Oʻzbekiston va Jahon Savdo Tashkiloti (JST): kelishuvlar ijrosiga tayyorgarlik
ITC News xabariga koʻra, joriy yilning 11-13-avgust kunlari Xalqaro Savdo Markazi (XSM) tomonidan Oʻzbekistondagi tegishli tashkilotlarning yuqori lavozimli xodimlari uchun JSTning Savdo-sotiqdagi texnik toʻsiqlar (SSTT) hamda Sanitariya va fitosanitariya me’yorlari (SFS) toʻgʻrisidagi bitimlari qoidalariga bagʻishlangan intensiv onlayn seminar tashkil etildi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi “Oʻzstandart” agentligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Adliya vazirligi, Sogʻliqni saqlash vazirligi, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Oʻsimliklar karantini davlat inspeksiyasi, Davlat bojxona qoʻmitasi kabi idoralarning masʼul xodimlari ishtirok etdi.
Seminar ishtirokchilari bilan yoʻlga qoʻyilgan samarali muloqot va amaliy mashgʻulotlar JSTning sohaga talluqli ikkita bitimini batafsil tushunishga hamda amalga oshirish boʻyicha tajriba almashishga xizmat qildi.
Ushbu bitimlarni amalga oshirishga tayyorgarlik Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishi jarayoniga yoʻl ochadi.
“Oʻzstandart” agentligi Xalqaro hamkorlik boʻlimi boshligʻi oʻrinbosari Botir Allaevning taʼkidlashicha, mazkur tadbir Oʻzbekistonda JST kelishuvlari bilan shugʻullanuvchi mutaxassislar uchun foydali boʻlib, nafaqat tegishli bitimlarning tamoyillari va qoidalarini oʻrganish, balki xalqaro savdoning SSTT va SFS masalalari boʻyicha keng tushuncha egallashga imkon yaratadi.
Kelishuvlarga binoan, XSM Oʻzbekistonga standartlashtirish, texnik hujjatlar, muvofiqlikni baholash va SFS choralari boʻyicha yangilanayotgan milliy qonunchilikni qayta koʻrib chiqishni qoʻllab-quvvatlashda davom etadi. Shu bilan birga, XSM tegishli institutlarni zamonaviy tajribalar asosida mustahkamlashga koʻmaklashadi.
Maʼlumot oʻrnida aytish joizki, seminar tadbiri XSM tomonidan Yevropa Ittifoqi moliyalashtirayotgan “Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishi jarayoniga koʻmaklashish” loyihasi doirasida tashkil etildi. Besh yillik mazkur loyihaning maqsadi Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishiga erishish orqali mamlakat iqtisodiyotni modernizatsiya qilish boʻyicha rivojlanish rejalarini qoʻllab-quvvatlashdan iborat.

Подготовка Узбекистана к реализации договоренностей ВТО
С 11 по 13 августа Международный торговый центр (МТЦ) организовал трехдневный интенсивный онлайн-практикум, посвященный принципам и положениям соглашений ВТО по Техническим барьерам в торговле (ТБТ) и Санитарным и фитосанитарным мерам (СФМ), для специалистов старшего руководящего состава соответствующих ведомств Узбекистана.
В данном мероприятии приняли непосредственное участие руководители старшего звена следующих ведомств и учреждений Узбекистана, а именно: Узстандарт, Министерство инвестиций и внешней торговли, Министерство юстиции, Министерство здравоохранения, Государственный комитет ветеринарии и развития животноводства, Государственная инспекция по карантину растений, а также Государственный таможенный комитет.
Данный вебинар способствовал не только углублению понимания двух соглашений ВТО, но и обмену информацией о передовом опыте в области осуществления этих двух соглашений. Это было достигнуто за счет эффективного взаимодействия с участниками, а также практической подготовки.
Готовность к выполнению этих договоренностей позволит Узбекистану вступить в ВТО.
По словам заместителя руководителя отдела международного сотрудничества в Узстандарт, г-на Батира Аллаева, данное мероприятие имело практическую ценность для тех участников, кто непосредственно занимается вопросами соглашений ВТО в Узбекистане. Он также отметил, что это является отличной возможностью не только для ознакомления с принципами и положениями соответствующих соглашений ВТО, но и для получения более полного представления о наиболее важных проблемах ТБТ и СФМ, касающиеся международной торговли.
Было принято решение о том, что Международный торговый центр будет и впредь оказывать содействие в проведении обзора формирующегося национального законодательства в области стандартизации, технических регламентов, оценки соответствия и СФМ. Помимо прочего, МТЦ предоставит определенную поддержку усилиям по повышению эффективности соответствующих учреждений с учетом передового опыта.
Данный вебинар был организован в рамках проекта по содействию присоединению Узбекистана к ВТО, а именно, пятилетней инициативы, финансируемой Европейским союзом (ЕС) и осуществляемой МТЦ.
Цель проекта заключается в поддержке планов развития Узбекистана, направленных на модернизацию его экономики путем активизации процесса присоединения страны к ВТО.