Mutasadilar uchun JST bo‘yicha muhim o‘quv dasturi ish boshladi
Toshkentdagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) davlat mutasadilari uchun savdo siyosati bo‘yicha kompleks o‘quv dasturini taqdim etadi. Dasturning maqsadi O‘zbekistonning tashqi savdo sohasida uzoq muddatli institutsional salohiyatini oshirishdan iborat.
2024-yil 27-yanvarda JIDU Xalqaro savdo markazi (XSM) bilan birgalikda Jahon savdo tashkiloti (JST) bilan bog‘liq mavzular bo‘yicha 11 kursdan iborat o‘quv dasturini ishga tushirdi. JIDU professorlari bilan bir qatorda xalqaro savdo ekspertlari tomonidan o‘qitiladigan dastur O‘zbekistondagi muzokarachilar, hukumat vakillari va boshqa mutasadilar uchun mo‘ljallangan. O‘quv mashg‘ulotlari keyingi to‘rt oy davomida bo‘lib o‘tadi va JST masalalarini har tomonlama tushunish imkonini beradi.
Mamlakatning JSTga a’zo bo‘lish jarayonida milliy siyosat va qonunchilikni JST talablariga muvofiqlashtirish bo‘yicha institutsional salohiyatni oshirish ko‘p tomonlama savdo tizimiga qo‘shilishdan manfaat olishda muhim ahamiyatga ega. Dastur JSTning savdo sohasidagi murakkab masalalari bo‘yicha bilimlarni oshirish imkonini beradi.
JIDU ushbu vazifani amalga oshirish uchun to‘liq ta’minlangan
2022-yilda Berndagi mashhur Jahon savdo instituti (WTI) Yevropa Ittifoqining moliyaviy koʻmagida talabalar uchun JST huquqi va amaliyoti boʻyicha JIDU uchun maxsus kurs ishlab chiqdi. Institut kelajakda ushbu kursdan dars berishlari uchun JIDU o‘qituvchilarini intensiv treninglar orqali malakasini oshirdi.
Shunday qilib, JIDUda savdo siyosati mutaxassislarining yangi avlodi uchun akademik poydevor yaratish uchun zarur bo‘lgan barcha  sharoitlar mavjud.
Dastur Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishida muhim voqea boʻldi, dedi Yevropa Ittifoqining Oʻzbekistondagi delegatsiyasining Ma’sul vakili Tomas Ue ochilish marosimida.
Janob Uening ta'kidlashicha, global savdoning tobora murakkablashib borayotgan texnologik taraqqiyot  davrida "salohiyatni doimiy oshirish juda muhim".
Savdo bo‘yicha faxriy mutaxassis birinchi darslarni o‘tkazdi
King&Spalding yuridik firmasining katta maslahatchisi Hamid Mamduh tomonidan taqdim etilgan kurslarning dastlabki ikki kunida 40 ga yaqin tinglovchilar qatnashdi. Birinchi kun diskriminatsiyaga yo‘l qo‘ymaslikning asosiy tamoyillariga (eng ko‘p qulaylik va milliy rejim) va JSTning asosiy bitimlariga bag‘ishlandi. Kursda JST savdosining uchta keng qamrovli yo‘nalishi: tovarlar, xizmatlar va intellektual mulk bo‘yicha bitimlar haqida qisqacha ma’lumot berildi. Kurs, shuningdek, nizolarni hal qilish va hukumatning tashqi savdo siyosatini ko‘rib chiqishni o‘z ichiga oldi.
28 yanvar kuni xizmatlar savdosi (GATS) asoslari va savdo bilan bog‘liq investitsiya choralari (TRIMS) masalalari muhokama qilindi.
Seminarda muvaffaqiyatli islohotlarni ta’minlash va O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishiga ko‘maklashish bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Ushbu kurs nafaqat mutasadilar uchun foydali bo‘ladi. JIDU fakulteti dekani hamda JST huquqi dasturi professori Umid Yakubkhodjaev turli kurslar mustaqil ekspertlar uchun ham ochiq bo‘lishini ta’kidladi.
XSM Yevropa Ittifoqining “Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayoniga koʻmaklashish” loyihasini amalga oshiruvchi hamkori hisoblanadi. Ushbu tashabbus O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralariga ko‘maklashadi va uning qoidalarini amalga oshirish ko‘nikmalarini rivojlantirishga yordam beradi. Loyihaning maqsadi mamlakat iqtisodiy rivojlanishiga hissa qo‘shishdan iboratdir.

Стартовала уникальная учебная программа по ВТО для государственных служащих
Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД) в Ташкенте совместно с Международным торговым центром (МТЦ) проводит комплексную учебную программу по торговой политике для государственных служащих. Целью программы является формирование долгосрочного институционального потенциала Узбекистана в области торговли.
27 января 2024 года УМЭД совместно с Международным торговым центром (МТЦ) запустил учебную программу из 11 курсов по темам, связанным со Всемирной торговой организацией (ВТО). Программа, в которой наряду с профессорами УМЭД будут преподавать эксперты по международной торговле, предназначена для переговорщиков, государственных служащих и других заинтересованных должностных лиц Узбекистана. Учебные занятия будут проходить в течение следующих четырех месяцев и позволят получить всестороннее представление о вопросах ВТО.
В ходе процесса присоединения страны к ВТО создание институционального потенциала для приведения национальной политики и законодательства в соответствие с требованиями ВТО имеет решающее значение для получения преимуществ от присоединения к многосторонней торговой системе. Программа позволит укрепить знания по сложным торговым вопросам ВТО.
УМЭД оснащен всем необходимым для решения этой задачи
В 2022 году известный Институт мировой торговли (WTI) в Берне разработал для УМЭД специализированный курс по Праву и практике ВТО для студентов при финансовой поддержке Европейского Союза. Институт также провел интенсивную подготовку преподавателей УМЭД, чтобы они могли преподавать этот курс в дальнейшем.
Таким образом, УМЭД получил все необходимое для того, чтобы заложить академическую основу для нового поколения специалистов по торговой политике.
Программа стала важным событием в ходе предстоящего членства Узбекистана в ВТО, сказал на открытии Томас Хьюэт, Поверенный в делах Делегации ЕС в Узбекистане.
По словам Хьуэта, в связи с растущими сложностями в мировой торговли в условиях стремительного развития технологий «постоянное наращивание потенциала имеет очень важное значение».
Эксперт по торговле проводит первые занятия
Около 40 слушателей приняли участие в первых двух днях курсов, которые провел Хамид Мамду, старший юрист торгово-юридической фирмы King & Spalding.
Первый день был посвящен основным принципам недискриминации (режим наибольшего благоприятствования и национальный режим) и ключевым соглашениям ВТО. В ходе курса был дан краткий обзор соглашений по каждой из трех широких сфер торговли ВТО: товары, услуги и интеллектуальная собственность. Курс также охватывал вопросы урегулирования споров и пересмотра торговой политики правительств.
28 января обсуждались основы торговли услугами (регулируемые ГАТС) и инвестиционные меры, связанные с торговлей (так называемые ТРИМС).
На семинаре особое внимание уделялось укреплению сотрудничества для обеспечения успешных реформ и содействия присоединения Узбекистана к ВТО.
Этот курс будет полезен не только для государственных служащих. Умид Якубходжаев, декан факультета УМЭД и преподаватель программы по праву ВТО, отметил, что различные курсы будут также доступны для независимых экспертов.
МТЦ является партнером по реализации проекта Европейского Союза по «Содействию процессу присоединения Узбекистана к ВТО». Данная инициатива оказывает содействие Узбекистану в переговорах по присоединению к ВТО и помогает развивать навыки для реализации ее правил. Целью проекта является содействие экономическому развитию страны.