O‘zbekiston Latviyaning tajribasini o‘rganish orqali o‘zining qonun-qoidalari va institutlarini shakllantirmoqda
27.11.2024 2583
O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lgach, potensial eksport bozorlarining talablari va xalqaro standartlariga javob berishi kerak bo‘ladi.
JSTning Sanitariya va fitosanitariya chora-tadbirlarini qo‘llash to‘g‘risidagi (SFS) bitimi inson, hayvon va o‘simliklar salomatligini himoya qilish uchun qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga nisbatan qoidalar va standartlarni qanday o‘rnatish va qo‘llash tartibini belgilaydi.
O‘zbekiston Jahon savdo tashkiloti (JST) talablarining ushbu murakkab yo‘nalishini texnik bilimlarni rivojlantirishning ustuvor sohasi sifatida belgilab olgan.
Shu maqsadda sentabr oyida to‘rt nafar mutasaddilar SFS bitimini amalda qo‘llash bo‘yicha Latviyada besh kunlik o‘quv mashg‘ulotlarida ishtirok etishdi. Latviya Yevropa Ittifoqi a’zosi bo‘lib, mutasaddilar u misolida Yevropa Ittifoqining SFS sohasida xavflarni nazorat qilish tizimi bilan ham tanishdi.
O‘quv mashg‘ulotlarida mutaxassislar texnik tajribalarni o‘rganish bilan birga, Latviyaning oziq-ovqat mahsulotlarini import qilish va nazorat qilish tizimi institutlari bilan ham tanishdi. O‘quv mashg‘ulotlarini Latviya oziq-ovqat va veterinariya xizmati (FVS) o‘tkazdi.
Bu tajriba O‘zbekistonda qonunchilik faoliyatiga bevosita ta’sir ko‘rsatdi. O‘quv yakunlari bo‘yicha O‘zbekistonda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash qoidalarini o‘z ichiga olgan qonun loyihasi takomillashtirildi. Bunda O‘zbekiston mutasaddilari tomonidan o‘rganilgan Latviya tajribasi, ularning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatning sohaviy muassasalari tomonidan faol qo‘llaniladi.
Institutlar va vositalar
O‘quv mashg‘ulotlarining birinchi kunida Latviya oziq-ovqat va veterinariya xizmati (FVS)ning tuzilishi, faoliyati va resurslari bilan tanishtirildi. Yevropa Ittifoqiga chorvachilik mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha umumiy talablar mavzusiga bag‘ishlangan alohida mashg‘ulot ham o‘tkazildi.
Ikkinchi kuni Latviyaning aholi va atrof-muhit salomatligi, oziq-ovqat, baliqchilik va veterinariya bo‘yicha milliy referens laboratoriyasi - BIOR ilmiy institutiga tashrif buyurishdi.
Keyingi kunlarda delegatsiya Riga portidagi chegara nazorati postiga tashrif buyurdi. Shuningdek, ular Yevropa Ittifoqining hayvonlar va o‘simliklar salomatligini sertifikatlash bo‘yicha onlayn platformasi TRACES va Oziq-ovqat va ozuqalar bo‘yicha tezkor ogohlantirish tizimi (RASFF) bilan tanishdilar.
RASFF oziq-ovqat zanjiridan xavf aholi salomatligiga tahdid solayotganda tezkor chora ko‘rishni ta’minlaydigan vositadir. TRACES - bu Yevropa Ittifoqining platformasi bo‘lib, u yerda zarur sertifikatlar beriladi va Yevropa Ittifoqi talablariga muvofiqlik kuzatiladi. Tizim o‘zining samaradorligi, shaffofligi va kuzatuvchanligi bilan yuqori baholangan va allaqachon 90 mamlakatda qo‘llaniladi.
Ta’lim islohotlarni amalga oshirish yo‘lida
O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida SFS bilan bog‘liq asosiy institutlar vakillari ishtirok etdi:
- Oziq-ovqat xavfsizligini nazorat qiluvchi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi;
- O‘simliklarni himoya qilish va karantini agentligi,
- Hayvonlar salomatligi va veterinariya masalalariga mas’ul Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi;
- O‘zbekiston importi va eksporti uchun mas’ul bo‘lgan Bojxona qo‘mitasi.
Safar davomida o‘quv mashg‘ulotlarda olingan bilim va ko‘nikmalar O‘zbekistonda oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha islohotlarni shakllantirishga yordam berdi, dedi Oziq-ovqat xavfsizligi to‘g‘risidagi qonun loyihasini muvofiqlashtiruvchi yetakchi institut Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi vakili.
Ikki mamlakatning umumiy tarixiy tajribasini hisobga olgan holda, yangi sharoitlarda Latviya tizimining rivojlanish xususiyatlari alohida qiziqish uyg‘otdi va O‘zbekiston uchun foydali misol bo‘lishi mumkin.
BIOR institutiga tashrif O‘zbekiston mutaxassislarida o‘chmas taassurot qoldirdi, ular uni O‘zbekistonda oziq-ovqat xavfsizligi laboratoriyalarini takomillashtirish uchun namuna deb atadilar.
23-27 sentyabr kunlari Latviya poytaxti Rigada bo‘lib o‘tgan o‘quv-mashg‘ulot safari Xalqaro savdo markazi (XSM) tomonidan Yevropa Ittifoqi moliyaviy ko‘magida “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoniga ko‘maklashish” loyihasi doirasida Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasining so‘roviga binoan tashkil etildi.

When Uzbekistan becomes a WTO member, it will need to meet the requirements and international standards of potential export markets.
With farm products, the WTO’s Agreement on the Application of Sanitary and Phytosanitary (SPS) Measures determines how rules and standards are set and applied to protect human health, and animal and plant health.
Uzbekistan has identified this complex area of World Trade Organization (WTO) requirements as a priority to build technical knowledge.
To this aim, four senior officials travelled to Latvia in September for five days of training to gain first-hand knowledge on implementing and applying the SPS Agreement. Latvia is a European Union member, and the delegation were also familiarized with the EU’s SPS risk controls system – generally considered as global best practice.
The training shared both technical expertise and acquainted the specialists with the institutions of Latvia’s food import and control systems. The officials were hosted by Latvia’s Food and Veterinary Service (FVS).
The experience has had a direct bearing on lawmaking. Uzbekistan’s draft food safety rules were finetuned after the training. Its institutions will also take a cue from the Latvian experience, the visiting officials confirmed.
Institutions and tools
The first day of the training introduced the FVS’s structure, operations, and resources. A session was dedicated to general requirements for exporting animal products to the EU.
On the second day they visited the scientific institute BIOR, Latvia’s national reference laboratory for public and environmental health, food, fishery and veterinary medicine.
Over the next days, the delegation visited the border control post at Riga’s port. They were also familiarized with the EU’s TRACES platform and Rapid Alert System for Food and Feed (RASFF).
The RASFF is a tool that ensures swift action when a risk from the food chain threatens public health. TRACES is the EU’s platform where requisite certificates are issued and compliance with EU requirements is monitored. The system is highly rated for its efficacy, transparency and traceability and already in use by 90 countries.
Training aids rule reforms
The delegation represented key institutions related to SPS:
- the Sanitary-Epidemiological Welfare and Public Healthcare Committee (San-Epid Committee), which oversees food safety,
- the Agency of Plant Protection and Quarantine, which oversees plant health,
- the Veterinary and Livestock Development Committee, which is in charge of animal health and veterinary issues, and
- the Customs Committee, which is responsible for Uzbekistan's imports and exports.
The knowledge gained helped shape food safety reforms in Uzbekistan, said the delegate of the San-Epid Committee, which is the lead institution coordinating the draft Law on Food Safety.
The evolution of the Latvian system was of particular interest because the two countries’ original systems were similar. Latvia’s experience could therefore be a useful example for Uzbekistan.
The delegation also tipped Latvia’s BIOR Institute as a model to improve Uzbekistan’s food safety laboratories.
The training attachment was organized by the International Trade Centre (ITC) at the San-Epid Committee’s request, with funding from the EU under the project Facilitating the process of Uzbekistan’s accession to the WTO. It took place from 23 to 27 September in the Latvian capital Riga.