Oʻzbekiston milliy standartlashtirish strategiyasini ishlab chiqishga kirishmoqda
Oʻzbekiston Jahon savdo tashkilotiga (JST) aʼzo boʻlganida, uning eksport qilinadigan mahsulot va xizmatlari jahon bozoridagi texnik talablar va standartlarga javob berishi kerak boʻladi.
Xalqaro savdodagi ishtirokchilar uchun bunday talablarni bajarish muhim mezon hisoblanadi. Ular tegishli xalqaro tashkilotlar tomonidan mahsulotlarning xavfsizligi va sifatini taʼminlash uchun belgilanadi. Ushbu talablar jahon miqyosida qabul qilingan va tan olingan boʻlib, ular tartibga solish jarayonlarini soddalashtirishga hamda bojxona chegaralaridagi texnik toʻsiqlarni kamaytirishga yordam beradi.
JSTning Savdodagi texnik toʻsiqlar (STT) hamda Sanitariya va fitosanitariya choralariga (SFS) oid bitimlari mamlakatlarning bu talablarni qanday joriy etishi kerakligini belgilaydi. Har ikkala bitim davlatlarni xalqaro standartlarni ishlab chiqish va ularga rioya qilish jarayonida faol ishtirok etishga undaydi.
Xalqaro savdoda, shuningdek, ishlab chiqarish jarayonida sifat menejmenti tizimlaridan foydalanuvchi korxonalar bilan hamkorlik qilish muhim. Shu sababli, STT bitimi davlatlarga xalqaro miqyosda qabul qilingan sifat nazorati tizimlarini, masalan, ISO 9000 tizimini joriy etishni tavsiya qiladi.
Muhim bilim va ko‘nikmalarni shakllantirish zarurati
Standartlashtirish xalqaro savdoning murakkab va texnik jihatdan talabchan sohasi hisoblanadi. Shu sababli Oʻzbekiston ushbu yo‘nalishda texnik bilim va mutaxassislik salohiyatini oshirishni ustuvor vazifa sifatida belgiladi.
Shu munosabat bilan va Oʻzbekiston Texnik jihatdan tartibga solish agentligi iltimosiga binoan, Xalqaro Savdo Markazi (XSM) ISO metodologiyasi asosida milliy standartlashtirish strategiyasini ishlab chiqish boʻyicha ilmiy-amaliy seminar tashkil qildi. Ushbu seminar 2025-yil 20-24-yanvar kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tdi va uning asosiy maqsadi Oʻzbekistonda milliy standartlashtirish strategiyasini ishlab chiqish uchun poydevor yaratish edi.
Seminarda 38 nafar mutaxassis qatnashdi. Ular quyidagi muassasalardan vakillik qilishdi: Oʻzbekiston Texnik tartibga solish agentligi, Oʻzbekiston Standartlar instituti, Milliy metrologiya instituti, Akkreditatsiya markazi va “UzTest” laboratoriya markazi vakillari kiradi.
Seminar avvalida milliy standartlashtirishning iqtisodiy, ijtimoiy va boshqa afzalliklari tushuntirib berildi. Keyingi bosqichlarda standartlashtirish strategiyasini bosqichma-bosqich ishlab chiqish usullari, asosiy manfaatdor tomonlarni aniqlash va jalb qilish yo‘llari, shuningdek, tayyor strategiyani amalga oshirish va nazorat qilish mexanizmlari o‘rgatildi.
Kamchiliklarni aniqlash
Seminarning so‘nggi uch kunida xususiy sifat nazorati tashkilotlarining 30 nafar vakili, jumladan, sinov laboratoriyalari va sertifikatlashtirish organlari ham qatnashdi. Seminarning oxirgi kunida esa standartlashtirish bo‘yicha texnik qo‘mitalarning 50 nafar mutaxassisi Oʻzbekiston Standartlar institutida bo‘lib o‘tgan mashg‘ulotga taklif qilindi.
Seminardan so‘ng trenerlar asosiy davlat rasmiylari bilan uchrashib, o‘quv dasturining natijalari haqida hisobot berdilar va kelgusida mutaxassislar bilimini yanada oshirish zarurligini ta’kidladilar.
Mazkur tadbir Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilgan va Oʻzbekistonning JSTga a’zo boʻlish jarayoniga ko‘maklashish loyihasi doirasida tashkil etildi.
2025-yil 24-yanvar, Toshkent, Oʻzbekiston – ISO metodologiyasi asosida milliy standartlashtirish strategiyasini ishlab chiqish boʻyicha trening ishtirokchilari

Узбекистан приступает к разработке национальной стратегии стандартизации
При вступлении Узбекистана во Всемирную торговую организацию его товары и услуги, предназначенные для экспорта, должны будут соответствовать мировым стандартам и техническим требованиям.
Для участников международной торговли выполнение подобных требований является важным ориентиром. Они устанавливаются соответствующими международными структурами для обеспечения безопасности и качества продукции. Будучи общепринятыми и признанными во всем мире, такие требования помогают снизить уровень регулирования и сложностей с оформлением на границе, что в конечном итоге способствует снижению технических барьеров на пути перемещения и обращения товаров на рынке.
Соглашения ВТО по техническим барьерам в торговле (ТБТ) и по применению санитарных и фитосанитарных мер (СФС) устанавливают меры регулирования и нормативные рамки, определяющие подход стран к этим требованиям. Оба соглашения также побуждают страны к участию в разработке международных стандартов и их соблюдению.
В международной торговле также существует стимул к использованию производственных ресурсов – таких, как комплектующие и другие промежуточные продукты, – от предприятий, которые пользуются системами управления качеством, и Соглашение по ТБТ ориентирует страны на принятие принятых во всем мире систем контроля качества – таких, как система ISO 9000, разработанная Международной организацией по стандартизации (ИСО).
Необходимость развития ключевых навыков
Соблюдение международных стандартов – особая грань мировой торговли, требующая специальных знаний и навыков. Поэтому Узбекистан определил ее в качестве приоритетной области, в которой необходимо наращивать кадровый потенциал с соответствующим уровнем технических знаний и компетенций.
С учетом этих требований и по просьбе Узбекского агентства по техническому регулированию МТЦ организовал научно-практический семинар на тему: «Методология ИСО по разработке национальных стратегий стандартизации». Основной целью семинара, проводившегося с 20 по 24 января 2025 года в г. Ташкенте, заключалась в создании основ для разработки такой стратегии в Узбекистане.
В семинаре приняли участие 38 специалистов из состава основных организаций контроля качества Узбекистана, включая Узбекское агентство по техническому регулированию, Узбекский институт стандартов, Национальный институт метрологии, Центр аккредитации и Узбекский центр научных испытаний и контроля качества «UzTest».
В начале обучения были даны пояснения о социально-экономических и неэкономических преимуществах систем национальной стандартизации. В остальной части тренинга был представлена пошаговая методика разработки стратегии стандартизации страны, включая эффективное определение и вовлечение в процесс ключевых заинтересованных сторон, а также способы внедрения стратегии после ее разработки и контроля за ее выполнением.
Выявление пробелов в технических знаниях
В последние три дня обучения к нему присоединились 30 представителей частных организаций по контролю качества, включая испытательные лаборатории и органы сертификации, а на последний день семинара, который проходил в Институте стандартов, были приглашены еще 50 специалистов из состава технических комитетов по стандартизации.
По завершении тренинга руководитель семинара встретился с ключевыми должностными лицами страны, чтобы проинформировать их о результатах проведенной работы и указать на имеющиеся пробелы в знаниях, которые потребуют дальнейшего обучения узбекских специалистов.
Миссия была организована в рамках проекта «Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО» при финансовой поддержке ЕС.
24 января 2025 г., г. Ташкент (Узбекистан) – Технические специалисты на тренинге «Методология ИСО по разработке национальных стратегий стандартизации».