzolik jarayoni
Yuqoridagi tashabbuslardan asosiy maqsad Oʻzbekistonning JST tarkibiga kirish borasidagi saʼy-harakatlarini qoʻllab-quvvatlash hisoblanadi. Muqaddam olib qaraganda, Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayoni 1994 yilda boshlangan boʻlsa-da, oʻsha davrdagi “oʻzini oʻzi taʼminlash” siyosati tufayli 2005 yilga kelib “muzlatib qoʻyilgan” edi. Oradan oʻn yildan oshiq vaqt oʻtgach – 2018-yilga kelib, Oʻzbekiston savdoni liberallashtirish va ichki savdo rejimini oʻzgarishga qaratilgan islohotlar doirasida JSTga aʼzo boʻlish uchun rasmiy murojaatnoma yubordi. Shundan soʻng, 2019-yil iyulida Oʻzbekistonning tashqi savdo rejimi toʻgʻrisidagi yangilangan Memorandum JSTga koʻrib chiqish taqdim etildi.
Shular qatorida, Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishi boʻyicha Ishchi guruh faoliyatini qayta tiklash uchun kerakli hujjatlar toʻplami, jumladan tovar va xizmatlar boʻyicha boshlangʻich takliflar JST Kotibiyatiga topshirildi. XSMning texnik maslahatlari bilan, 2020-yil 7-iyul kuni Oʻzbekistonning JSTga kirishi boʻyicha Ishchi guruhining 4-yigʻilishi muvaffaqiyat bilan oʻtkazildi. Ushbu tadbir oʻn besh yillik “boshi berk“ muzokaralarga yakun yasadi, deb aytish mumkin.
Eslatib oʻtish joizki, Oʻzbekistonning JSTga toʻlaqonli aʼzo boʻlish jarayoni XSM tomonidan besh yillik loyiha doirasida qoʻllab-quvvatlanmoqda. Yevropa Ittifoqi moliyalashtirayotgan mazkur loyihaning asosiy maqsadi Oʻzbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya qilish hamda mamlakatda JST qoidalariga mos savdo rejimini oʻrnatishga koʻmaklashishdan iborat.

Оказание поддержки Узбекистану: модернизация экономики и членство во Всемирной торговой организации (ВТО)
14.07.2020 2294
Консультационно-информационная поддержка как ключевой фактор
COVID-19 не смог воспрепятствовать организации серии вебинаров, проводимых с апреля 2020 года, которые направлены на обмен техническими знаниями и опытом в целях содействия процессу присоединения Узбекистана к ВТО.
Эти практические семинары по вопросам обмена информацией и знаниями проводились для обеспечения того, чтобы национальное законодательство соответствовало принципам ВТО, а также передовой практике в данной области.
В ходе вебинаров, посвященных Техническим барьерам в торговле (ТБТ) и Санитарным и фитосанитарным мерам (СФМ), участникам была предоставлена возможность ознакомиться с международно признанными нормами и принципами относительно стандартов, технических регламентов, сертификации, проведения проверок и инспекций, а также правоприменения. Помимо прочего, эксперты Международного торгового центра (МТЦ) представили информацию о передовой практике Международной организации по стандартизации (МОС) в области стандартизации, а также различия между добровольными стандартами и обязательными техническими регламентами. В обсуждении вопросов ТБТ и СФМ принимали участие представители следующих организаций и ведомств: Узстандарт, Министерство здравоохранения, Государственный комитет ветеринарии, а также Государственная инспекция по карантину растений.
Эти мероприятия, основанные на фактических данных, проводятся в период разработки документов по стандартизации, техническому регламенту, сертификации товаров и услуг, законов об оценке и обеспечения их соответствия нормам и положениям ВТО. В настоящее время ведется обсуждение и разработка наиболее эффективной международной практики.
Последующие шаги
Ведется разработка руководящих принципов в отношении создания и обеспечения функционирования Национальных справочных центров и функции уведомления, а также Национального координационного комитета. Помимо прочего, в августе 2020 года будут проведены дополнительные интерактивные вебинары.
В области Прав интеллектуальной собственности МТЦ будет и впредь оказывать содействие Узбекистану в пересмотре национального законодательства и приведении его в соответствие с правилами ВТО и международными конвенциями по вопросам интеллектуальной собственности.
Присоединение Узбекистана к ВТО
Данные инициативы способствуют активизации усилий Узбекистана, направленных на присоединение к ВТО. Начало этому процессу было положено в 1994 году, однако в 2005 году он был приостановлен. Страна официально заявила о приеме в члены ВТО в марте 2018 года. Вслед за этим, в июле 2019 года был обновлен Меморандум о внешнеторговом режиме - всеобъемлющий документ, отражающий основные факты, касающиеся торгового и нормативного режима страны.
В целях активизации деятельности Рабочей группы (РГ) по вопросам присоединения к ВТО, Узбекистан представил ряд необходимых документов, в том числе первоначальные предложения в отношении товаров и услуг. 7 июля 2020 года, благодаря технической консультативной помощи со стороны МТЦ, после 15-летней тупиковой ситуации, сложившейся в ходе переговоров, было проведено четвертое совещание Рабочей группы по присоединению к ВТО.
Стремление Узбекистана стать полноправным членом ВТО было поддержано МТЦ в рамках пятилетнего проекта, финансируемого ЕС, призванного содействовать осуществлению планов развития Узбекистана в целях модернизации экономики, а также установлению торгового режима в Узбекистане в соответствии с правилами ВТО.