Oʻzbekiston tadbirkorlari JSTning qishloq xoʻjaligi boʻyicha qoidalari bilan tanishdi
Oʻzbekiston Jahon Savdo Tashkilotiga (JST) a’zo boʻlishga tayyorlanar ekan, tadbirkorlar qishloq xoʻjaligi mahsulotlari sohasidagi xalqaro savdo qoidalarini oʻrganmoqda.
Oʻzbekiston yalpi ichki mahsulotining toʻrtdan bir qismini qishloq xoʻjaligi tashkil etadi va ishchi kuchining 27 foizini bandlik bilan ta’minlaydi. BMTning Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti (FAO) ma’lumotlariga koʻra, bu boshqa tarmoqlarga qaraganda ancha yuqori koʻrsatkich boʻlib, qishloq xoʻjaligini qashshoqlik va tengsizlikni kamaytirishning eng samarali harakatlantiruvchi kuchga aylantiradi.
Oʻzbekiston ma’lum qoidalarga asoslangan jahon iqtisodiyotiga qoʻshilgach, bu yanada dolzarb boʻlishi mumkin.
Xalqaro savdo markazi (XSM) tomonidan tashkil etilgan treninglarda mamlakatning barcha viloyatlaridagi qishloq xoʻjaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari ishtirok etdi. 2023 yilning yanvar oyida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Qashqadaryo, Xorazm va Samarqand viloyatlarida seminar-treninglar boʻlib oʻtdi. 2023 yilning iyun va iyul oylarida esa Andijon, Buxoro, Jizzax, Farg‘ona, Namangan, Navoiy, Sirdaryo, Surxondaryo va Toshkent viloyatlarida yana toʻqqizta seminar tashkil etildi.
Qishloq xoʻjaligi  oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash imkoniyatlariga bevosita ta’sir qilganligi sababli mamlakatlar oʻz tarmoqlarini himoya qilishga yoki qoʻllab-quvvatlashga harakat qiladi.
Shuni inobatga olgan holda treningda JSTning import tariflariga yondashuvi tushuntirib berildi. Shu jumladan vaqt oʻtishi bilan sotiladigan tovarlar narxini pasaytirish uchun ushbu bojlarni cheklab qoʻyish va asta-sekin pasaytirish choralari izohlab berildi. JST qoidalari, shuningdek, ba’zi mamlakatlarni boshqalardan ustun qoʻymasdan, tariflarning adolatli qoʻllanilishini ta’minlaydi.
Qishloq xoʻjaligi subsidiyalari "qutilari" tushuntirib berildi
JSTning murakkab subsidiya toifalari ham ochib berildi. Yashil quti, qahrabo quti va moviy quti deb ataladigan quti toifalari qaysi subsidiyalarga ruxsat berilganligini koʻrsatadi.
Maxsus va differentsial tariflar tushuntirib berildi. Ushbu tamoyilga koʻra, rivojlanayotgan mamlakatlarning oʻtish davri yumshoqroq kechishi uchun rivojlangan mamlakatlarga nisbatan tariflarni pasaytirishning yengilroq rejimlariga ega. Bu bojlarning oʻzgarishlarga ta’sirchanligi tufayli ularning yuqoriroq darajalarini saqlab turish imkonini beradi.
Seminarlarda qishloq xoʻjaligi ishlab chiqaruvchi va eksport qiluvchi korxonalardan aksariyati rahbariyat yoki directorlar kengashi darajasida boʻlgan 191 nafar ishtirokchi qatnashdi. Shuningdek, tegishli davlat tashkilotlaridan yana 89 nafar mansabdor shaxs ishtirok etdi.
Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan   XSMning “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoniga ko‘maklashish” loyihasi doirasida tashkil etildi. Besh yillik tashabbus Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayoni orqali iqtisodiyotini modernizatsiya qilish boʻyicha rivojlanish rejalarini qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan. Loyihaning asosiy yoʻnalishlaridan biri xususiy sektor, jumladan, ayollar biznes uyushmalarining, JSTga a’zo boʻlishning ular faoliyatiga taʼsiri va samarasi  haqida yetarlicha ma’lumot olishlarini ta’minlashdan iboratdir.

Представители частного сектора Узбекистана ознакомились с правилами ВТО в сфере сельского хозяйства
В свете подготовки к присоединению Узбекистана ко Всемирной торговой организации (ВТО) бизнес-сообщество осваивает международные торговые правила в области сельского хозяйства. На долю этого сектора, в котором занято 27% рабочего населения, приходится четверть валового внутреннего продукта Узбекистана. По данным Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО), сельское хозяйство является наиболее эффективным по сравнению с другими секторами в части сокращения бедности и неравенства путем создания рабочих мест.
Знание правил ВТО становится более актуальным также по мере дальнейшего интегрирования Узбекистана в мировую экономику, основанной на международных правилах торговли.
В тренинге, организованном Международным торговым центром (МТЦ), приняли участие производители сельскохозяйственной продукции из всех областей страны. Семинары были проведены в Республике Каракалпакстан, Кашкадарьинской, Хорезмской и Самаркандской областях в январе 2023 года. А в течение июня и июля 2023 года состоялись еще девять семинаров в Андижанской, Бухарской, Джизакской, Ферганской, Наманганской, Навоийской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях.
Поскольку сельское хозяйство напрямую влияет на возможности обеспечения продовольственной безопасности, страны стремятся защищать и поддерживать данный сектор. Учитывая его чувствительность, в ходе тренинга был разъяснен подход ВТО к применению мер поддержки сельхоз производителей и импортных тарифов. Применение импортных пошлин, которые постепенно снижались данной организацией, чтобы со временем снизить стоимость продаваемых товаров, стало одной из тем тренинга. Участники семинара также узнали, что правила ВТО обеспечивают справедливые тарифы, не отдавая предпочтение одним странам перед другими. Также были даны пояснения по видам сельскохозяйственных субсидий, которые являются допустимыми согласно правилам организации. Такие субсидии разделяются на так называемые категории «зеленой», «янтарной» и «голубой» корзины.
Корзины сельскохозяйственных субсидий ВТО
Источник: ВТО
Помимо этого, в ходе семинаров было дано разъяснение специальному и дифференцированному режиму. В соответствии с этим принципом развивающиеся страны имеют преференциальный режим снижения тарифов по сравнению с развитыми странами, для обеспечения плавного перехода к более либеральному режиму торговли. Это позволяет развивающимся странам, как более чувствительным к изменениям, поддерживать более высокий уровень импортных пошлин.
В семинарах приняли участие 191 представителей из компаний-производителей и экспортеров сельскохозяйственной продукции, в основном на уровне руководства или совета директоров. В них также приняли участие 89 должностных лиц из соответствующих государственных организаций.
Тренинг был организован МТЦ при финансовой поддержке Европейского cоюза в рамках проекта «Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО». Пятилетний проект направлен на поддержку планов развития Узбекистана по модернизации экономики посредством процесса присоединения страны к ВТО. Одной из основных целей проекта является повышение осведомленности представителей частного сектора, включая представителей Ассоциации деловых женщин, о возможностях и преимуществах членства в ВТО.