JSTga a’zolik va Qishloq xoʻjaligi: savdo muzokaralari qatnashchilarini soha bo‘yicha yuzaga keladigan muammolarni hal qilishga tayyorlash
03.11.2020 1767
XSM bilan hamkorlikda tashkil etilgan seminar-trening JSTga a’zo bo‘lish mavzusiga bag‘ishlangan muzokaralarda qishloq xoʻjaligidagi og'riqli muammolarni hal qilish yuzasidan foydali natijalarga olib keldi, deb xabar beradi ICT News.
Qishloq xoʻjaligi sohasi – JST ga a’zo bo‘lish yuzasidan muzokara olib borayotgan mamlakatlar uchun murakkab, biroq hal qiluvchi masala hisoblanadi. Ko'pgina a'zo davlatlar qishloq xo'jaligini JST qoidalariga muvofiq ravishda rivojlantirishni oson bo‘lmagan vazifa sifatida ko‘riladi.
Bir qator rivojlanayotgan mamlakatlar Hukumatlarining soʻroviga binoan, 2020-yil 12-22-oktabr kunlari JST va Xalqaro savdo markazi (XSM) tomonidan Yevropa Ittifoqining “Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayoniga koʻmaklashish” loyihasi koʻmagida JSTning Qishloq xo‘jaligi to’g’risidagi bitimini o‘rganish bo‘yicha onlayn seminar trening tashkil etildi.
Seminar Tashkilotga kirish yuzasidan muzokaralarni yanada olgʻa siljitishga ko‘mak bergan tarzda, a’zolikdan keyingi majburiyatlarni sifatli ijrosi bo‘yicha bilim zahiralarni boyitdi.
Treningda JSTga a’zo bo‘lish jarayonining umumiy tavsifi va Qishloq xo‘jaligi to’g’risidagi bitimning atroflicha tavsifi o‘rganilib, agrar sohaga oid mavzular, jumladan, eksport subsidiyalari, mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash, tarif stavkalari kvotalari kabi mavzularda fikr yuritildi.
Sessiyalar Ozarbayjon, Belarus, Butan, Iroq, Serbiya, Janubiy Sudan, Sudan, Turkmaniston va O‘zbekiston kabi ko‘plab mamlakatlar vakillariga JSTga a’zo bo‘lish muzokaralarida qishloq xo‘jaligini muhim soha sifatida batafsil o‘rganib chiqishga xizmat qildi. Shuningdek, ishtirokchilar o‘z tajribalari o‘rtoqlashish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Seminar-trening ishtirokchilarga maksimal darajada amaliy foyda keltirishi ko‘zda tutilgan. Seminarda JSTga a’zo bo‘lish va qishloq xoʻjaligi sohasi muzokaralari uchun bevosita mas'ul delegatlar ishtirok etish imkoniyatini qo‘lga kiritdi. Tadbirda qatnashish uchun, shuningdek, JSTning qishloq xo‘jaligi bo‘yicha masofaviy o‘quv kursini tamomlash nazarda tutilgan edi.
Ishtirokchilardan biri, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi bosh mutaxassisi Lolita Irgasheva treningda ulkan tajriba egallaganini ta’kidlab, tadbirni bitimning eng muhim tushunchalari bilan batafsil tanishib chiqish uchun noyob imkoniyat sifatida tasvirladi. Buning natijasida biz, siyosatchilar sifatida, qaysi yo‘nalishda olg‘a siljish zarurligini anglab olishga muvaffaq bo‘ldik, deydi L.Irgasheva fikri yakunida.

Agriculture and WTO accession: supporting trade negotiators to prepare for the challenges ahead
Agriculture is a complex yet crucial topic for countries negotiating their entry into the World Trade Organisation (WTO). Many acceding countries can find it extremely challenging to enhance agricultural development in a WTO-consistent way.
In response to a request from the governments of several developing countries, the WTO and the International Trade Centre (ITC), with the support of the European Union project on Facilitating the Process of Uzbekistan's Accession to the WTO, held a virtual training course on the WTO Agreement on Agriculture on 12−22 October 2020.
The training helped participants advance their accession negotiations and equipped them to implement their post-accession obligations better.
The course covered a general overview of the WTO accession process and an in-depth description of agriculture-related topics, including the Agreement on Agriculture, like export subsidies, domestic support and tariff-rate quotas.
The sessions helped participants from a wide range of countries, including Azerbaijan, Belarus, Bhutan, Iraq, Serbia, South Sudan, Sudan, Turkmenistan and Uzbekistan, to build a better and more detailed understanding of agriculture as a critical area in WTO accession negotiations. It also enabled participants to share their experiences.
The training was designed to be practical to maximize its impact on the carefully selected participants. Only delegates directly in charge of accessions and agricultural negotiations in their respective countries could join. Participants also had to have completed the WTO e-learning course on agriculture.
One participant, Ms. Lolita Irgasheva, Chief Specialist at the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of Uzbekistan said she had had "an outstanding experience" on the course.
She valued "the unique chance to get familiar more in-depth with essential concepts of the agreement by virtue of which we, as policymakers, succeeded to comprehend in which direction to move further."
The substantive programme was tailored to respond to delegates' interests, and the organizers awarded certificates to participants when they completed the training.