O'zbekistonning xususiy sektori vakillari JSTning qishloq xo'jaligi qoidalari bo'yicha bilimlarini oshirdilar
24.03.2023 2121
Mamlakat jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashganida korxonalar ba’zan salbiy ta’sirlardan hadiqsiraydi. Biroq, odatda, bu harakat bashorat qilinadigan, shaffof biznes muhiti savdoni barqarorlashtirish yordamida iqtisodiy salohiyatni ochishga yordam beradi. Ta’sirlarni tushuntirish tadbirkorlarga Jahon Savdo Tashkiloti (JST)ga a’zo bo‘lish jarayoniga tayyorlanish choralarini ko‘rsatadi.
O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralar olib borar ekan, xususiy sektorning ushbu jarayonga jalb qilinishi muvaffaqiyatli integratsiyani ta’minlaydi. JSTga a’zo bo‘lish muhim o‘zgarishlarga olib keladi, shuning uchun korxonalar global iqtisodiyotda ishtirok etishdan qanday samara olinishi va mumkin bo‘lgan foydalarni tushunishlari juda muhim hisoblanadi.
Shu maqsad yo‘lida Xalqaro savdo markazi (XSM) tomonidan O‘zbekistonning to‘rt hududida JSTning qishloq xo‘jaligini tartibga soluvchi tartiblari bo‘yicha treninglarning ikkinchi raundi tashkil etildi.
O‘zbekiston uchun muhim sektor
O‘zbekiston uchun qishloq xo‘jaligi muhim ahamiyatga ega. Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) ma’lumotiga ko‘ra, u O‘zbekiston yalpi ichki mahsulotining deyarli to‘rtdan bir qismini tashkil qiladi. Shuningdek, ishchi kuchining 28 foizi qishloq xo‘jaligida band qilingan. Bundan tashqari, FAO ma'lumotlariga ko‘ra, sektorning nochorlik va tengsizlikni yaxshilashda boshqa har qanday sohaga qaraganda samarasi yuqoriroqdir.
Qishloq xoʻjaligi JSTning boshqa aʼzolari uchun oziq-ovqat xavfsizligiga taʼsiri tufayli strategik ahamiyatga ega. Shunday qilib, qishloq xo‘jaligi o‘zining murakkab, xususan, subsidiyalarga tegishli qoidalariga ega. Sanitariya va fitosanitariya (SFS) chora-tadbirlarini qo‘llash to‘g‘risidagi kelishuvi bo‘yicha alohida talablar to‘plami faqat qishloq xo‘jaligiga nisbatan qo‘llaniladi, chunki qishloq xo‘jaligi oziq-ovqat xavfsizligi, hayvonlar va o‘simliklar salomatligi xavfsizligi qoidalariga taalluqlidir.
JST masalalari bo’yicha xalqaro ekspert o‘tkazgan trening 11-18 yanvar kunlari Xorazm, Qashqadaryo va Samarqand viloyatlari hamda Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tdi.
Trening JST tarixini ko‘rib chiqish bilan boshlandi va qishloq xo‘jaligi bo‘yicha Kelishuvni yaratish konteksti tasvirlab berildi. Mamlakatlarning qishloq xo‘jaligi tarmoqlarini importdan himoya qilish uchun qo‘llayotgan choralari tushuntirildi. Eng keng tarqalgan choralardan biri importga qo'llaniladigan bojxona tariflardir. Aynan shu bojxona tariflarni JST tizimi sotiladigan tovarlar narxini vaqt o‘tishi bilan pasaytirish uchun dastlab chegaralash va asta-sekin kamaytirishni maqsad qilgan. Bu ularning ba’zi savdo sheriklarini boshqalardan ustun qo‘ymaydigan adolatli tarzda qo‘llanilishini ta’minlash uchun mo‘ljallangan.
Qishloq xo‘jaligi subsidiyalari
Yashil quti, qahrabo rang quti va ko‘k qutida subsidiyalar haqida ma'lumotlar aks etgan.
Treninglarda maxsus va differensial rejim haqida ma'lumotlar berildi. Ushbu tamoyil rivojlanayotgan mamlakatlarga rivojlangan mamlakatlarga nisbatan “silliq” o‘tish uchun tariflarni pasaytirishning osonroq rejimlariga ega bo‘lishini ta’minlaydi. Bu ularning o‘zgarishlarga sezuvchanligi tufayli yuqori darajadagi bojxona tariflarni saqlab qolish imkonini beradi.
O‘quv mashg‘ulotlarida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalar, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qiluvchi korxonalar, shuningdek, hududiy o‘simliklarni himoya qilish va karantini boshqarmalari, mahalliy hokimliklardan 90ga yaqin ishtirokchilar qatnashdi.
Keyingi modullar mart va aprel oylarida bo'lib o'tadi va boshqa asosiy kelishuvlarni qamrab oladi. SFS shartnomasi diqqat-e’tiborda bo‘ladi. Savdodagi texnik to‘siqlar to‘g‘risidagi JST kelishuvi (STT kelishuvi) doirasida qamrab olingan va mamlakatlar qo‘llaydigan va importni qiyinlashtirishi mumkin deb hisoblangan kvotalar, tarif stavkalari kvotalari, litsenziyalash talablari va boshqa standartlari kabi choralardan iborat notarif choralar ko‘rib chiqiladi
Va nihoyat, agar O‘zbekiston subsidiyalangan importga duch kelsa yoki o‘z bozorida demping holati bo‘lgan deb hisoblasa, unga kompensatsiya choralari bo‘yicha modul taklif etiladi. Bular Dempingga qarshi kelishuv va Subsidiyalar va kompensatsiya choralari to‘g‘risidagi kelishuvda o'z aksini topgan.

Частный сектор Узбекистана ознакомился с правилами ВТО в сельском хозяйстве
Предприниматели иногда испытывают опасения по поводу негативных последствий, связанных с интеграцией страны в мировую экономику. Однако обычно такой шаг помогает раскрыть экономический потенциал благодаря стабилизации торговли в условиях предсказуемой и прозрачной деловой среды. Объяснение последствий этого шага поможет развенчать мифы и продемонстрировать предпринимателям способы подготовки присоединения к Всемирной торговой организации (ВТО).
По мере продолжения переговоров о присоединении Узбекистана к ВТО вовлеченность частного сектора способствует обеспечению успешной интеграции. Членство в ВТО повлечет за собой значительные изменения, поэтому очень важно, чтобы представители бизнес-сообщества понимали последствия и возможные выгоды, которые можно получить от участия в глобальной экономике.
С этой целью в четырех регионах Узбекистана Международный торговый центр (МТЦ) организовал вторую серию тренингов, которая была посвящена правилам ВТО, регулирующим сельское хозяйство.
Важный сектор для Узбекистана
Сельское хозяйство имеет важное значение для Узбекистана. По данным Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО), на его долю приходится почти четверть валового внутреннего продукта Узбекистана. Этот сектор также является крупнейшим в стране работодателем: 28% рабочей силы занято в сельском хозяйстве. Кроме того, по оценке ФАО, по сокращению бедности и неравенства сельское хозяйство является более эффективным по сравнению с любым другим сектором.
Сельское хозяйство имеет стратегическое значение для других членов ВТО, поскольку оно влияет на возможности обеспечения продовольственной безопасности. В этой связи сельскому хозяйству выделено отдельное соглашение, имеющее свои сложные правила, особенно касающиеся субсидий. Отдельный комплекс требований в рамках Соглашения по санитарным и фитосанитарным мерам (СФСМ) применяется исключительно к сельскому хозяйству, поскольку он относится к правилам безопасности пищевых продуктов и правил охраны здоровья животных и растений.
Тренинг, организованный международным экспертом по вопросам ВТО, прошел с 11 по 18 января в Хорезмской, Кашкадарьинской и Самаркандской областях, а также в Каракалпакстане.
Тренинг начался с обзора истории ВТО и контекст создания Соглашения по сельскому хозяйству. Были разъяснены меры, которые страны используют для защиты своего сельскохозяйственного сектора от импорта. Наиболее широко используемыми мерами являются пошлины, которыми облагаются импортируемые товары. Именно эти пошлины система ВТО изначально стремилась ограничивать и постепенно снижать чтобы со временем снизить стоимость товаров во внешнеторговом обороте. Это призвано обеспечить их справедливое применение, не отдавая предпочтение одним торговым партнерам перед другими.
Упрощены «Корзины» сельскохозяйственных субсидий
Был раскрыт смысл весьма запутанных категории субсидий ВТО. Эти категории, называемые «зеленая корзина», «желтая корзина» и «голубая корзина», показывают, какие виды субсидий являются допустимыми.
Затронут вопрос о специальном и дифференцированном режиме. Этот принцип гарантирует развивающимся странам более простые режимы снижения пошлин для плавного перехода, чем режимы, установленные для развитых стран. Это позволяет им поддерживать более высокие уровни пошлин из-за их чувствительности к изменениям.
В тренинге приняли участие около 90 представителей компаний-производителей сельскохозяйственной продукции, компаний-экспортеров сельскохозяйственной продукции, а также региональных служб защиты и карантина растений и органов исполнительной власти на местах (хокимиятов).
Тренинги по последующим модулям будут проводиться в марте и апреле и охватят другие основные соглашения. В центре внимания будет Соглашение по СФС. Будут обсуждаться нетарифные меры, -так называемые технические барьеры в торговле в рамках Соглашения ВТО по техническим барьерам в торговле (Соглашение по ТБТ) включающие в себя такие меры, как квоты, тарифные квоты, лицензионные требования и другие стандарты, которые устанавливаются странами и могут рассматриваться как препятствующие импорту. Наконец, будет представлен модуль по компенсационным мерам, которые будут доступны Узбекистану в случае, если он столкнется с субсидируемым импортом, импортируемые товары продаются на его рынке по демпинговым ценам. Эти меры предусмотрены в Антидемпинговом соглашении и Соглашении по субсидиям и компенсационным мерам.