TRIPS bitimi: Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish yoʻlidagi yana bir pogʻona zabt etildi
Kichik va oʻrta korxonalarning innovatsiya va texnologiyalarini ishonchli intellektual mulk (IM) huquqiy rejimi ostida himoya qilish rivojlanishning muhim omili hisoblanadi. Shu munosabat bilan, Oʻzbekiston Jahon Savdo Tashkiloti (JST)ga kirish jarayonida Intellektual mulk huquqining savdo jihatlari boʻyicha bitimi (TRIPS)ga muvofiqlik darajasini oʻrganib chiqmoqda.
TRIPS bitimi:
- Intellektual mulk huquqining bir nechta yoʻnalishlari uchun himoyaning minimal standartlarini belgilab beradi.
- Intellektual mulkka oid fuqarolik, jinoiy va chegaraviy huquqni muhofaza qilish boʻyicha batafsil qoidalarni tartibga soladi.
- Nizolarni qonuniy hal etish uchun dasturilamal boʻladi.
JSTga aʼzo davlatlar TRIPS qoidalarini huquq tizimi va amaliyoti doirasida joriy etishi mumkin. Oʻzbekiston rasmiylari uchun Bitimning barcha nozik qirralarini oʻrganib chiqish aʼzolik muzokaralarida birlamchi ahamiyatga ega. Shu bois, Oʻzbekiston tomoni muzokarachilarining sohadagi bilimlarini oshirish maqsadida Jahon intellektual mulk tashkiloti (WIPO) va Xalqaro Savdo Markazi (XSM) hamkorligida Yevropa Ittifoqining “Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayoniga koʻmaklashish” loyihasi doirasida TRIPSni oʻrganishga bagʻishlangan maxsus seminar tashkil etdi.
Seminar davomida intellektual mulk huquqi boʻyicha xorijiy ekspertlar tomonidan ishtirokchilarga TRIPSga oid maʼlumotlar real misollar va yaxshi amaliy tajribalar asosida tushuntirildi. Xususan, tadbirda quyidagi mavzular atroflicha muhokama qilindi:
• TRIPSning patentlar, mualliflik huquqi, tovar belgilari va geografik koʻrsatkichlar boʻyicha qoidalari, shartnomada koʻzda tutilgan siyosiy muhitga moslashish.
• Oʻzbekistonning intellektual mulk huquqi rejimi va qonunchiligini oʻrganish.
• WIPOning Oʻzbekistonda intellektual mulk huquqi milliy strategiyasini ishlab chiqishni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha dasturi.
Seminar ishtirokchilari Intellektual mulk huquqi rejimining milliy jihatlari, Oʻzbekistonda intellektual mulkni himoya qilish tizimining joriy normalari, JSTga aʼzo boʻlish uchun tegishli qonun va meʼyoriy hujjatlardagi soʻnggi oʻzgartirishlar bilan tanishtirildi. Tadbir, shuningdek, WIPO koʻmagida Oʻzbekiston uchun intellektual mulk strategiyasini ishlab chiqish va erishilgan yutuqlarni muhokama qilish imkoniyatini yaratdi. Bu esa mamlakatning intellektual mulk huquqi milliy rejimini mustahkamlashni qoʻllab-quvvatlash borasidagi muvaffaqiyatli saʼy-harakatlarga misol boʻladi.
Taʼkidlash joizki, seminardagi OʻzR Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Intellektual mulk agentligi, Davlat bojxona qoʻmitasi, Tashqi ishlar vazirligi va Qishloq xoʻjaligi vazirligi kabi koʻplab davlat organlari vakillarining ishtiroki masalaga yaxlit yondashuvni taʼminladi.
Oʻzbekistonning intellektual mulk boʻyicha qonunlarining TRIPS bitimiga muvofiqligi nafaqat mamlakatning JSTga aʼzo boʻlishida hal qiluvchi rol oʻynaydi, balki ijodiy sohalar, farmatsevtika sanoati, qishloq xoʻjaligi va/yoki yuqori texnologiyalar kabi muhim tarmoqlarni xalqaro darajadagi intellektual mulk huquqi bilan himoyalash orqali iqtisodiy rivojlanishiga zamin yaratadi.

Соблюдение Соглашения по ТРИПС: дальнейшие шаги в направлении присоединения Узбекистана к ВТО
Защита инновационной деятельности и технологий МСП в рамках эффективного режима интеллектуальной собственности (ИС) имеет ключевой значение. В целях обеспечения подобных условий Узбекистан рассматривает вопрос о степени соблюдения Соглашения по торговым аспектам прав интеллектуальной собственности (ТРИПС) в рамках присоединения к Всемирной торговой организации (ВТО).
Соглашение по ТРИПС предусматривает следующее:
- установление минимальных норм защиты для ряда областей ИС;
- предписание подробных положений о гражданском, уголовном и пограничном правоприменении в отношении ИС; а также
- является предметом урегулирования в обязательном порядке.
Принимая во внимание тот факт, что члены ВТО свободны в выборе соответствующего метода осуществления положений Соглашения по ТРИПС в рамках своей собственной правовой системы и практики, понимание сложных аспектов данного Соглашения имеет ключевое значение для узбекских властей в их переговорах о присоединении к ВТО. С целью поддержки данных стремлений ВТО совместно с ВОИС и МТЦ, в рамках проекта Европейского союза (ЕС) “Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО”, недавно объединили усилия относительно организации специального семинара для узбекских представителей на переговорах по вопросам, касающимся Соглашением по ТРИПС.
В ходе данного мероприятия эксперты по ИС подробно ознакомили участников с Соглашением, а также передовой практикой стран со сходной правовой базой. В частности, были проведены обсуждения по следующим вопросам:
• Положения Соглашения по ТРИПС, касающиеся патентов, авторских прав, товарных знаков и географических показателей, а также гибкие положения Соглашения относительно пространства для маневра в политике;
• Изучение действующего в Узбекистане режима ИС, в том числе законов и нормативных актов, имеющих отношение к присоединению к ВТО;
• Программа Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС), направленная на содействие разработке национальной стратегии в области интеллектуальной собственности в Узбекистане.
Участники семинара, уделив особое внимание национальным аспектам режима ИС, ознакомились с нынешним состоянием системы защиты ИС в Узбекистане, а также с последними изменениями в законах и нормативных актах, связанных с присоединением страны к ВТО. Помимо прочего, данный семинар предоставил возможность обсудить вопрос о разработке стратегии ИС для Узбекистана и прогресс, достигнутый при содействии ВОИС, что является одной из мер, направленных на оказание поддержки Узбекистану в укреплении его национального режима в области ИС.
Немаловажным является тот факт, что присутствующие заинтересованные стороны данного мероприятия представляли широкий круг государственных учреждений и министерств Узбекистана в целях обеспечения столь необходимого целостного подхода к проблемам ИС, включая, в частности, Министерство инвестиций и внешней торговли, Агентство по интеллектуальной собственности, Государственный таможенный комитет, Министерство иностранных дел, а также Министерство сельского хозяйства.
Приведение законодательства Узбекистана в области ИС в соответствие с Соглашением по ТРИПС не только сыграет решающую роль в присоединении Узбекистана к ВТО, но и будет способствовать дальнейшему развитию таких важных секторов экономики, как: культурно-развлекательная индустрия, фармацевтическая промышленность, сельское хозяйство и/или технологии. В частности, данный процесс подлежит реализации путем обеспечения прав на ИС на международном уровне.