JSTga a’zolik va Qishloq xoʻjaligi: savdo muzokaralari qatnashchilarini soha bo‘yicha yuzaga keladigan muammolarni hal qilishga tayyorlash
03.11.2020 1767
XSM bilan hamkorlikda tashkil etilgan seminar-trening JSTga a’zo bo‘lish mavzusiga bag‘ishlangan muzokaralarda qishloq xoʻjaligidagi og'riqli muammolarni hal qilish yuzasidan foydali natijalarga olib keldi, deb xabar beradi ICT News.
Qishloq xoʻjaligi sohasi – JST ga a’zo bo‘lish yuzasidan muzokara olib borayotgan mamlakatlar uchun murakkab, biroq hal qiluvchi masala hisoblanadi. Ko'pgina a'zo davlatlar qishloq xo'jaligini JST qoidalariga muvofiq ravishda rivojlantirishni oson bo‘lmagan vazifa sifatida ko‘riladi.
Bir qator rivojlanayotgan mamlakatlar Hukumatlarining soʻroviga binoan, 2020-yil 12-22-oktabr kunlari JST va Xalqaro savdo markazi (XSM) tomonidan Yevropa Ittifoqining “Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayoniga koʻmaklashish” loyihasi koʻmagida JSTning Qishloq xo‘jaligi to’g’risidagi bitimini o‘rganish bo‘yicha onlayn seminar trening tashkil etildi.
Seminar Tashkilotga kirish yuzasidan muzokaralarni yanada olgʻa siljitishga ko‘mak bergan tarzda, a’zolikdan keyingi majburiyatlarni sifatli ijrosi bo‘yicha bilim zahiralarni boyitdi.
Treningda JSTga a’zo bo‘lish jarayonining umumiy tavsifi va Qishloq xo‘jaligi to’g’risidagi bitimning atroflicha tavsifi o‘rganilib, agrar sohaga oid mavzular, jumladan, eksport subsidiyalari, mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash, tarif stavkalari kvotalari kabi mavzularda fikr yuritildi.
Sessiyalar Ozarbayjon, Belarus, Butan, Iroq, Serbiya, Janubiy Sudan, Sudan, Turkmaniston va O‘zbekiston kabi ko‘plab mamlakatlar vakillariga JSTga a’zo bo‘lish muzokaralarida qishloq xo‘jaligini muhim soha sifatida batafsil o‘rganib chiqishga xizmat qildi. Shuningdek, ishtirokchilar o‘z tajribalari o‘rtoqlashish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Seminar-trening ishtirokchilarga maksimal darajada amaliy foyda keltirishi ko‘zda tutilgan. Seminarda JSTga a’zo bo‘lish va qishloq xoʻjaligi sohasi muzokaralari uchun bevosita mas'ul delegatlar ishtirok etish imkoniyatini qo‘lga kiritdi. Tadbirda qatnashish uchun, shuningdek, JSTning qishloq xo‘jaligi bo‘yicha masofaviy o‘quv kursini tamomlash nazarda tutilgan edi.
Ishtirokchilardan biri, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi bosh mutaxassisi Lolita Irgasheva treningda ulkan tajriba egallaganini ta’kidlab, tadbirni bitimning eng muhim tushunchalari bilan batafsil tanishib chiqish uchun noyob imkoniyat sifatida tasvirladi. Buning natijasida biz, siyosatchilar sifatida, qaysi yo‘nalishda olg‘a siljish zarurligini anglab olishga muvaffaq bo‘ldik, deydi L.Irgasheva fikri yakunida.

Сельское хозяйство и присоединение к ВТО: поддержка участников торговых переговоров в подготовке к предстоящим вызовам
03.11.2020 1768
Сектор сельского хозяйства представляет собой сложный, но важный предмет переговоров для тех стран, которые имеют намерение присоединиться ко Всемирной торговой организации (ВТО). Многие вступающие в ВТО страны могут сталкиваться с колоссальными трудностями относительно стимулирования развития сельского хозяйства, как того требует ВТО.
В соответствии с запросами правительств ряда развивающихся стран, с 12 по 22 октября 2020 года, ВТО и Международный торговый центр (МТЦ), в рамках проекта ЕС, направленного на содействие присоединению Узбекистана к ВТО, организовали учебный онлайн-курс касательно Соглашения ВТО по сельскому хозяйству.
Данное мероприятие помогло его участникам продвинуться вперед в переговорах о присоединении к ВТО, а также предоставило возможности для более эффективного выполнения своих обязательств после присоединения к данной организации.
В ходе учебного онлайн-курса, был проведен обзор процесса присоединения к ВТО, а также подробное описание вопросов, относящихся к сельскому хозяйству, в том числе Соглашения по сельскому хозяйству, в частности, экспортные субсидии, внутренняя поддержка и тарифные квоты.
Информация, презентованная в рамках данного курса, позволила его участникам из широкого круга стран, включая Азербайджан, Беларусь, Бутан, Ирак, Сербию, Судан, Туркменистан, Узбекистан и Южный Судан, лучше и более подробно понять, что сельское хозяйство является важнейшей областью переговоров о присоединении к ВТО. Помимо прочего, это предоставило присутствующим заинтересованным сторонам возможность обменяться опытом.
Предполагалось, что данное мероприятие будет носить практический характер и окажет наибольшее воздействие на тщательно отобранных участников. В их состав могли входить только делегаты, непосредственно отвечающие за вопросы присоединения к ВТО и ведения переговоров по сельскому хозяйству в своих соответствующих странах. Помимо прочего, присутствующие заинтересованные стороны должны были принять участие в электронном учебном курсе ВТО по сельскому хозяйству.
Одна из участниц, г-жа Лолита Иргашева, главный специалист Министерства экономического развития и сокращения бедности Узбекистана, отметила, что в рамках данного курса она получила “выдающийся опыт”.
Она по достоинству оценила "уникальную возможность получить более глубокое представление об основных концепциях Соглашения, которые позволили нам, политикам, понять в каком направлении следует развиваться."
Основная программа курса была адаптирована к потребностям делегатов и, по завершении обучения, участникам семинара были вручены сертификаты.