O'zbekistonning xususiy sektori vakillari JSTning qishloq xo'jaligi qoidalari bo'yicha bilimlarini oshirdilar
24.03.2023 2121
Mamlakat jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashganida korxonalar ba’zan salbiy ta’sirlardan hadiqsiraydi. Biroq, odatda, bu harakat bashorat qilinadigan, shaffof biznes muhiti savdoni barqarorlashtirish yordamida iqtisodiy salohiyatni ochishga yordam beradi. Ta’sirlarni tushuntirish tadbirkorlarga Jahon Savdo Tashkiloti (JST)ga a’zo bo‘lish jarayoniga tayyorlanish choralarini ko‘rsatadi.
O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralar olib borar ekan, xususiy sektorning ushbu jarayonga jalb qilinishi muvaffaqiyatli integratsiyani ta’minlaydi. JSTga a’zo bo‘lish muhim o‘zgarishlarga olib keladi, shuning uchun korxonalar global iqtisodiyotda ishtirok etishdan qanday samara olinishi va mumkin bo‘lgan foydalarni tushunishlari juda muhim hisoblanadi.
Shu maqsad yo‘lida Xalqaro savdo markazi (XSM) tomonidan O‘zbekistonning to‘rt hududida JSTning qishloq xo‘jaligini tartibga soluvchi tartiblari bo‘yicha treninglarning ikkinchi raundi tashkil etildi.
O‘zbekiston uchun muhim sektor
O‘zbekiston uchun qishloq xo‘jaligi muhim ahamiyatga ega. Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) ma’lumotiga ko‘ra, u O‘zbekiston yalpi ichki mahsulotining deyarli to‘rtdan bir qismini tashkil qiladi. Shuningdek, ishchi kuchining 28 foizi qishloq xo‘jaligida band qilingan. Bundan tashqari, FAO ma'lumotlariga ko‘ra, sektorning nochorlik va tengsizlikni yaxshilashda boshqa har qanday sohaga qaraganda samarasi yuqoriroqdir.
Qishloq xoʻjaligi JSTning boshqa aʼzolari uchun oziq-ovqat xavfsizligiga taʼsiri tufayli strategik ahamiyatga ega. Shunday qilib, qishloq xo‘jaligi o‘zining murakkab, xususan, subsidiyalarga tegishli qoidalariga ega. Sanitariya va fitosanitariya (SFS) chora-tadbirlarini qo‘llash to‘g‘risidagi kelishuvi bo‘yicha alohida talablar to‘plami faqat qishloq xo‘jaligiga nisbatan qo‘llaniladi, chunki qishloq xo‘jaligi oziq-ovqat xavfsizligi, hayvonlar va o‘simliklar salomatligi xavfsizligi qoidalariga taalluqlidir.
JST masalalari bo’yicha xalqaro ekspert o‘tkazgan trening 11-18 yanvar kunlari Xorazm, Qashqadaryo va Samarqand viloyatlari hamda Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tdi.
Trening JST tarixini ko‘rib chiqish bilan boshlandi va qishloq xo‘jaligi bo‘yicha Kelishuvni yaratish konteksti tasvirlab berildi. Mamlakatlarning qishloq xo‘jaligi tarmoqlarini importdan himoya qilish uchun qo‘llayotgan choralari tushuntirildi. Eng keng tarqalgan choralardan biri importga qo'llaniladigan bojxona tariflardir. Aynan shu bojxona tariflarni JST tizimi sotiladigan tovarlar narxini vaqt o‘tishi bilan pasaytirish uchun dastlab chegaralash va asta-sekin kamaytirishni maqsad qilgan. Bu ularning ba’zi savdo sheriklarini boshqalardan ustun qo‘ymaydigan adolatli tarzda qo‘llanilishini ta’minlash uchun mo‘ljallangan.
Qishloq xo‘jaligi subsidiyalari
Yashil quti, qahrabo rang quti va ko‘k qutida subsidiyalar haqida ma'lumotlar aks etgan.
Treninglarda maxsus va differensial rejim haqida ma'lumotlar berildi. Ushbu tamoyil rivojlanayotgan mamlakatlarga rivojlangan mamlakatlarga nisbatan “silliq” o‘tish uchun tariflarni pasaytirishning osonroq rejimlariga ega bo‘lishini ta’minlaydi. Bu ularning o‘zgarishlarga sezuvchanligi tufayli yuqori darajadagi bojxona tariflarni saqlab qolish imkonini beradi.
O‘quv mashg‘ulotlarida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalar, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qiluvchi korxonalar, shuningdek, hududiy o‘simliklarni himoya qilish va karantini boshqarmalari, mahalliy hokimliklardan 90ga yaqin ishtirokchilar qatnashdi.
Keyingi modullar mart va aprel oylarida bo'lib o'tadi va boshqa asosiy kelishuvlarni qamrab oladi. SFS shartnomasi diqqat-e’tiborda bo‘ladi. Savdodagi texnik to‘siqlar to‘g‘risidagi JST kelishuvi (STT kelishuvi) doirasida qamrab olingan va mamlakatlar qo‘llaydigan va importni qiyinlashtirishi mumkin deb hisoblangan kvotalar, tarif stavkalari kvotalari, litsenziyalash talablari va boshqa standartlari kabi choralardan iborat notarif choralar ko‘rib chiqiladi
Va nihoyat, agar O‘zbekiston subsidiyalangan importga duch kelsa yoki o‘z bozorida demping holati bo‘lgan deb hisoblasa, unga kompensatsiya choralari bo‘yicha modul taklif etiladi. Bular Dempingga qarshi kelishuv va Subsidiyalar va kompensatsiya choralari to‘g‘risidagi kelishuvda o'z aksini topgan.

Businesses sometimes fear negative effects when a country integrates into the world economy, but usually the move helps to unlock economic potential by stabilizing commerce through a transparent and predictable business environment. Explaining the effects therefore helps to demystify the process and shows business operators how to prepare themselves for the accession.
As Uzbekistan progresses with its negotiation to become a member of the World Trade Organization (WTO), private sector buy-in would be integral to ensure successful integration in the world economy. WTO membership will bring about significant changes to the country’s business operating environment and it is vital that the country’s business sector understands the effects and possible benefits that can be reaped from participating in the global economy.
Towards this aim, a second series of private-sector-directed trainings was organized in four regions in Uzbekistan by the International Trade Centre – this time on the WTO disciplines governing agriculture.
Important sector for Uzbekistan
The sector is an important one for Uzbekistan. It contributes almost a quarter of Uzbekistan’s gross domestic product (GDP), according to the Food and Agricultural Organization (FAO) and is also the biggest employer, with fully 28 per cent of the labour force working on farms. Moreover, by FAO measure, the sector is also more effective than any other in ameliorating poverty and inequality.
Agriculture is also strategically important for other WTO members because the sector has implications for countries’ food security. As such, agriculture is hived off under a separate agreement and has its own intricate rules, notably on subsidies. A separate set of requirements under the Agreement on the Application of Sanitary and Phytosanitary (SPS) Measures is solely applicable to agriculture as it concerns the application of food safety and animal and plant health regulations.
The training, provided by an international WTO expert, took place from 11 to 18 January in the Khorezm, Kashkadarya and Samarkand regions as well as in Karakalpakstan. It commenced with an overview of the WTO’s history and contextualized the creation of the Agreement on Agriculture. The measures countries employ to protect their agricultural sectors against imports were explained. The most common are tariffs levied on imports. It is these duties that the WTO system originally aimed to cap and gradually reduce to bring down the cost of traded goods over time and ensure that they are applied in a fair manner that does not favour some trading partners over others.
The agriculture subsidy ‘boxes’ made easy
The WTO’s very arcane subsidy categories were unpacked. Called the ‘green box’, ‘amber box’ and ‘blue box’, these categories indicate which kind of subsidies are forbidden under WTO rules and which allowed.
Special and differential treatment was touched upon. Under this principle, it is ensured that developing countries have easier tariff reduction regimes for a softer transition than those set for the developed countries. This allows them to maintain higher levels of duties because of their sensitivities.
The training was attended by 90 participants from agricultural producer companies, agricultural export companies, as well as regional plant protection and quarantine administrations, and local governing administrations.
Subsequent modules will be presented in March and April and will cover other staple agreements. The SPS Agreement will come under the lens; non-tariff measures will be discussed – these so-called technical barriers to trade are covered under the TBT Agreement and include measures such as quotas, tariff-rate quotas, licensing requirements and other standards that countries deploy and may be deemed to hassle imports.
And, finally a module will be offered on compensatory measures available to Uzbekistan in case it faces up to subsidized imports or if it believes imports are dumped in its market. The latter are contained in the Anti-Dumping Agreement, while the former forms part of the Agreement on Subsidies and Counterveiling Measures.
The training was organized by the ITC with funding from the European Union under the Facilitating the process of Uzbekistan’s accession to the WTO project envelope. The five-year project supports Uzbekistan's development plans to modernize its economy by means of its WTO accession process. One of the key pillars of the project is to ensure that the private sector, including women’s business associations, are sufficiently familiarized with the effects WTO membership will have on them and how they can participate to benefit.