Oʻzbekistonning JSTga a’zo boʻlishi yoʻlida standartlar boʻyicha maxsus bilimlar haqida ma’lumot berildi
03.11.2023 1852
Texnik mutaxassislar uchun moʻljallangan maxsus seminarlar turkumi xalqaro standartlarni qabul qilish uchun muhim boʻlgan bilimlarni shakllantirishga yordam berdi.
Xalqaro standartlar global savdo ishtirokchilari uchun muhim koʻrsatkichdir. Tegishli xalqaro tashkilotlar tomonidan joriy etiladigan bu standartlar mahsulotlarning xavfsizligi va sifatini ta’minlaydi va yanada samarali va tejamkor amaliyotlarni rivojlantirishga yordam beradi.
Jahon miqyosida xalqaro standartlar qanchalik koʻp qoʻllanilsa va tan olinsa, ular keraksiz transchegaraviy qoidalar yukini kamaytirishga shunchalik koʻp yordam beradi. Bundan tashqari, agar mamlakat ularga amal qilsa, uning ishlab chiqaruvchilari jahon bozorlarida savdo qilishlari mumkin boʻladi.
Texnik reglamentlar sohasida JST a’zolari Savdodagi texnik toʻsiqlar (STT) kelishuvi doirasidagi qoidalar va talablarga rioya qilish majburiyatini oladilar. Bu shuni anglatadiki, Oʻzbekiston JSTga a’zo boʻlgach, u amalda jahon texnik standartlariga rioya qilishi kerak boʻladi.
Ixtisoslashtirilgan seminarlar turkumi
2023 yilning iyul-oktabr oylari orasida XSM Oʻzbekistondagi shu kabi masalalar bilan shug’ullanuvchi tegishli idoralarning texnik bilim va malakalarini rivojlantirish boʻyicha bir qator seminarlar oʻtkazdi. Sohaning asosiy jihatlarini qamrab oluvchi beshta modul taklif qilindi.
Birinchi modulda turli xalqaro standartlar va ularning qoʻllanish doirasi koʻrib chiqildi, soʻngra esa standartlarning afzalliklari va ular Birlashgan millatlar tashkilotining Barqaror rivojlanish maqsadlariga qanday erishish mumkinligi borasida modul muhokama qilindi. Uchinchi modul Yevropa standartlashtirish tizimiga bag’ishlandi, chunki Yevropa Ittifoqi Oʻzbekistonning muhim savdo hamkori hisoblanadi.
Toʻrtinchi modulda xalqaro standartlarni qabul qilish jarayoni ochib berildi. Va oxirgi modulda standartlarni ishlab chiqishdagi ilg’or tajribalar va milliy standartlashtirish organlarini moliyalashtirish masalalari koʻrib chiqildi.
Milliy standartlashtirish organlari milliy standartlarni ishlab chiqadigan agentlik hisoblanadilar. Jahon savdo tashkilotiga a’zo davlatlar standartlashtirish boʻyicha xalqaro organlar tomonidan standartlarni belgilash jarayonlarida "oʻz resurslari doirasida toʻliq rol oʻynashi" kutilayotganligi sababli, milliy standartlashtirish organlari mamlakatning ushbu talabini bajarishini ta’minlashga yordam beradi.
Biroq, bu organlarning huquqiy maqomi davlatga qarashli boʻlishdan tortib to toʻliq xususiygacha boʻlishi mumkin. Bu ularning daromad modellari ham farqlanishini anglatadi. Treningning soʻnggi bosqichida muayyan misollar tahlilidan foydalanib milliy standartlashtirish organlarining moliyalashtirish modellari ochib berildi va standartlar bilan bog’liq intellektual mulk huquqlari tushuntirildi.
Ishtirokchilar, shuningdek, xalqaro standartlarni ishlab chiqishga asos boʻladigan oltita tamoyil bilan tanishdilar va ularning e’tiboriga JST ISO standartlari axborot portali taqdim etildi. Ushbu portalda STT kelishuvining Yaxshi amaliyotlar kodeksining ishtirokchisi boʻlgan barcha standartlashtirish organlarning roʻyxati va ularning faoliyat dasturlari haqida ma’lumotlar keltirilgan.
Seminarlar turkumining turli modullarida 300ga yaqin texnik mutaxassislar, jumladan, ularning ba’zilari bir nechta modullarda ishtirok etdi. Seminar oldidan va seminardan keyin oʻtkazilgan soʻrovnoma natijalari ishtirokchilarning xalqaro standartlarni qabul qilish boʻyicha bilimlari 84 foizga yaxshilanganini koʻrsatdi.
Trening barcha sohadagi texnik agentliklar, jumladan Texnik jihatdan tartibga solish agentligi, Standartlar instituti va Milliy metrologiya instituti uchun foydali boʻldi. Universitetlar tegishli kafedralarining professor-oʻqituvchilari ham treninglarda qatnashish imkoniga ega boʻldilar.
Seminarlar turkumi Yevropa Ittifoqi tomonidan Oʻzbekistonning JSTga a’zo boʻlish jarayoniga koʻmaklashish loyihasi doirasida moliyalashtirildi.

Экспертиза по стандартам, гармонизированных для присоединения Узбекистана к ВТО
Серия специализированных семинаров для технических специалистов помогла приобрести необходимые знания для принятия международных стандартов.
Международные стандарты являются важным указателем/ индикатором для участников мировой торговли. Эти стандарты, устанавливаемые соответствующими международными органами, обеспечивают безопасность и качество продукции и способствуют продвижению более эффективных и экономически выгодных методов.
Чем больше международных стандартов используются и признаются во всем мире, тем больше они помогают снизить бремя ненужных правил, регулирующих трансграничную торговлю. Кроме того, если страна последует международные стандарты, ее производители получат возможность торговать на мировых рынках.
В области технических регламентов, члены ВТО обязуются соблюдать правила и требования Соглашения по техническим барьерам в торговле (ТБТ). Это означает, что после присоединения Узбекистана к ВТО, он должен будет в действительности соблюдать и соответствовать соответствовать международным техническим стандартам.
Серия специализированных семинаров
В период с июля по октябрь 2023 года МТЦ провел серию семинаров, для развития технических навыков  и компетентности представителей соответствующих органов Узбекистана, занимающихся вопросами технических стандартов. Семинары проводились по пяти модулям, которые охватывали ключевые аспекты этой области.
В первом модуле были рассмотрены различные международные стандарты и сфера их применения, за которым последовал модуль, посвященный преимуществам стандартов и тому, как они могут способствовать достижению целей ООН в области устойчивого развития. Третий модуль был посвящен европейской системе стандартизации, поскольку ЕС является важным торговым партнером Узбекистана.
Четвертый модуль позволил участникам ознакомиться с процессом принятия международных стандартов. Наконец, в последнем модуле рассматривались передовые практические методы разработки стандартов и финансирования национальных органов по стандартизации.
К таким органам относятся агентства, разрабатывающие национальные стандарты. Поскольку ожидается, что члены ВТО «в пределах своих ресурсов принимают полноценное участие» в процессе установления/разработки стандартов международными органами по стандартизации, национальные органы по стандартизации помогают обеспечить соблюдение страной этого требования.
Однако правовой статус этих органов может варьироваться от государственного до полностью частного. Это означает, что их модели получения дохода также различаются. На последнем этапе тренинга участникам были представлены модели финансирования национальных органов по стандартизации и разъяснены права интеллектуальной собственности, связанные со стандартами, с использованием практических примеров.
Участники также рассмотрели шесть принципов, лежащих в основе разработки международных стандартов, и ознакомились с Информационным порталом ВТО по стандартам ISO. Это портал содержит список всех органов по стандартизации, подписавших Кодекс добросовестного поведения Соглашения по ТБТ, а также информацию об их рабочих программах.
Без малого 300 технических специалистов участвовали в тренингах по различным модулям серии семинаров, причем некоторые специалисты участвовали в тренингах по нескольким модулям. Результаты оценки участников до начала семинара и после его прохождения свидетельствовали о том, что уровень их осведомленности о процессах принятия международных стандартов был улучшен на 84%.
В учебных семинарах приняли участие представители широкого круга технических органов, включая Агентство по техническому регулированию, Институт стандартизации и Национальный институт метрологии. Преподаватели соответствующих кафедр ВУЗов также имели возможность принять участие в семинарах.
Серия семинаров финансировалась Европейским союзом в рамках проекта  «Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО».