Mutasadilar uchun JST bo‘yicha muhim o‘quv dasturi ish boshladi
Toshkentdagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) davlat mutasadilari uchun savdo siyosati bo‘yicha kompleks o‘quv dasturini taqdim etadi. Dasturning maqsadi O‘zbekistonning tashqi savdo sohasida uzoq muddatli institutsional salohiyatini oshirishdan iborat.
2024-yil 27-yanvarda JIDU Xalqaro savdo markazi (XSM) bilan birgalikda Jahon savdo tashkiloti (JST) bilan bog‘liq mavzular bo‘yicha 11 kursdan iborat o‘quv dasturini ishga tushirdi. JIDU professorlari bilan bir qatorda xalqaro savdo ekspertlari tomonidan o‘qitiladigan dastur O‘zbekistondagi muzokarachilar, hukumat vakillari va boshqa mutasadilar uchun mo‘ljallangan. O‘quv mashg‘ulotlari keyingi to‘rt oy davomida bo‘lib o‘tadi va JST masalalarini har tomonlama tushunish imkonini beradi.
Mamlakatning JSTga a’zo bo‘lish jarayonida milliy siyosat va qonunchilikni JST talablariga muvofiqlashtirish bo‘yicha institutsional salohiyatni oshirish ko‘p tomonlama savdo tizimiga qo‘shilishdan manfaat olishda muhim ahamiyatga ega. Dastur JSTning savdo sohasidagi murakkab masalalari bo‘yicha bilimlarni oshirish imkonini beradi.
JIDU ushbu vazifani amalga oshirish uchun to‘liq ta’minlangan
2022-yilda Berndagi mashhur Jahon savdo instituti (WTI) Yevropa Ittifoqining moliyaviy koʻmagida talabalar uchun JST huquqi va amaliyoti boʻyicha JIDU uchun maxsus kurs ishlab chiqdi. Institut kelajakda ushbu kursdan dars berishlari uchun JIDU o‘qituvchilarini intensiv treninglar orqali malakasini oshirdi.
Shunday qilib, JIDUda savdo siyosati mutaxassislarining yangi avlodi uchun akademik poydevor yaratish uchun zarur bo‘lgan barcha  sharoitlar mavjud.
Dastur Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishida muhim voqea boʻldi, dedi Yevropa Ittifoqining Oʻzbekistondagi delegatsiyasining Ma’sul vakili Tomas Ue ochilish marosimida.
Janob Uening ta'kidlashicha, global savdoning tobora murakkablashib borayotgan texnologik taraqqiyot  davrida "salohiyatni doimiy oshirish juda muhim".
Savdo bo‘yicha faxriy mutaxassis birinchi darslarni o‘tkazdi
King&Spalding yuridik firmasining katta maslahatchisi Hamid Mamduh tomonidan taqdim etilgan kurslarning dastlabki ikki kunida 40 ga yaqin tinglovchilar qatnashdi. Birinchi kun diskriminatsiyaga yo‘l qo‘ymaslikning asosiy tamoyillariga (eng ko‘p qulaylik va milliy rejim) va JSTning asosiy bitimlariga bag‘ishlandi. Kursda JST savdosining uchta keng qamrovli yo‘nalishi: tovarlar, xizmatlar va intellektual mulk bo‘yicha bitimlar haqida qisqacha ma’lumot berildi. Kurs, shuningdek, nizolarni hal qilish va hukumatning tashqi savdo siyosatini ko‘rib chiqishni o‘z ichiga oldi.
28 yanvar kuni xizmatlar savdosi (GATS) asoslari va savdo bilan bog‘liq investitsiya choralari (TRIMS) masalalari muhokama qilindi.
Seminarda muvaffaqiyatli islohotlarni ta’minlash va O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishiga ko‘maklashish bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Ushbu kurs nafaqat mutasadilar uchun foydali bo‘ladi. JIDU fakulteti dekani hamda JST huquqi dasturi professori Umid Yakubkhodjaev turli kurslar mustaqil ekspertlar uchun ham ochiq bo‘lishini ta’kidladi.
XSM Yevropa Ittifoqining “Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayoniga koʻmaklashish” loyihasini amalga oshiruvchi hamkori hisoblanadi. Ushbu tashabbus O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralariga ko‘maklashadi va uning qoidalarini amalga oshirish ko‘nikmalarini rivojlantirishga yordam beradi. Loyihaning maqsadi mamlakat iqtisodiy rivojlanishiga hissa qo‘shishdan iboratdir.

The University of World Economy and Diplomacy (UWED) in Tashkent will teach a comprehensive trade policy training programme to policymakers. The goal is to build Uzbekistan’s long-term institutional trade capacity.
UWED, in collaboration with the International Trade Centre (ITC), on 27 January 2024 launched the extensive 11-course programme on topics linked to the World Trade Organization (WTO). The programme, to be taught by international trade experts alongside UWED professors, is tailored for Uzbekistan’s negotiators, policymakers, and other interested officials. The training sessions will run over the next four months, to provide comprehensive insights into WTO matters.
As the country moves closer to joining the WTO, building institutional know-how to align national policies and laws with WTO requirements is crucial to help unlock benefits from joining the multilateral trading system. The programme acts as an accelerator to enhance knowledge about WTO trade topics – known as a field of formidable complexity.
UWED equipped for the task
In 2022, the reputable World Trade Institute (WTI) in Bern developed a customized postgraduate course in WTO law and practice for UWED. ITC commissioned this work with funding from the European Union. WTI also gave UWED professors intensive training so they can teach the course.
This made UWED well-equipped to lay the academic foundation for a new generation of trade policymakers, diplomats, and practitioners to guide Uzbekistan’s foray into the global economy.
The launch marked a ‘significant milestone’ on the road to a sustainable WTO membership, said Thomas Huet, Chargé d’Affairs at the EU Delegation in Uzbekistan, at the opening.
The evolving complexities of global trade in the face of rapid advances in technology meant ‘continuous capacity building was paramount’, Huet remarked.
Trade veteran gives first classes
Some 40 trainees attended the first two days of courses, presented by Hamid Mamdouh, a senior counsel at trade law firm King & Spalding.
On the first day, he explained the basic principles of non-discrimination (most-favoured nations and national treatment) and introduced the key agreements under the WTO umbrella. The terrain covered a brief overview of the agreements for each of the WTO’s three broad areas of trade: goods, services and intellectual property. The course also covered dispute settlement, and reviews of governments’ trade policies.
On 28 January, the fundamentals of trade in services (regulated by the GATS) and trade-related investment measures (so-called TRIMS) were under the lens.
The seminar emphasized fostering cooperation to ensure successful reforms and to facilitate Uzbekistan's accession to the WTO.
Not only government officials stand to benefit. Umid Yakubhodjaev, Dean of faculty at UWED, who teaches the postgraduate WTO law programme, said the various courses would also be open to private practitioners when space permitted.