O‘zbekiston Latviyaning tajribasini o‘rganish orqali o‘zining qonun-qoidalari va institutlarini shakllantirmoqda
27.11.2024 2583
O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lgach, potensial eksport bozorlarining talablari va xalqaro standartlariga javob berishi kerak bo‘ladi.
JSTning Sanitariya va fitosanitariya chora-tadbirlarini qo‘llash to‘g‘risidagi (SFS) bitimi inson, hayvon va o‘simliklar salomatligini himoya qilish uchun qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga nisbatan qoidalar va standartlarni qanday o‘rnatish va qo‘llash tartibini belgilaydi.
O‘zbekiston Jahon savdo tashkiloti (JST) talablarining ushbu murakkab yo‘nalishini texnik bilimlarni rivojlantirishning ustuvor sohasi sifatida belgilab olgan.
Shu maqsadda sentabr oyida to‘rt nafar mutasaddilar SFS bitimini amalda qo‘llash bo‘yicha Latviyada besh kunlik o‘quv mashg‘ulotlarida ishtirok etishdi. Latviya Yevropa Ittifoqi a’zosi bo‘lib, mutasaddilar u misolida Yevropa Ittifoqining SFS sohasida xavflarni nazorat qilish tizimi bilan ham tanishdi.
O‘quv mashg‘ulotlarida mutaxassislar texnik tajribalarni o‘rganish bilan birga, Latviyaning oziq-ovqat mahsulotlarini import qilish va nazorat qilish tizimi institutlari bilan ham tanishdi. O‘quv mashg‘ulotlarini Latviya oziq-ovqat va veterinariya xizmati (FVS) o‘tkazdi.
Bu tajriba O‘zbekistonda qonunchilik faoliyatiga bevosita ta’sir ko‘rsatdi. O‘quv yakunlari bo‘yicha O‘zbekistonda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash qoidalarini o‘z ichiga olgan qonun loyihasi takomillashtirildi. Bunda O‘zbekiston mutasaddilari tomonidan o‘rganilgan Latviya tajribasi, ularning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatning sohaviy muassasalari tomonidan faol qo‘llaniladi.
Institutlar va vositalar
O‘quv mashg‘ulotlarining birinchi kunida Latviya oziq-ovqat va veterinariya xizmati (FVS)ning tuzilishi, faoliyati va resurslari bilan tanishtirildi. Yevropa Ittifoqiga chorvachilik mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha umumiy talablar mavzusiga bag‘ishlangan alohida mashg‘ulot ham o‘tkazildi.
Ikkinchi kuni Latviyaning aholi va atrof-muhit salomatligi, oziq-ovqat, baliqchilik va veterinariya bo‘yicha milliy referens laboratoriyasi - BIOR ilmiy institutiga tashrif buyurishdi.
Keyingi kunlarda delegatsiya Riga portidagi chegara nazorati postiga tashrif buyurdi. Shuningdek, ular Yevropa Ittifoqining hayvonlar va o‘simliklar salomatligini sertifikatlash bo‘yicha onlayn platformasi TRACES va Oziq-ovqat va ozuqalar bo‘yicha tezkor ogohlantirish tizimi (RASFF) bilan tanishdilar.
RASFF oziq-ovqat zanjiridan xavf aholi salomatligiga tahdid solayotganda tezkor chora ko‘rishni ta’minlaydigan vositadir. TRACES - bu Yevropa Ittifoqining platformasi bo‘lib, u yerda zarur sertifikatlar beriladi va Yevropa Ittifoqi talablariga muvofiqlik kuzatiladi. Tizim o‘zining samaradorligi, shaffofligi va kuzatuvchanligi bilan yuqori baholangan va allaqachon 90 mamlakatda qo‘llaniladi.
Ta’lim islohotlarni amalga oshirish yo‘lida
O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida SFS bilan bog‘liq asosiy institutlar vakillari ishtirok etdi:
- Oziq-ovqat xavfsizligini nazorat qiluvchi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi;
- O‘simliklarni himoya qilish va karantini agentligi,
- Hayvonlar salomatligi va veterinariya masalalariga mas’ul Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi;
- O‘zbekiston importi va eksporti uchun mas’ul bo‘lgan Bojxona qo‘mitasi.
Safar davomida o‘quv mashg‘ulotlarda olingan bilim va ko‘nikmalar O‘zbekistonda oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha islohotlarni shakllantirishga yordam berdi, dedi Oziq-ovqat xavfsizligi to‘g‘risidagi qonun loyihasini muvofiqlashtiruvchi yetakchi institut Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi vakili.
Ikki mamlakatning umumiy tarixiy tajribasini hisobga olgan holda, yangi sharoitlarda Latviya tizimining rivojlanish xususiyatlari alohida qiziqish uyg‘otdi va O‘zbekiston uchun foydali misol bo‘lishi mumkin.
BIOR institutiga tashrif O‘zbekiston mutaxassislarida o‘chmas taassurot qoldirdi, ular uni O‘zbekistonda oziq-ovqat xavfsizligi laboratoriyalarini takomillashtirish uchun namuna deb atadilar.
23-27 sentyabr kunlari Latviya poytaxti Rigada bo‘lib o‘tgan o‘quv-mashg‘ulot safari Xalqaro savdo markazi (XSM) tomonidan Yevropa Ittifoqi moliyaviy ko‘magida “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoniga ko‘maklashish” loyihasi doirasida Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasining so‘roviga binoan tashkil etildi.

Изучение опыта Латвии помогает Узбекистану формировать свои правила и институты
После вступления в ВТО Узбекистан должен будет соответствовать международным стандартам и требованиям, действующим на потенциальных экспортных рынках.
В Соглашении ВТО по применению санитарных и фитосанитарных мер (СФС) определяется порядок установления и применения правил и стандартов в отношении сельскохозяйственной продукции для защиты здоровья людей, животных и растений.
Узбекистан определил эту сложную область требований Всемирной торговой организации в качестве приоритетной для наращивания кадрового потенциала и технических знаний.
В рамках работы над выполнением этой задачи в сентябре в Латвии четыре высокопоставленных должностных лица Узбекистана прошли пятидневный обучающий курс о применении Соглашения ВТО по СФС. Латвия является членом Европейского союза, и специалисты из Узбекистана ознакомились на ее примере с европейской системой управления рисками в области СФС, которая считается лучшей мировой практикой.
Помимо изучения технического опыта латвийских коллег специалисты из Узбекистана ознакомились с работой системы импорта продовольственных товаров и контроля за торговлей ими в Латвии. Обучение проводила продовольственно-ветеринарная служба Латвии (FVS).
Этот опыт оказал непосредственное влияние на законотворчество в Узбекистане. Так, по итогам обучения был доработан законопроект, содержащий правила обеспечения безопасности продовольствия в Узбекистане, при этом опыт Латвии, изученный представителями Узбекистана, будет, по их словам, активно применяться профильными учреждениями страны.
Институты и инструменты
В первый день обучения были представлены структура, деятельность и ресурсы продовольственно-ветеринарной службы Латвии. Отдельное занятие было посвящено общим требованиям к экспорту в ЕС продукции животноводства.
Во второй день они посетили научный институт BIOR – латвийскую национальную референтную лабораторию пищевой безопасности, здоровья людей, животных и окружающей среды.
В последующие дни гости из Узбекистана посетила пост пограничного контроля в Рижском порту и ознакомилась с платформой ЕС TRACES и Системой быстрого оповещения о продуктах питания и кормах (RASFF).
Система RASFF обеспечивает быстрое реагирование на появление в пищевой цепи рисков, угрожающих здоровью населения, а с помощью общеевропейской платформы TRACES выдаются необходимые свидетельства и осуществляется контроль за соблюдением требований ЕС. Система получила высокую оценку за свою эффективность, прозрачность и прослеживаемость и уже используется в 90 странах.
Обучение помогает в проведении реформ
В составе делегации Узбекистана были представлены ключевые институты, связанные с СФС:
- Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья, который осуществляет надзор за безопасностью пищевых продуктов,
- Агентство по карантину и защите растений, специализирующееся на надзоре за здоровьем растений,
- Комитет ветеринарии и развития животноводства, следящий за здоровьем животных и их ветеринарным обеспечением, а также
- Таможенный комитет, контролирующий импорт и экспорт Узбекистана.
По признанию представителя Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья – ведущего учреждения, курирующего проект Закона о безопасности пищевой продукции в Узбекистане, – полученные в ходе курса знания помогли сформировать концепцию реформирования системы обеспечения безопасности пищевой продукции в Узбекистане.
С учетом общего исторического опыта двух стран особенности развития латвийской системы в новых условиях представляет особый интерес и могут стать полезным примером для Узбекистана.
Неизгладимое впечатление на узбекских специалистов произвело посещение института BIOR, который они назвали образцом для совершенствования лабораторий безопасности пищевой продукции в Узбекистане.
Учебная поездка, проходившая с 23 по 27 сентября в столице Латвии г. Риге, была организована Международным торговым центром (МТЦ) по просьбе Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Узбекистана при финансовой поддержке ЕС в рамках проекта «Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО».