XSM O‘zbekiston uchun oziq-ovqat mahsuloti xavfsizligi bo‘yicha yangi qoidalarni ishlab chiqishda erishilgan muhim yutuqlarni qo‘llab-quvvatlaydi
08.04.2024 2788
Hukumat mutasadilari va qonun chiqaruvchi organ vakillari Xalqaro Savdo Markazi (XSM) bilan hamkorlikda O‘zbekiston uchun ishlab chiqilgan oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi to‘g‘risidagi yangi qonun loyihasini ko‘rib chiqib muhokama qilishdi. Yangi qonun loyihasi oziq-ovqat importi xavfsizligini ta’minlaydi, shuningdek, mamlakatning Jahon Savdo Tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish jarayonini osonlashtiradi.
Savdoni tartibga soluvchi qoidalarning asosiy ustuvor yo‘nalishi iste’molchilarning farovonligi hisoblanadi. Bu, ayniqsa, oziq-ovqat mahsulotlari savdosida muhim ahamiyatga ega.
2023 yilda XSM O‘zbekistonga oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini tartibga soluvchi muhim qonun hujjatlarini ishlab chiqish va qayta ko‘rib chiqishda ko‘maklashdi. Mamlakat JSTga a’zo bo‘lganda, oziq-ovqat nazorati standartlari va qoidalarini global talablarga muvofiqlashtirish uchun ushbu yangi qonun loyihasini qabul qilishi lozim bo‘ladi.
Ushbu jarayonni tezlashtirish maqsadida 29-mart kuni XSM O‘zbekiston Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, shuningdek, oziq-ovqat nazorati organlari rahbarlari va texnik mutaxassislari bilan yangi qonun loyihasini ko‘rib chiqish va uning kuchga kirishining oqibatlarini tushunishga yordam berish maqsadida ekspert bilan uchrashuvni tashkil qildi. Ishtirokchilarga oziq-ovqat xavfsizligining zamonaviy tamoyillari haqida ma’lumot berildi.
JSTda maxsus qoidalar to‘plami mavjud - Sanitariya va fitosanitariya choralarini qo‘llash to‘g‘risidagi bitim (SPS) - bu a’zo davlatlarga oziq-ovqat xavfsizligini kafolatlash, hayvonlar va o‘simliklar hayoti va sog‘lig‘ini muhofaza qilish choralarini joriy etish huquqini beradi. Shu bilan birga, u bunday choralar haddan tashqari proteksionistik bo‘lmasligi va savdoga to‘sqinlik qilmasligini ta’minlashga intiladi.
JSTga a’zo bo‘lgan mamlakatlar oziq-ovqat qonunchiligini SPS kelishuviga muvofiqlashtirishi, shuningdek, tegishli xalqaro standartlarga rioya qilishlari kerak. Ular keng qamrovli standartlarni - maqbul sanitariya-gigiena amaliyotlari va ishlab chiqarish amaliyotlarini nazorat qilishdan tortib, mahsulotni markirovka qilish va iste’molchini xabardor qilishgacha qamrab oladi.
Yangi xavf-xatar va tendensiyalar
So‘nggi paytlarda mahalliylashtirish, raqamlashtirish va onlayn xaridlarning kuchayishi kabi yangi tendensiyalar tufayli oziq-ovqat mahsuloti xavfsizligini nazorat qilish yanada murakkablashdi. Shuningdek, u mikroblarga qarshi chidamlilik va iqlim o‘zgarishi kabi yangi xavflarga duch keladi. Bu xavfsizlik nazorati yanada murakkablashganini va takomillashganini anglatadi.
25-27 mart kunlari akademiklar/olimlar, oziq-ovqat sanoati vakillari va ushbu sohadagi texnik mutaxassislar uchun oziq-ovqat xavfsizligini boshqarish bo‘yicha so‘nggi amaliyotlar haqida tushunchalarini oshirish maqsadida uch kunlik o‘quv seminari bilan to‘ldirildi.
Ishtirokchilar Xavf-xatarlar tahlili va kritik nazorat nuqtalari (Hazard Analysis Critical Control Point (HACCP)) – bugungi kunda ko‘pchilik mamlakatlarda qo‘llanilayotgan oziq-ovqat xavfsizligini nazorat qilish HACCP tizimi haqida bilib oldilar. HACCP xavflarni aniqlash va nazorat qilish orqali xavfsiz oziq-ovqat ishlab chiqarishni ta’minlaydi. Uning tamoyillari Alimentarius kodeksi (Codex Alimentarius) komissiyasi tomonidan standartlashtirilgan va ko‘plab mamlakatlarda majburiy qonuniy talablarga aylangan.
15 ta qisqa moduldan iborat boʻlgan seminarda HACCP tizimining tuzilishi, unga asos boʻlgan yetti tamoyil va texnik jarayonlar yoritilgan. Mutaxassislar qoidalar kuchga kirganidan so‘ng ularni qo‘llash uchun zarur bo‘lgan bilimlarni oldilar. Akademiklarning ishtiroki bu bilimlarning savdo huquqi va amaliyoti o‘quv dasturlariga kiritilishini va universitet darajasida tizimli institutsional bilimlarni ishlab chiqishga yordam berishini anglatadi.
Seminarning ikkinchi bosqichi oziq-ovqat xavfsizligini davlat tomonidan nazorat qilishda xavf-xatarga asoslangan yondashuvga qaratildi.
Ishlab chiqish jarayonidagi qonun loyihalari
Oziq-ovqat mahsulotlari sifatini nazorat qilish choralarini JST talablariga muvofiqlashtirish yo‘lida O‘zbekiston XSM yordamida yana boshqa asosiy qonun hujjatlarini ishlab chiqmoqda.
Xususan, JSTning shaffoflik tamoyilini qo‘llab-quvvatlash maqsadida O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lganidan keyin hayvonlar va o‘simliklar salomatligi xavfsizligi bo‘yicha boshqa mamlakatlardan kelib tushgan so‘rovlarni qayta ishlash tuzilmalarini yaratish bo‘yicha qonunchilik ustida ishlamoqda. Ushbu tuzilmalar SFS bo‘yicha Milliy xabar berish vakolatli organi va Milliy axborot almashish markazi deb ataladi.
Bundan tashqari, hayvonlar va o‘simliklar salomatligini muhofaza qilish bo‘yicha JSTning asosiy hujjatlari o‘zbek tiliga tarjima qilingan. Ular mamlakatning xalqaro SFS standartlari va qoidalariga muvofiqligini tasdiqlovchi hujjatlar bo‘lib xizmat qiladi, shuningdek, SFS texnik terminologiyasini milliy tilda standartlashtirishga yordam beradi.
XSM tomonidan muvofiqlashtirilgan ko‘mak Yevropa Ittifoqi tomonidan “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoniga ko‘maklashish” loyihasi doirasida moliyalashtirildi. Ushbu besh yillik tashabbus O‘zbekistonning muzokaralar jarayonini qo‘llab-quvvatlash va JST kelishuvlarini amalga oshirish bo‘yicha texnik ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan.

МТЦ поддерживает ключевой прогресс в разработке новых правил безопасности пищевых продуктов для Узбекистана
08.04.2024 2786
Государственные служащие и представители законодательных органов были проинформированы о том, как ориентироваться в новом законопроекте о безопасности пищевых продуктов, разработанном для Узбекистана совместно с МТЦ. Это обеспечит безопасность импорта продуктов питания, а также упростит процесс присоединения к ВТО.
Безопасность потребителей является ключевым приоритетом в правилах, регулирующих торговлю. Это особенно важно при торговле продовольственными товарами.
В 2023 году МТЦ оказал содействие Узбекистану в разработке и пересмотре важного законодательного акта, регулирующего безопасность пищевых продуктов. При вступлении страны во Всемирную торговую организацию (ВТО) необходимо принять этот законопроект, чтобы привести стандарты и правила контроля пищевых продуктов в соответствие с мировыми требованиями.
Чтобы помочь ускорить этот процесс, МТЦ организовал 29 марта встречу эксперта с депутатом Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана, а также с руководителями и техническими специалистами органов контроля за качеством пищевых продуктов, чтобы помочь сориентироваться в новом законопроекте и понять значение его вступления в силу. Участники были проинформированы о современных принципах обеспечения безопасности пищевых продуктов.
В ВТО существует специальный свод правил - Соглашение о применении санитарных и фитосанитарных мер (СФС), - который предоставляет государствам-членам право вводить меры, гарантирующие безопасность пищевых продуктов и защиту жизни и здоровья животных и растений. В то же время она стремится обеспечить, чтобы такие меры не были чрезмерно протекционистскими и тем самым не препятствовали торговле.
Страны, вступающие в ВТО, должны привести свое продовольственное законодательство в соответствие с Соглашением по СФС, а также следовать соответствующим международным стандартам. Они охватывают широкий спектр стандартов - от соблюдения надлежащей гигиенической практики и контроля производственных процессов до маркировки информации о продукции и информирования потребителей. Членам рекомендуется использовать международные стандарты, руководящие принципы и рекомендации, но они могут принимать более высокие уровни защиты (устанавливать собственные стандарты по безопасности), если для этого есть научное обоснование или если они основаны на адекватной оценке рисков.
Новые риски и тенденции
В последнее время контроль за безопасностью пищевых продуктов усложнилось в связи с новыми тенденциями, такими как локализация, цифровизация и рост числа онлайн-покупок. Оно также сталкивается с появлением новых рисков, таких как устойчивость к противомикробным препаратам и изменение климата. Это означает, что контроль безопасности стал более сложным и изощренным.
Встреча с представителями органов власти и законодательного органа была дополнена трехдневным тренингом с экспертом 25–27 марта для академиков/ученых, представителей пищевой промышленности и технических специалистов в этой области, чтобы они также совершенствовали свое понимание о новейших методах в управлении безопасностью пищевых продуктов.
Участники узнали об анализе рисков и критических контрольных точках (Hazard Analysis Critical Control Point, HACCP) - системе ХАССП контроля безопасности пищевых продуктов, которая сегодня используется в большинстве стран. ХАССП обеспечивает безопасное производство пищевых продуктов путем выявления и контроля опасностей. Ее принципы были стандартизированы Комиссией Кодекса Алиментариус (Codex Alimentarius) и стали обязательными законодательными требованиями во многих странах.
В ходе обучения, состоящего из 15 кратких модулей, была раскрыта структура системы ХАССП, семь принципов, лежащих в ее основе, и технические процедуры. Технические специалисты получили знания, необходимые для применения правил после их вступления в силу. Участие ученых означает, что эти знания войдут в учебные программы по торговому праву и практике и помогут подготовить систематические институциональные знания на университетском уровне.
Второй этап обучения был посвящен подходу, основанному на оценке рисков, для государственного контроля безопасности пищевых продуктов.
Законы в процессе разработки
На пути к приведению мер по контролю за качеством пищевых продуктов в соответствие с требованиями ВТО Узбекистан с помощью МТЦ разрабатывает и другие ключевые законодательные акты.
В частности, чтобы поддержать принцип прозрачности ВТО, он работает над законодательством по созданию структур для обработки запросов о безопасности здоровья животных и растений из других стран после вступления Узбекистана в ВТО. Эти структуры называются Национальным органом по уведомлению по СФС и Национальным справочным центром.
Кроме того, переведены основные документы ВТО по защите здоровья животных и растений на узбекский язык. Они послужат исходными документами для соблюдения страной международных стандартов и правил СФС, а также помогут стандартизировать техническую терминологию СФС на национальном языке.
Содействие, координируемое МТЦ, финансировалось Европейским Союзом в рамках проекта «Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО». Эта пятилетняя инициатива направлена на поддержку переговорного процесса Узбекистана и развития технических навыков для реализации соглашений ВТО.