O‘zbekistonning savdo sohasi rasmiy vakillari Berndagi treningda ishtirok etdilar
O‘zbekiston rasmiy vakillari ixtisoslashtirilgan trening yordamida Jahon savdo tashkiloti (JST)ga a’zo bo‘lish arafasida savdo sohasidagi bilimlarini mustahkamladilar.
Xalqaro Savdo Markazi (XSM) koʻmagida Oʻzbekistonning yetti nafar hukumat mulozimi Jahon Savdo Instituti (JSI) tomonidan 2023-yilning yanvar va fevral oylarida Shveysariyaning Bern shahrida boʻlib oʻtgan Qishki Akademiyasi doirasida tashkil etilgan savdoga oid kurslarda ishtirok etdilar.
Tadbir Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan XSM loyihasi doirasida Oʻzbekistonning JSTga aʻzo boʻlish jarayonida muzokaralar olib borish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirish maqsadida tashkil etildi.
Yetti nafar yuqori lavozimli shaxs Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining uchta boshqarmasi, jumladan tarif va tarifsiz tartibga solish choralari, JST va Mustaqil davlatlar hamdoʻstligi mamlakatlari bilan hamkorlik qilish bilan shugʻullannuvchi bo'limlarining vakillar edilar. Ular Qishki Akademiyaning quyidagi kurslarida qatnashdilar: chegara choralari va savdo tartib-qoidalarini soddalashtirish sohasidagi JST huquqi, dempingga qarshi va himoya choralari, subsidiyalar va kompensatsiya choralari, xizmatlar savdosiga oid huquq va siyosat.
Kurslarni malakali mutaxassislar olib bordi. Kurs davomida olingan bilim mansabdor shaxslarga O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lganidan keyin tashkilot qoidalari va talablarini o‘z mas’uliyati doirasida amalda qo‘llash imkonini yaratadi.
Hamkasblar bilan muloqot imkoniyati
Rasmiylarning Berndagi ishtiroki ularga amaliy ko'nikmalardan tashqari xalqaro ekspertlar va boshqa mamlakatlardan kelgan hamkasblari bilan tanishish imkoniyatini ham berdi.
Trening Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan XSM loyihasi tomonidan tashkil etildi.
JSI xalqaro miqyosda ko‘p tarmoqli akademik markaz sifatida e'tirof etilgan va jahon savdosining olib borilishi va ta'siri mavzuida magistratura va aspirantura  ta'limini rivojlantirishga qaratilgan.
Institut O‘zbekistonda savdoga yo‘naltirilgan bilimlarni shakllantirish bo‘yicha boshqa sa’y-harakatlarda ham ishtirok etgan. Oʻzbekiston rasmiylariga onlayn va joydagi treninglarni taklif qilishdan tashqari, XSM loyihasi doirasida JSI Toshkentdagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) da oʻqitiladigan maxsus savdo huquqi kursini ishlab chiqdi.

Должностные лица Узбекистана, занимающиеся вопросами торговли, прошли обучение в Берне
При содействии Международного торгового центра (МТЦ) семь должностных лиц правительства Узбекистана приняли участие в курсах, посвященных вопросам торговли, которые были организованы Институтом мировой торговли (ИМТ) в рамках зимней академии в январе и феврале 2023 года в Берне (Швейцария).
Участие в этих курсах было организовано в рамках текущего содействия МТЦ, оказываемого Узбекистану при финансовой поддержке Европейского союза (ЕС), в целях повышения знаний и опыта в условиях ведения переговоров по присоединению к Всемирной торговой организации (ВТО).
Семь высокопоставленных должностных лиц представляли три управления Министерства инвестиций, промышленности и торговли, включая управление по мерам тарифного и нетарифного регулирования и два других по вопросам сотрудничества с ВТО и странами Содружества независимых государств.
Они участвовали в курсах зимней академии по следующим направлениям: Право ВТО в области пограничных мер и упрощении процедур торговли, антидемпинговые и защитные меры, субсидии и компенсационные меры, право и политика торговли услугами.
Занятия на курсах вели опытные специалисты. Полученные знания позволят участникам применять правила и требования ВТО на практике в своих сферах ответственности, после присоединения Узбекистана к Всемирной торговой организации.
Возможность познакомиться с коллегами
Помимо практической ценности курсов, участие должностных лиц в проведенных в Берне курсах также позволило им познакомиться с международными экспертами, а также с коллегами из других стран.
Обучение проводилось в рамках финансируемого ЕС проекта «Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО», партнером-исполнителем которого является МТЦ.
Институт мировой торговли является признанным во всем мире междисциплинарным научно-образовательным центром, специализирующимся на содействии развитию высшего и последипломного образования по вопросам функционирования и последствий мировой торговли.
Институт принимал участие в других мероприятиях по формированию знаний, ориентированных на развитие торговли в Узбекистане. Помимо проведения онлайн-обучения и тренингов на местах для должностных лиц Узбекистана, Институт мировой торговли, по поручению МТЦ, также разработал курс по торговому праву, который будет преподаваться Университетом мировой экономики и дипломатии (УМЭД) в Ташкенте.