Oʻzbekiston tadbirkorlari JSTning qishloq xoʻjaligi boʻyicha qoidalari bilan tanishdi
Oʻzbekiston Jahon Savdo Tashkilotiga (JST) a’zo boʻlishga tayyorlanar ekan, tadbirkorlar qishloq xoʻjaligi mahsulotlari sohasidagi xalqaro savdo qoidalarini oʻrganmoqda.
Oʻzbekiston yalpi ichki mahsulotining toʻrtdan bir qismini qishloq xoʻjaligi tashkil etadi va ishchi kuchining 27 foizini bandlik bilan ta’minlaydi. BMTning Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti (FAO) ma’lumotlariga koʻra, bu boshqa tarmoqlarga qaraganda ancha yuqori koʻrsatkich boʻlib, qishloq xoʻjaligini qashshoqlik va tengsizlikni kamaytirishning eng samarali harakatlantiruvchi kuchga aylantiradi.
Oʻzbekiston ma’lum qoidalarga asoslangan jahon iqtisodiyotiga qoʻshilgach, bu yanada dolzarb boʻlishi mumkin.
Xalqaro savdo markazi (XSM) tomonidan tashkil etilgan treninglarda mamlakatning barcha viloyatlaridagi qishloq xoʻjaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari ishtirok etdi. 2023 yilning yanvar oyida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Qashqadaryo, Xorazm va Samarqand viloyatlarida seminar-treninglar boʻlib oʻtdi. 2023 yilning iyun va iyul oylarida esa Andijon, Buxoro, Jizzax, Farg‘ona, Namangan, Navoiy, Sirdaryo, Surxondaryo va Toshkent viloyatlarida yana toʻqqizta seminar tashkil etildi.
Qishloq xoʻjaligi  oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash imkoniyatlariga bevosita ta’sir qilganligi sababli mamlakatlar oʻz tarmoqlarini himoya qilishga yoki qoʻllab-quvvatlashga harakat qiladi.
Shuni inobatga olgan holda treningda JSTning import tariflariga yondashuvi tushuntirib berildi. Shu jumladan vaqt oʻtishi bilan sotiladigan tovarlar narxini pasaytirish uchun ushbu bojlarni cheklab qoʻyish va asta-sekin pasaytirish choralari izohlab berildi. JST qoidalari, shuningdek, ba’zi mamlakatlarni boshqalardan ustun qoʻymasdan, tariflarning adolatli qoʻllanilishini ta’minlaydi.
Qishloq xoʻjaligi subsidiyalari "qutilari" tushuntirib berildi
JSTning murakkab subsidiya toifalari ham ochib berildi. Yashil quti, qahrabo quti va moviy quti deb ataladigan quti toifalari qaysi subsidiyalarga ruxsat berilganligini koʻrsatadi.
Maxsus va differentsial tariflar tushuntirib berildi. Ushbu tamoyilga koʻra, rivojlanayotgan mamlakatlarning oʻtish davri yumshoqroq kechishi uchun rivojlangan mamlakatlarga nisbatan tariflarni pasaytirishning yengilroq rejimlariga ega. Bu bojlarning oʻzgarishlarga ta’sirchanligi tufayli ularning yuqoriroq darajalarini saqlab turish imkonini beradi.
Seminarlarda qishloq xoʻjaligi ishlab chiqaruvchi va eksport qiluvchi korxonalardan aksariyati rahbariyat yoki directorlar kengashi darajasida boʻlgan 191 nafar ishtirokchi qatnashdi. Shuningdek, tegishli davlat tashkilotlaridan yana 89 nafar mansabdor shaxs ishtirok etdi.
Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan   XSMning “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoniga ko‘maklashish” loyihasi doirasida tashkil etildi. Besh yillik tashabbus Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayoni orqali iqtisodiyotini modernizatsiya qilish boʻyicha rivojlanish rejalarini qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan. Loyihaning asosiy yoʻnalishlaridan biri xususiy sektor, jumladan, ayollar biznes uyushmalarining, JSTga a’zo boʻlishning ular faoliyatiga taʼsiri va samarasi  haqida yetarlicha ma’lumot olishlarini ta’minlashdan iboratdir.

As Uzbekistan readies to join the World Trade Organization (WTO), businesses are learning the global trade rules on farm goods.
Agriculture earns a quarter of Uzbekistan’s gross domestic product and employs 27% of the workforce. That’s more than any other sector, and makes agriculture the most effective driver of reducing poverty and inequality, according to the Food and Agriculture Organization.
That could become even more true as Uzbekistan joins the rules-based world economy.
Training by the International Trade Centre (ITC) brought together producers of agricultural goods in all of the country’s regions. Workshops were held in the Republic of Karakalpakstan, Kashkadarya, Khorezm and Samarkand regions in January 2023. And during June and July 2023, a further nine workshops took place in Andijan, Bukhara, Djizzak, Ferghana, Namangan, Navoi, Syrdarya, Surkhandarya and Tashkent regions.
Because farming directly affects security, countries tend to protect or support their sectors.
Given that sensitivity, the training explained WTO’s approach to import tariffs. The trade body has capped and gradually brought down these duties to reduce the cost of traded goods over time. WTO rules also ensure tariffs are fair, without favouring some countries over others.
Agricultural subsidy ‘boxes’ explained
The WTO’s arcane subsidy categories were also unpacked. The so-called green box, amber box and blue box categories show which subsidies are allowed.
Special and differential treatment was explained. Under this principle, developing countries have easier tariff reduction regimes than developed countries for a softer transition. This allows them to maintain higher levels of duties because of their sensitivities.
The workshops were attended by 191 participants from agricultural producer and exporter companies, most at management or board level. A further 89 officials from relevant government organizations also participated.
The training was organized by the ITC with funding from the European Union under the Facilitating the process of Uzbekistan’s accession to the WTO project envelope. The five-year initiative supports Uzbekistan's development plans to modernize its economy by leveraging its WTO accession process. One of the key pillars of the project is to ensure that the private sector, including women’s business associations, are sufficiently familiarized with the effects WTO membership will have on them and how they can participate to benefit.