Oʻzbekistonning bozorga kirish jarayonidagi muzokaralar salohiyatini oshirish boʻyicha seminarlar tashkil etildi
26.02.2024 1753
2024-yil 9-fevralda o‘tkazilgan bir kunlik o‘quv kursi savdo muzokaralari ishtirokchilari va mutasadilarning JST Kotibiyati ekspertlari yordamida JST doirasida bozorga kirish masalalari bo‘yicha malakalarini oshirishga zamin yaratdi.
O‘quv seminari Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishini qoʻllab-quvvatlash maqsadida uzoq muddatli institutsional savdo salohiyatini ragʻbatlantirish uchun XSM bilan birgalikda savdo muzokaralari ishtirokchilari va mutasadilar uchun 2024-yil yanvar oyida tashkil etilgan “Savdo siyosati boʻyicha oʻquv kursi 2024” dasturining bir qismidir. Dastur XSM tomonidan Toshkent shahridagi Jahon Iqtisodiyoti da Diplomatiya Universiteti (JIDU) bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan va universitet binosida o‘tkazilmoqda.
JST Kotibiyati savdo sohasidagi ushbu oʻquv kursini amalga oshirishda “JST kafedralari” dasturi (“WTO Chairs Programme”) orqali XSM bilan hamkorlik qilmoqda. O‘tgan hafta dasturning uchinchi kursi bo‘lib o‘tdi, uni JST Kotibiyatining Bozorga kirish bo‘limining uchta mutaxassisi olib bordi. Janob Roy Santana bozorga kirish va tarif bo‘yicha muzokaralar modulini taqdim etdi, janob Saymon Neumuller tarifsiz choralar va miqdoriy cheklovlarni ko‘rib chiqdi, Irina Tarasenko xonim importni litsenziyalash tartib-qoidalari haqida tushuncha berdi.
JIDU fakulteti dekani janob Umid Yakubkhodjaev JST doirasida bozorga kirish bo‘yicha muhokamalarda faol ishtirok etib, O‘zbekiston iqtisodiyotining o‘ziga xos jihatlarini batafsil ochib berdi.
JST kafedralari dasturi doirasidagi hamkorlik
JST Kotibiyati mutaxassislarining ishtiroki rivojlanayotgan mamlakatlardagi ilmiy xodimlar va mutasadilarining global savdo tizimi haqidagi bilim va tushunchalarini oshirish maqsadida 2010 yilda JST tomonidan tashkil etilgan “JST kafedralari” dasturi (“WTO Chairs Programme”) doirasida tashkil etildi. JIDU ushbu dasturga 2022 yilda a’zo bo‘lgan.
JST ekspertlari ushbu oʻquv kursi ishtirokchilari uchun Jenevadan onlayn taqdimotlar o‘tkazdilar.
Dasturning dastlabki ikki kursi JSTning tovarlar va xizmatlar savdosi, intellektual mulk va nizolarni hal etish sohalaridagi asoslarga bag‘ishlangan bo‘lsa, uchinchi kursda tovar bozorlariga kirishning asosiy jihatlari yoritildi. Bozorga kirish JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralarning asoslaridan biri hisoblanadi, chunki u jahon savdo tizimiga qo‘shilgandan so‘ng mamlakatga kirib keladigan importga qo‘yiladigan shartlarni belgilaydi. Shuning uchun muzokarachilar va boshqa tegishli hukumat mutasadilari bozorga kirishning ko‘plab tushunchalari bilan tanish bo‘lishi juda muhimdir.
Kursda 35 ga yaqin mutaxassislar, jumladan Oʻzbekiston muzokara jamoasi aʼzolari, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Texnik jihatdan tartibga solish agentligi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi, shuningdek, boshqa muassasa vakillari, hamda JIDU talabalari ishtirok etdi.
Ishtirokchilarning fikr-mulohazalari: “Oʻquv seminari JST doirasida bozorga kirish bo‘yicha muhim ma’lumotlarni taqdim etib, muzokaralar olib borish ko‘nikmalarimizni oshirdi. A’zo boʻlish bo‘yicha samarali muzokaralar olib borish uchun tarif va notarif choralari, xususan miqdoriy cheklovlar va boshqa muhim elementlar haqida batafsil ma’lumot oldik”.
Shu bilan bir qatorda, ishtirokchilar me’yoriy-huquqiy bazani tushunish va savdo operatsiyalarini soddalashtirish uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lgan importni litsenziyalash tartib-qoidalaridan xabardor bo‘lishdi.
O‘quv kursi XSM tomonidan Yevropa Ittifoqining moliyaviy ko‘magida “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoniga ko‘maklashish” loyihasi doirasida tashkil etildi.

МТЦ и УМЭД в Ташкенте сотрудничают с Программой кафедр ВТО по проведению учебного семинара для формирования переговорного потенциала Узбекистана в области доступа на рынки
26.02.2024 1769
Однодневный учебный курс, проведенный 9 февраля 2024 года, позволил укрепить экспертный потенциал участников торговых переговоров и государственных служащих Узбекистана по вопросам доступа на рынки в рамках ВТО с помощью экспертов Секретариата ВТО.
Cеминар является частью Программы обучения торговой политике 2024, которую МТЦ совместно с УМЭД запустил в январе 2024 года для участников торговых переговоров и государственных служащих в качестве стимула в формировании долгосрочного институционального торгового потенциала в поддержку присоединения Узбекистана к ВТО. Программа была разработана МТЦ совместно с УМЭД в Ташкенте и преподается в кампусе университета.
Секретариат ВТО сотрудничает с МТЦ в рамках Программы кафедр ВТО («WTO Chairs Programme») по данному торговому учебному курсу. На прошлой неделе состоялся третий курс программы, которые провели три эксперта Отдела доступа на рынки Секретариата ВТО. Г-н Рой Сантана представил модуль по доступу на рынки и тарифным переговорам, г-н Саймон Ноймуллер рассмотрел нетарифные меры и количественные ограничения, а г-жа Ирина Тарасенко разъяснила о процедурах импортного лицензирования.
Декан факультета Университета мировой экономики и дипломатии г-н Умид Якубходжаев активно участвовал в дискуссии по доступу на рынки в рамках ВТО, подробно раскрывая специфические аспекты экономики Узбекистана.
Сотрудничество в рамках Программы кафедр ВТО («WTO Chairs Programme»)
Участие сотрудников Секретариата ВТО было организовано в рамках Программы кафедр ВТО, учрежденной ВТО в 2010 году с целью расширения знаний и понимания о глобальной торговой системе среди научных работников и государственных служащих в развивающихся странах. УМЭД присоединился к этой программе в 2022 году.
Эксперты ВТО провели онлайн-презентации из Женевы для участников данного учебного курса.
Первые два курса серии были посвящены основам ВТО в области торговли товарами и услугами, интеллектуальной собственности и разрешения споров, а третий курс - ключевым элементам доступа на рынки товаров. Доступ на рынки представляет собой одну из главных основ переговоров при вступлении в ВТО, поскольку он определяет условия, на которых импорт будет поступать в страну после ее присоединения к глобальной торговой системе.  Поэтому крайне важно, чтобы участники переговоров и другие соответствующие должностные лица страны были знакомы с многочисленными концепциями доступа на рынки.
На курсах приняли участие около 35 специалистов, включая членов переговорной команды Узбекистана, представителей Министерства инвестиций, промышленности и торговли, Министерства сельского хозяйства, Агентства по техническому регулированию, Агентства по управлению государственными активами, Агентства по карантину и защите растений, Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья, а также других учреждений и студентов УМЭД.
Отзывы участников: «Cеминар предоставил важные сведения о доступе на рынки в рамках ВТО, улучшив наши навыки ведения переговоров. Мы получили подробную информацию о тарифных и нетарифных мерах, в частности о количественных ограничениях, и других важных элементах для эффективного ведения переговоров о присоединении».
Кроме того, участники были осведомлены о процедурах лицензирования импорта, что крайне важно для понимания нормативно-правовой базы и содействия беспрепятственному осуществлению торговых операций.
Учебный курс был организован МТЦ при финансовой поддержке Европейского Союза в рамках проекта «Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО».