Jahon savdo instituti va JST tadqiqotlari markazi yozgi akademiyalarida malaka oshirish O‘zbekiston mutasaddilarining savdo tajribasini mustahkamlaydi
26.08.2024 2489
“Biz mojarolarni hal qilish va xalqaro shartnomalardan foydalanish bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarni o‘rgandik. Bu O‘zbekistonga investorlar bilan yaxshiroq ishlashga yordam beradi va JSTga a’zo bo‘lish jarayonini tezlashtiradi”, dedi joriy yilning 1-19-iyul kunlari Shveysariyaning Bern shahrida bo‘lib o‘tgan Jahon savdo instituti (WTI) yozgi akademiyasi kurslarida qatnashgan ishtirokchilardan biri.
XSM O‘zbekistonning to‘rt nafar savdo bo‘yicha mutaxassisiga mamlakatning JSTga a’zo bo‘lish jarayonini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha malakalarini oshirish uchun nufuzli institutning tegishli kurslarida qatnashish imkonini taqdim etdi.
Yana ikki nafar rasmiy Hindistonga safar qilib, 3-28-iyun kunlari Nyu-Dehlida JST tadqiqotlari markazi (CWS) WTI hamkorligida qo‘shma yozgi akademiya kurslarida ishtirok etdi. XSM JST tadqiqotlari markazi bilan yangi hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan bo‘lib, O‘zbekiston mutasaddilari markaz kurslarida birinchi marta ishtirok etishdi.
JST bitimlarining mazmuni va uning huquqiy asoslari bo‘yicha mutasaddilarning texnik bilim va ko‘nikmalarini shakllantirish O‘zbekistonga JSTga a’zolikdan foyda olishda yordam beradigan tayanch bo‘ladi.
Malaka oshirish va aloqalarni kengaytirish
WTI va CSW yozgi akademiyalari tegishli savdo mavzularida tajriba oshirishga mo‘ljallangan. Kurslar o‘z sohalarida yetakchi savdo mutaxassislari tomonidan taqdim etildi. Yozgi akademiyalar diplomatlar va savdo mutasaddilari uchun qulay o‘quv maydoni hisoblanadi. Bu ishtirokchilarga dunyoning boshqa mamlakatlardagi hamkasblari bilan muloqot qilish imkoniyatini beradi.
WTI uzoq vaqtdan beri xalqaro savdo huquqi va iqtisodiyoti bo‘yicha yetakchi global o‘quv markazlaridan biri sifatida tan olingan. XSM WTI bilan uzoq yillik munosabatlarga ega, shuningdek, mamlakatda savdo sohasida bilimlarni oshirish maqsadida Toshkentdagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida JST huquqi bo‘yicha kurs tashkil etish uchun institut bilan hamkorlik qilgan.
Bernga tashrif buyurgan rasmiylar “Xalqaro investitsiyalar huquqi va barqaror rivojlanish” va “Chegaraviy savdo va investitsiyalar bo‘yicha xalqaro shartnomalar” kurslarida qatnashdilar.
Nyu-Dehliga tashrif buyurgan rasmiylar esa “JST huquqi asoslari – savdo iqtisodiyotiga kirish”va “Global xizmatlar savdosi iqtisodiyoti va amaliyoti, imtiyozli savdo bitimlari hamda savdo va atrof-muhit” kurslarida qatnashdilar.
Ishtirokchilardan biri ma’ruzachilarning mahoratini yuqori baholadi va kurslar xizmatlarni tartibga solish, savdo va atrof-muhit sohalarida zarur tajriba va bilimlar berganini aytdi.
Barqaror rivojlanish
“Ushbu dastur Oʻzbekiston Respublikasining JSTga aʼzo boʻlishi uchun zarur koʻnikmalarni beradi. Ishonamanki, ushbu dasturdan olingan bilim va ko‘nikmalar men qaytib kelganimda katta ahamiyatga ega bo‘ladi... Olingan bilim va tajribalar... kelajakdagi ishlarda qo‘llaniladi."
Yana bir ishtirokchi kursda barqaror rivojlanish bilan o‘rnatilgan aloqani yuqori baholadi: “WTI kursida qatnashish bizga xalqaro investitsiya qoidalari barqaror rivojlanish bilan qanday ishlashini tushunishga yordam berdi. Bu JSTga a’zo bo‘lish uchun muhim”.
Ishtirokchilarning barchasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining savdo masalalari va JST muzokaralari uchun mas’ul bo‘lgan yetakshi mutaxassislardir. Savdo muzokaralari va JST, JST bilan hamkorlik, Milliy qonunchilikni JST bitimlari bilan uyg‘unlashtirish, Iqtisodiy tahlil va strategik dasturlarni ishlab chiqish bo‘limi vakillari ishtirok etdi.
Mutasaddilarning yozgi akademiyalarda ishtiroki Yevropa Ittifoqi (YeI) moliyaviy ko‘magida “Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayoniga koʻmaklashish” loyihasi doirasida uning ijrochi hamkori XSM tomonidan amalga oshirildi.

Повышение квалификации узбекских специалистов в области международной торговли на летних курсах при Институте мировой торговли и Центре исследований ВТО
26.08.2024 2437
«Мы получили практические навыки по урегулированию конфликтов и применению международных соглашений. Это позволит Узбекистану улучшить инвестиционный климат и ускорит процесс вступления страны в ВТО».
Такое мнение высказал один из высокопоставленных представителей Узбекистана, принимавших участие в курсах Летней академии Института мировой торговли  с 1 по 19 июля 2024 года в Берне (Швейцария).
МТЦ содействовал зачислению четырех высокопоставленных должностных лиц торгово-экономического блока правительства Узбекистана на соответствующие курсы в престижном учебном заведении с целью повышения их квалификации в рамках процесса вступления Узбекистана в ВТО.
Два других высокопоставленных должностных лица приняли участие в совместной Летней академии, организованной Институтом мировой торговли совместно с Центром исследований ВТО в г. Нью-Дели (Индия) с 3 по 28 июня 2024 года. Это был первый опыт обучения официальных лиц из Узбекистана на базе делийского центра, с которым МТЦ установил партнерские отношения.
Развитие технических знаний и навыков узбекских специалистов в части содержания соглашений ВТО и ее нормативно-правовой базы станет надежным залогом извлечения Узбекистаном пользы от вступления в ВТО.
Учеба и общение
Летние курсы Института мировой торговли и Центра исследований ВТО направлены на повышение квалификации специалистов в области международной торговли. К преподаванию на курсах привлекаются ведущие мировые эксперты в изучаемых областях. Являясь излюбленным местом обучения и общения дипломатов и сотрудников торговых представительств, летние курсы предоставили участникам возможность не только приобрести новые знания, но и пообщаться, завязать полезные связи с коллегами из многих стран мира.
Институт мировой торговли в г. Берне (Швейцария) давно признан одним из ведущих мировых учебных центров по международному торговому праву и экономике. МТЦ поддерживает давние отношения с ИМТ и, в частности, совместно с Институтом организовал курс по правовым основам ВТО в Ташкентском университете мировой экономики и дипломатии. Этот курс способствует научному развитию торговых компетенций в стране.
В Берне для специалистов Узбекистана были организованы курсы «Международное инвестиционное право и устойчивое развитие» и «Международные контракты, касающиеся трансграничной торговли и инвестиций».
В Нью-Дели представители Узбекистана посетили курсы «Основы права ВТО – введение в экономику торговли», «Экономика и практика глобальной торговли услугами», «Соглашения о преференциальной торговле» и «Торговля и окружающая среда».
Дав высокую оценку профессиональному уровню преподавателей, один из участников обучения отметил, что курсы предоставляют необходимые знания и опыт, в частности, в области регулирования торговли услугами и учета экологических аспектов торговли.
Устойчивое развитие
«Эта программа даст нам необходимые навыки для содействия вступлению Республики Узбекистан в ВТО. Я верю, что знания и навыки, полученные на этих курсах, будут очень полезны в моей дальнейшей работе на благо страны».
Другой слушатель высоко оценил раскрытое в ходе обучения место проблематики устойчивого развития в системе международной торговли: «Обучение на летних курсах ИМТ помогло нам понять, как международное инвестиционное и торговое регулирование вписывается в контекст задач устойчивого развития. Это очень важно для вступления в ВТО».
Все участники учебной программы – высокопоставленные сотрудники Министерства инвестиций, промышленности и торговли из состава департаментов по работе с ВТО и торговым переговорам, международного сотрудничества, гармонизации национального законодательства с соглашениями, правилами и нормами ВТО и отдела экономического анализа и разработки стратегических программ.
Проект «Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО» реализуется Международным торговым центром под эгидой ВТО на средства Европейского союза.