XSM O‘zbekiston uchun oziq-ovqat mahsuloti xavfsizligi bo‘yicha yangi qoidalarni ishlab chiqishda erishilgan muhim yutuqlarni qo‘llab-quvvatlaydi
08.04.2024 2788
Hukumat mutasadilari va qonun chiqaruvchi organ vakillari Xalqaro Savdo Markazi (XSM) bilan hamkorlikda O‘zbekiston uchun ishlab chiqilgan oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi to‘g‘risidagi yangi qonun loyihasini ko‘rib chiqib muhokama qilishdi. Yangi qonun loyihasi oziq-ovqat importi xavfsizligini ta’minlaydi, shuningdek, mamlakatning Jahon Savdo Tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish jarayonini osonlashtiradi.
Savdoni tartibga soluvchi qoidalarning asosiy ustuvor yo‘nalishi iste’molchilarning farovonligi hisoblanadi. Bu, ayniqsa, oziq-ovqat mahsulotlari savdosida muhim ahamiyatga ega.
2023 yilda XSM O‘zbekistonga oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini tartibga soluvchi muhim qonun hujjatlarini ishlab chiqish va qayta ko‘rib chiqishda ko‘maklashdi. Mamlakat JSTga a’zo bo‘lganda, oziq-ovqat nazorati standartlari va qoidalarini global talablarga muvofiqlashtirish uchun ushbu yangi qonun loyihasini qabul qilishi lozim bo‘ladi.
Ushbu jarayonni tezlashtirish maqsadida 29-mart kuni XSM O‘zbekiston Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, shuningdek, oziq-ovqat nazorati organlari rahbarlari va texnik mutaxassislari bilan yangi qonun loyihasini ko‘rib chiqish va uning kuchga kirishining oqibatlarini tushunishga yordam berish maqsadida ekspert bilan uchrashuvni tashkil qildi. Ishtirokchilarga oziq-ovqat xavfsizligining zamonaviy tamoyillari haqida ma’lumot berildi.
JSTda maxsus qoidalar to‘plami mavjud - Sanitariya va fitosanitariya choralarini qo‘llash to‘g‘risidagi bitim (SPS) - bu a’zo davlatlarga oziq-ovqat xavfsizligini kafolatlash, hayvonlar va o‘simliklar hayoti va sog‘lig‘ini muhofaza qilish choralarini joriy etish huquqini beradi. Shu bilan birga, u bunday choralar haddan tashqari proteksionistik bo‘lmasligi va savdoga to‘sqinlik qilmasligini ta’minlashga intiladi.
JSTga a’zo bo‘lgan mamlakatlar oziq-ovqat qonunchiligini SPS kelishuviga muvofiqlashtirishi, shuningdek, tegishli xalqaro standartlarga rioya qilishlari kerak. Ular keng qamrovli standartlarni - maqbul sanitariya-gigiena amaliyotlari va ishlab chiqarish amaliyotlarini nazorat qilishdan tortib, mahsulotni markirovka qilish va iste’molchini xabardor qilishgacha qamrab oladi.
Yangi xavf-xatar va tendensiyalar
So‘nggi paytlarda mahalliylashtirish, raqamlashtirish va onlayn xaridlarning kuchayishi kabi yangi tendensiyalar tufayli oziq-ovqat mahsuloti xavfsizligini nazorat qilish yanada murakkablashdi. Shuningdek, u mikroblarga qarshi chidamlilik va iqlim o‘zgarishi kabi yangi xavflarga duch keladi. Bu xavfsizlik nazorati yanada murakkablashganini va takomillashganini anglatadi.
25-27 mart kunlari akademiklar/olimlar, oziq-ovqat sanoati vakillari va ushbu sohadagi texnik mutaxassislar uchun oziq-ovqat xavfsizligini boshqarish bo‘yicha so‘nggi amaliyotlar haqida tushunchalarini oshirish maqsadida uch kunlik o‘quv seminari bilan to‘ldirildi.
Ishtirokchilar Xavf-xatarlar tahlili va kritik nazorat nuqtalari (Hazard Analysis Critical Control Point (HACCP)) – bugungi kunda ko‘pchilik mamlakatlarda qo‘llanilayotgan oziq-ovqat xavfsizligini nazorat qilish HACCP tizimi haqida bilib oldilar. HACCP xavflarni aniqlash va nazorat qilish orqali xavfsiz oziq-ovqat ishlab chiqarishni ta’minlaydi. Uning tamoyillari Alimentarius kodeksi (Codex Alimentarius) komissiyasi tomonidan standartlashtirilgan va ko‘plab mamlakatlarda majburiy qonuniy talablarga aylangan.
15 ta qisqa moduldan iborat boʻlgan seminarda HACCP tizimining tuzilishi, unga asos boʻlgan yetti tamoyil va texnik jarayonlar yoritilgan. Mutaxassislar qoidalar kuchga kirganidan so‘ng ularni qo‘llash uchun zarur bo‘lgan bilimlarni oldilar. Akademiklarning ishtiroki bu bilimlarning savdo huquqi va amaliyoti o‘quv dasturlariga kiritilishini va universitet darajasida tizimli institutsional bilimlarni ishlab chiqishga yordam berishini anglatadi.
Seminarning ikkinchi bosqichi oziq-ovqat xavfsizligini davlat tomonidan nazorat qilishda xavf-xatarga asoslangan yondashuvga qaratildi.
Ishlab chiqish jarayonidagi qonun loyihalari
Oziq-ovqat mahsulotlari sifatini nazorat qilish choralarini JST talablariga muvofiqlashtirish yo‘lida O‘zbekiston XSM yordamida yana boshqa asosiy qonun hujjatlarini ishlab chiqmoqda.
Xususan, JSTning shaffoflik tamoyilini qo‘llab-quvvatlash maqsadida O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lganidan keyin hayvonlar va o‘simliklar salomatligi xavfsizligi bo‘yicha boshqa mamlakatlardan kelib tushgan so‘rovlarni qayta ishlash tuzilmalarini yaratish bo‘yicha qonunchilik ustida ishlamoqda. Ushbu tuzilmalar SFS bo‘yicha Milliy xabar berish vakolatli organi va Milliy axborot almashish markazi deb ataladi.
Bundan tashqari, hayvonlar va o‘simliklar salomatligini muhofaza qilish bo‘yicha JSTning asosiy hujjatlari o‘zbek tiliga tarjima qilingan. Ular mamlakatning xalqaro SFS standartlari va qoidalariga muvofiqligini tasdiqlovchi hujjatlar bo‘lib xizmat qiladi, shuningdek, SFS texnik terminologiyasini milliy tilda standartlashtirishga yordam beradi.
XSM tomonidan muvofiqlashtirilgan ko‘mak Yevropa Ittifoqi tomonidan “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoniga ko‘maklashish” loyihasi doirasida moliyalashtirildi. Ushbu besh yillik tashabbus O‘zbekistonning muzokaralar jarayonini qo‘llab-quvvatlash va JST kelishuvlarini amalga oshirish bo‘yicha texnik ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan.

ITC supports key progress on new food safety rules for Uzbekistan
Government and legislative representatives were briefed on how to navigate the new Food Safety Bill developed for Uzbekistan with ITC help. This will ensure safe food imports and also ease the country’s way to WTO membership.
Consumer welfare is a key priority in rules regulating trade. This is especially important with trade in food products.
In 2023, the ITC assisted Uzbekistan in drafting and reviewing a central piece of legislation to regulate food safety. The bill now has to be enacted to bring the country’s food control standards and regulations in line with global requirements when it joins the World Trade Organization (WTO).
To help oil this process, the ITC organized an expert meeting on 29 March with a deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of Uzbekistan, and with heads and technicians of food control agencies, to help navigate the new bill and understand the significance of its enactment. The gathering was briefed on the modern principles of ensuring food safety.
The WTO has a dedicated set of rules — the Agreement on the Application of Sanitary and Phytosanitary Measures (SPS) — that offers Member states the right to impose measures to warrant food safety  and protect animal and plant life and health. At the same time, it seeks to ensure that such measures are not overly protectionist and thereby impede trade.
Countries that join the WTO have to align their food laws with the SPS Agreement and must also follow relevant international standards. These range from standards for good hygienic practice and production process controls, to product information labelling and consumer awareness.
New risks and trends
In recent times, food safety management has become complex with new trends such as localization drives, digitalization and increased online shopping. It also faces the emergence of new risks, such as antimicrobial resistance and climate change issues. This means safety controls have been tightened and are more nuanced.
The meeting with the governing and legislative branches was complemented by a three-day expert training from 25-27 March for academics, food industry representatives, and technicians in the field to also hone their understanding of the latest methods in food safety management.
Participants learned about the Hazard Analysis Critical Control Point, which is the food safety control system now used in most countries. HACCP ensures safe production of foodstuffs by identifying and controlling hazards. Its principles were standardized by the Codex Alimentarius Commission and has become a mandatory legal requirement in many countries.
The training in 15 succinct modules unpacked the structure of the HACCP system, the seven principles that underpin it and its technical procedures. Technicians obtained the expertise to apply the rules when they come into force. The participation of academics means this knowledge will feed into trade law and practice curricula and help prepare systematic institutional knowledge from university level.
A second leg of the training zoomed in on the risk-based approach for state controls on food safety.
Other laws under development
In its journey to bring its food control measures in line with WTO requirements, Uzbekistan is also formulating other key pieces of legislation with the help of the ITC.
Notably, to support  the WTO’s transparency principle, it is working on legislation to set up structures for handling animal and plant health safety queries from other countries once Uzbekistan is a WTO member. These are called the SPS National Notification Authority (NNA) and National Enquiry Point (NEP).
It has also translated key WTO animal and plant health documentation into the Uzbek language. These will serve as source documents for the country to comply with international SPS standards and rules, and will help standardize technical SPS terminology in the national language.
The assistance, coordinated by the ITC, was funded by the European Union under the project Facilitating the process of Uzbekistan’s accession to the WTO. The five-year initiative supports Uzbekistan’s negotiations at the WTO and helps develop technical skills to implement its agreements.