Oʻzbekistonning JSTga a’zo boʻlish yoʻlidagi navbatdagi muhim bosqich
Oʻzbekistonning bosh muzokarachisi janob Azizbek Urunov boshchiligidagi 42 kishidan iborat delegatsiya 2023-yil 16-noyabr kuni Jahon savdo tashkilotida Ishchi guruh (IG)ning 7-yigʻilishida ishtirok etish uchun Jeneva shahriga joʻnab ketdi.
Bu Oʻzbekistonning JSTga a’zo boʻlishiga qaratilgan joriy yildagi ikkinchi yigʻilish boʻlib, JSTga a’zo boʻlish yoʻlidagi yangilangan urinishdan dalolat beradi, chunki mamlakat JST doirasida tashkil etilgan koʻp tomonlama savdo tizimiga qoʻshilish niyatiga alohida e’tibor qaratmoqda. 6-IG yigʻilishi 2023 yilning mart oyida boʻlib oʻtgan edi.
IG yigʻilishlari JSTga a'zo boʻlish yoʻlidagi asosiy bosqichlardan hisoblanadi. Ushbu yigʻilishlarda a'zo boʻlayotgan davlatlar JSTga a'zo boʻlishga asos boʻladigan savdo siyosati rejimi shartlarini muhokama qiladilar. Muzokaralarning ushbu koʻp tomonlama yoʻli bozorga kirishning ochiqligi darajasini muhokama qilish uchun ikki tomonlama darajada boʻlib oʻtadigan uchrashuvlar bilan qoʻllab-quvvatlanadi.
Bozorga kirish boʻyicha majburiyatlar roʻyxati Oʻzbekiston bozoriga import qilinadigan xorijiy tovarlar va xizmatlar uchun shartlarni belgilaydi. Shu tarzda shaffof va prognoz qilinadigan bozor sharoitlari yaratiladi. Bu mamlakatning iqtisodiy muhitiga boʻlgan ishonchni oshirishga yordam beradi. Oʻz navbatida, bu oʻsish va taraqqiyotni kuchaytirish uchun savdo va sarmoya oqimlarini yaxshilashga xizmat qiladi.
Xalqaro savdo markazi (XSM) muzokaralarning o’tkazilishiga ko’maklashdi
XSM 7-IG yigʻilishiga tayyorgarlik koʻrishda yordam berdi. U avvalgi IG yigʻilishida JST a'zolari tomonidan koʻtarilgan savollarga javoblarni tayyorlashga koʻmaklashdi. Bu navbatdagi IG yigʻilishi kun tartibi uchun asos boʻldi. XSM, shuningdek, Oʻzbekiston delegatsiyasining bir qancha rasmiy vakillarining koʻp tomonlama va ikki tomonlama muzokaralar raundlarida ishtirok etishiga koʻmaklashdi va IG yigʻilishini oʻtkazish doirasida rus tiliga tarjima xizmatlarini moliyalashtirdi.
Delegatsiyaning Jenevaga tashrifi janob Urunovga IG yigʻilishidan keyin XSM ijrochi direktori Pamela Kok-Hamilton xonim bilan uchrashish imkoniyatini berdi. Ular Oʻzbekistonga kelajakda koʻrsatiladigan yordam ehtiyojlarini muhokama qildilar. XSM Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayoniga texnik va salohiyatni oshirish boʻyicha koʻplab tadbirlar orqali yordam bermoqda. Ushbu tadbirlar Yevropa Ittifoqi tomonidan “Oʻzbekistonning JSTga a’zo boʻlish jarayoniga koʻmaklashish” loyihasi doirasida moliyalashtiriladi.
XSM, shuningdek, ushbu yigʻilish oldidan Oʻzbekistonning muzokaralar guruhiga texnik bilimlar nuqtai nazaridan ham koʻmaklashdi. Oktabr oyida ikki nafar mutaxassis muzokarachilarni tovarlar hamda xizmatlar bozorlariga kirish boʻyicha muzokaralarga tayyorlashga yordam berish uchun Toshkentga yoʻl oldi. Bu guruhni muzokaralarning ushbu muhim tarkibiy qismiga tayyorgarlik qilish uchun zarur boʻlgan bilimlar bilan ta’minladi.

Пройден еще один важный этап на пути присоединения Узбекистана к ВТО
Делегация в составе 42 человек во главе с недавно назначенным главным переговорщиком Узбекистана г-ном Азизбеком Уруновым отправилась в Женеву для участия в 7-ом заседании Рабочей группы во Всемирной торговой организации 16 ноября 2023 года.
В этом году это было второе заседание подобного рода, посвященное процессу вступления Узбекистана в ВТО, что свидетельствует о придании нового импульса этому процессу в то время, когда страна существенно активизирует усилия по выполнению своих обязательств для присоединения к многосторонней торговой системе, созданной в рамках ВТО. 6-ое заседание Рабочей группы проводилось в марте 2023 года.
Заседания Рабочей группы являются ключевыми этапами на пути присоединения к ВТО. На этих заседаниях страны, вступающие в ВТО, обсуждают условия режима своей торговой политики, на которых они вступят в ВТО. Эти переговоры по нескольким направлениям сопровождаются заседаниями, проводимыми на двустороннем уровне для обсуждения степени открытости доступа на рынок товаров и услуг.
Перечни обязательств в отношении обеспечения доступа на рынок определят условия для поставки импортных товаров и иностранных услуг на рынок Узбекистана. Тем самым создаются прозрачные и предсказуемые рыночные условия, которые содействуют укреплению уверенности и доверия к экономической среде страны. В свою очередь, это может способствовать расширению торговых и инвестиционных потоков для стимулирования роста и развития.
Международный Торговый Центр (МТЦ) оказал содействие в подготовке переговорщиков
МТЦ оказал поддержку в подготовке к 7-му заседанию Рабочей группы. Эксперты помогли подготовить ответы на вопросы, поднятые членами ВТО на предыдущем заседании Рабочей группы. Эти ответы легли в основу повестки дня последнего заседания. МТЦ также оказал содействие участию нескольких должностных лиц, входивших в состав делегации Узбекистана, в раундах многосторонних и двусторонних переговоров и финансировал услуги перевода на русский язык, которые были запрошены для проведения заседания Рабочей группы.
Визит делегации в Женеву предоставил г-ну Урунову возможность встретиться с г-жой Памелой Кок-Гамильтон, исполнительным директором МТЦ. Они обсудили вопросы, связанные с потребностями Узбекистана в контексте дальнейшей поддержке проекта для присоединения к ВТО. МТЦ оказывает помощь Узбекистану в процессе присоединения к ВТО путем проведения целого ряда технических мероприятий и мероприятий по повышению квалификации. Эти мероприятия финансируются Европейским союзом в рамках проекта «Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО».
Перед началом заседания МТЦ также оказал содействие в укреплении технических знаний переговорной команды Узбекистана. В октябре два эксперта были направлены в Ташкент, чтобы помочь переговорщикам подготовиться к переговорам по вопросам обеспечения доступа на рынок как товаров, так и услуг. Это позволило команде переговорщиков справиться успешно с этим важнейшим компонентом переговоров.