Hukumat rasmiy vakillari Toshkentda XSM tomonidan taqdim etilgan JST qoidalariga bag'ishlangan seminarda ishtirok etdi
06.12.2022 2000
Jahon savdo tashkilotiga (JST) a'zo bo'lishning afzalliklari yaxshi ma'lum. A'zolik shaffof qoidalar va adolatli raqobat bozorlarga kengroq kirish imkonini beradi va iqtisodiy barqarorlik va bashorat qilish mumkin bo'lgan biznes muhitini ta'minlaydi. Bu iqtisodiy o'sishni rag'batlantiradigan global qiymat zanjirlariga investisiyalar va aloqalarni rag'batlantirishga yordam beradi.
Ammo JSTga a'zo bo'lgandan keyin biznes yengib o'tishi kerak bo'lgan tarkibiy o'zgarishlar sodir bo'ladi. JSTga a'zolik import raqobati, hukumat imtiyozlarini yo'qotish va ma'lum kasb turlarining yo'qolib ketishi bilan bog'liq qo'rquvlarni keltirib chiqaradi.
Tadbirkor ayollarga JST bilan bog'liq afzalliklar haqida ma'lumot berildi
Xalqaro savdo markazining (XSM) 22-25-noyabr kunlari bo'lib o'tgan missiyasi JSTga a'zolik masalasiga oydinlik kiritish va liberallashtirish oqibatlari haqidagi noto'g'ri tushunchalarga barham berishga qaratilgan edi. Yuqori maqomga ega bo'lgan ikki uchrashuv - biri investisiyalar va tashqi savdo vazirligi (ITSV) rasmiy xodimlari bilan, ikkinchisi esa biznes vakillari bilan bo'lib o'tdi.
Hukumat rasmiy vakillari uchun tashkil etilgan yalpi majlisda O'zbekiston tomonidan olib borilayotgan muzokaralar jarayoni haqida ma'lumot berildi. Tadbirda Qozog'iston kabi davlatlardan misollar keltirilgan holda JST qoidalari va jarayonlari ta'riflab berildi. JSTga a'zo bo'lish davlat tomonidan qo'llab-quvvatlashdan butunlay voz kechilishiga olib kelishi haqidagi qo'rquvga barham berish maqsadida subsidiyalash rejimlari va eksportni rag'batlantirish masalalari muhokama qilindi. Seminarda ITSV dan 24 nafar vakil ishtirok etdi.
Ikkinchi seminarda "ishbilarmon ayollar assosiasiyasi", Toshkent shahar "xotin-qizlar tadbirkorlik markazi" hamda bir qator mikro, kichik va o'rta biznes korxonalaridan 55 nafar tadbirkor ayoldan iborat bo'lgan tinglovchilarga qanday biznes imkoniyatlari ochilishi mumkinligi tushuntirib berildi.
Seminarda ishtirok etgan korxona egasi va tikuvchi Soima Tillaeva shunday dedi: "seminar menda juda yaxshi taassurot qoldirdi. Tushundimki, eksport qilinadigan mahsulotlar xalqaro standartlar talablariga javob berishi kerakligi sababli biz sifatni oshirish va mahsulot turlarini ko'paytirish orqali biznesimizni faol rivojlantirishimiz kerak ekan. Ushbu seminarda qatnashganimdan so'ng, xalqaro bozorlarga mahsulot yetkazib berish uchun biznesimni kengaytirish haqida o'ylab ko'rishim mumkin.
Sanitariya meyorlari va qoidalari to'g'risida ma'lumot
Missiya, shuningdek, eksportga mo'ljallangan qishloq xo'jaligi mahsulotlari sifati va xavfsizligi bilan shug'ullanuvchi hokimiyat organlari va laboratoriyalar bilan aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan edi. JST doirasida ular JSTning SFS kelishuvi bilan tartibga solinadi. SFS sanitariya va fitosanitariya masalalarini, hayvonlar va o'simliklar salomatligi uchun texnik atamalarni anglatadi. Trening O'zbekistonning ushbu qoidalarga rioya qilishiga yordam berish uchun mo'ljallangan edi.
Birinchi treningda asosiy tushunchalarni ko'rib chiqish orqali muvofiqlik talablari-ilmiy asoslash, uyg'unlashtirish, xavf-xatarlarni baholash va shaffoflik-qaytarildi. Seminarda O'zbekiston JST qoidalariga moslashishdagi qiyinchiliklarni yengib o'tishda texnik yordam hamda maxsus va differentsiallashgan rejim tamoyilidan qanday foyda olishi mumkinligi tushuntirib berildi.
Eksport sifati bo'yicha ikkinchi texnik seminar standartlar va texnik reglamentlarga bag'ishlandi. Ushbu seminarda standartlashtirishni o'rnatadigan va amalga oshiradigan milliy sifat infratuzilmasi ko'rib chiqildi. Turli laboratoriyalarning 38 nafar vakili qishloq xo'jaligi mahsulotlarining xalqaro standartlarga muvofiqligini sinovdan o'tkazish va sertifikatlash bo'yicha o'qitildi.
Abdurauf Yusubahmedov, veterinariya qo'mitasining laboranti, shunday dedi: "seminar juda yaxshi o'tdi va foydali ma'lumotlarga boy bo'ldi. Seminar davomida men standartlar, texnik reglamentlar, metrologiya va akkreditasiya haqida qo'shimcha ma'lumotlar oldim. Bu yangi bilimlarni mening faoliyatimda qo'llash mumkin. Tashkilotchilarga katta rahmat".
Kelgusida qo'llab-quvvatlash uchun asos yaratish maqsadida texnik reglamentlar uchun mas'ul bo'lgan ixtisoslashtirilgan agentliklar, sifat nazorati laboratoriyalari va davlat sog'liqni saqlash idoralari bilan qo'shimcha uchrashuvlar ham o'tkazildi.
Bu agentliklar o'simliklar karantini va himoyasi agentligi, sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati, veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo'mitasi hamda texnik jihatdan tartibga solish agentligi edi.

The benefits of World Trade Organization (WTO) membership are well-established. Transparent rules and fair competition provide greater access to markets and promote economic stability and a predictable business environment. This helps to stimulate investment and connections in global value chains that drive economic growth.
But WTO accession is followed by structural changes that businesses must bridge. WTO membership creates fears about competition from imports, loss of government benefits, and job displacement.
Women entrepreneurs briefed on WTO benefits
The mission by the International Trade Centre (ITC) from 22-25 November set out to demystify WTO membership and dispel misconceptions about the effects from liberalization. Two high-level meetings were held – one with officials from the Ministry of Investments and Foreign Trade (MIFT), the second with businesses.
The plenary session for government officials unpacked Uzbekistan’s negotiation process. The session spelled out WTO rules and processes, drawing examples from peer countries such as Kazakhstan. Subsidy regimes and export promotion were discussed to ease fears that membership would result in the total withdrawal of government support. 24 representatives from MIF joined the workshop.
The second workshop explained what business opportunities could open for an audience of 55 women entrepreneurs from the Businesswomen’s Association, the Center for Women Entrepreneurship in Tashkent and an array of micro, small and medium-sized business enterprises.
Ms Soima Tillayeva, a business owner and seamstress who attended, said:  “The workshop left a very good impression on me. I understood that we should actively develop our businesses by improving quality and model variety, as exported products will be subject to international standard requirements. After attending this workshop, I might consider expanding my business to be able to supply to international markets.”
Learning about health regulations
The mission also sought to cement ties with authorities and laboratories that work on the quality and safety of farm products intended for export. Under the WTO these are regulated by the WTO’s SPS Agreement. SPS stands for sanitary and phytosanitary issues, the technical terms for animal and plant health. The training was meant to facilitate Uzbekistan’s compliance with these rules.
A first training reiterated compliance requirements by reviewing staple concepts: scientific justification, harmonization, risk assessment and transparency. The workshop explained how Uzbekistan can benefit from technical assistance and the principle of special and differential treatment, to help bridge adjustment to WTO rules.
A second technical workshop on export quality focused on standards and technical regulations. This session looked at the national quality infrastructure, which establishes and implements standardization. 38 representatives from laboratories received training on how to test and certify agricultural goods so that they meet international standards.
Mr Abdurauf Yusubakhmedov, a laboratory asssistant for the Veterinary Committee, said: “The workshop was very good and full of useful information. During the workshop I received additional information about standards, technical regulations, metrology and accreditation. This new knowledge is applicable to my activities. Many thanks to the organizers.”
Side meetings were held with specialized agencies responsible for technical regulations, quality control laboratories and state health agencies to lay the groundwork for future support.
These agencies included the Agency of Plant Protection and Quarantine, Sanitary-Epidemiological Welfare, the Public Health Service and State Committee for Veterinary and Livestock Development and the Agency for Technical Regulation.