Hukumat rasmiy vakillari Toshkentda XSM tomonidan taqdim etilgan JST qoidalariga bag'ishlangan seminarda ishtirok etdi
06.12.2022 2000
Jahon savdo tashkilotiga (JST) a'zo bo'lishning afzalliklari yaxshi ma'lum. A'zolik shaffof qoidalar va adolatli raqobat bozorlarga kengroq kirish imkonini beradi va iqtisodiy barqarorlik va bashorat qilish mumkin bo'lgan biznes muhitini ta'minlaydi. Bu iqtisodiy o'sishni rag'batlantiradigan global qiymat zanjirlariga investisiyalar va aloqalarni rag'batlantirishga yordam beradi.
Ammo JSTga a'zo bo'lgandan keyin biznes yengib o'tishi kerak bo'lgan tarkibiy o'zgarishlar sodir bo'ladi. JSTga a'zolik import raqobati, hukumat imtiyozlarini yo'qotish va ma'lum kasb turlarining yo'qolib ketishi bilan bog'liq qo'rquvlarni keltirib chiqaradi.
Tadbirkor ayollarga JST bilan bog'liq afzalliklar haqida ma'lumot berildi
Xalqaro savdo markazining (XSM) 22-25-noyabr kunlari bo'lib o'tgan missiyasi JSTga a'zolik masalasiga oydinlik kiritish va liberallashtirish oqibatlari haqidagi noto'g'ri tushunchalarga barham berishga qaratilgan edi. Yuqori maqomga ega bo'lgan ikki uchrashuv - biri investisiyalar va tashqi savdo vazirligi (ITSV) rasmiy xodimlari bilan, ikkinchisi esa biznes vakillari bilan bo'lib o'tdi.
Hukumat rasmiy vakillari uchun tashkil etilgan yalpi majlisda O'zbekiston tomonidan olib borilayotgan muzokaralar jarayoni haqida ma'lumot berildi. Tadbirda Qozog'iston kabi davlatlardan misollar keltirilgan holda JST qoidalari va jarayonlari ta'riflab berildi. JSTga a'zo bo'lish davlat tomonidan qo'llab-quvvatlashdan butunlay voz kechilishiga olib kelishi haqidagi qo'rquvga barham berish maqsadida subsidiyalash rejimlari va eksportni rag'batlantirish masalalari muhokama qilindi. Seminarda ITSV dan 24 nafar vakil ishtirok etdi.
Ikkinchi seminarda "ishbilarmon ayollar assosiasiyasi", Toshkent shahar "xotin-qizlar tadbirkorlik markazi" hamda bir qator mikro, kichik va o'rta biznes korxonalaridan 55 nafar tadbirkor ayoldan iborat bo'lgan tinglovchilarga qanday biznes imkoniyatlari ochilishi mumkinligi tushuntirib berildi.
Seminarda ishtirok etgan korxona egasi va tikuvchi Soima Tillaeva shunday dedi: "seminar menda juda yaxshi taassurot qoldirdi. Tushundimki, eksport qilinadigan mahsulotlar xalqaro standartlar talablariga javob berishi kerakligi sababli biz sifatni oshirish va mahsulot turlarini ko'paytirish orqali biznesimizni faol rivojlantirishimiz kerak ekan. Ushbu seminarda qatnashganimdan so'ng, xalqaro bozorlarga mahsulot yetkazib berish uchun biznesimni kengaytirish haqida o'ylab ko'rishim mumkin.
Sanitariya meyorlari va qoidalari to'g'risida ma'lumot
Missiya, shuningdek, eksportga mo'ljallangan qishloq xo'jaligi mahsulotlari sifati va xavfsizligi bilan shug'ullanuvchi hokimiyat organlari va laboratoriyalar bilan aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan edi. JST doirasida ular JSTning SFS kelishuvi bilan tartibga solinadi. SFS sanitariya va fitosanitariya masalalarini, hayvonlar va o'simliklar salomatligi uchun texnik atamalarni anglatadi. Trening O'zbekistonning ushbu qoidalarga rioya qilishiga yordam berish uchun mo'ljallangan edi.
Birinchi treningda asosiy tushunchalarni ko'rib chiqish orqali muvofiqlik talablari-ilmiy asoslash, uyg'unlashtirish, xavf-xatarlarni baholash va shaffoflik-qaytarildi. Seminarda O'zbekiston JST qoidalariga moslashishdagi qiyinchiliklarni yengib o'tishda texnik yordam hamda maxsus va differentsiallashgan rejim tamoyilidan qanday foyda olishi mumkinligi tushuntirib berildi.
Eksport sifati bo'yicha ikkinchi texnik seminar standartlar va texnik reglamentlarga bag'ishlandi. Ushbu seminarda standartlashtirishni o'rnatadigan va amalga oshiradigan milliy sifat infratuzilmasi ko'rib chiqildi. Turli laboratoriyalarning 38 nafar vakili qishloq xo'jaligi mahsulotlarining xalqaro standartlarga muvofiqligini sinovdan o'tkazish va sertifikatlash bo'yicha o'qitildi.
Abdurauf Yusubahmedov, veterinariya qo'mitasining laboranti, shunday dedi: "seminar juda yaxshi o'tdi va foydali ma'lumotlarga boy bo'ldi. Seminar davomida men standartlar, texnik reglamentlar, metrologiya va akkreditasiya haqida qo'shimcha ma'lumotlar oldim. Bu yangi bilimlarni mening faoliyatimda qo'llash mumkin. Tashkilotchilarga katta rahmat".
Kelgusida qo'llab-quvvatlash uchun asos yaratish maqsadida texnik reglamentlar uchun mas'ul bo'lgan ixtisoslashtirilgan agentliklar, sifat nazorati laboratoriyalari va davlat sog'liqni saqlash idoralari bilan qo'shimcha uchrashuvlar ham o'tkazildi.
Bu agentliklar o'simliklar karantini va himoyasi agentligi, sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati, veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo'mitasi hamda texnik jihatdan tartibga solish agentligi edi.

Миссия в Узбекистан укрепляет потенциал, информирует женщин-предпринимателей
Преимущества членства во Всемирной торговой организации (ВТО) хорошо известны. Прозрачные правила и честная конкуренция обеспечивают более широкий доступ к рынкам и способствуют экономической стабильности и созданию предсказуемой деловой среды. Такие условия стимулируют инвестиции и связи в глобальных цепочках добавленной  стоимости, которые содействуют экономическому росту.
Однако после присоединения к ВТО последуют структурные изменения, которые должен выдержать бизнес. Членство в ВТО создает опасения по поводу конкуренции со стороны импорта, потери государственных привилегий и льгот и сокращения рабочих мест.
Женщины-предприниматели были проинформированы о преимуществах членства в ВТО
Цель миссии Международного торгового центра (МТЦ), проведенной с 22 по 25 ноября, состояла в том, чтобы развенчать мифы о членстве в ВТО и развеять ошибочные представления о последствиях либерализации. Состоялись две встречи на высоком уровне – одна с должностными лицами Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), вторая – с представителями бизнес-сообщества.
Пленарное заседание с участием официальных лиц правительства позволило пролить свет на процесс переговоров, которые ведет Узбекистан. На заседании были подробно разъяснены правила и процедуры ВТО на примерах таких сопоставимых стран, как Казахстан. Были обсуждены меры субсидирования и стимулирования экспорта, чтобы развеять опасения о том, что членство в ВТО приведет к полному прекращению государственной поддержки. В работе заседания приняли участие 24 представителя МИВТ.
На втором рабочем семинаре, в котором приняли участие 55 женщин-предпринимателей из Ассоциации деловых женщин, Центра развития женского предпринимательства в Ташкенте и множества микро-, малых и средних предприятий, разъяснялся вопрос о том, какие возможности развития бизнеса могут открыться для участниц семинара.
Г-жа Сойима Тиллаева, собственница швейного предприятия, участвовавшая в работе семинара, сказала: «Семинар произвел на меня очень хорошее впечатление. Я поняла, что нам следует активно развивать наш бизнес, улучшая  качество и расширяя модельный ряд, поскольку экспортируемая продукция будет подпадать под требования международных стандартов. После участия в этом семинаре я могу рассмотреть вопрос о расширении своего бизнеса, чтобы иметь возможность поставлять продукцию на международные рынки».
Ознакомление с медико-санитарными правилами
Еще одна цель миссии заключалась в укреплении связей с органами и лабораториями, занимающимися вопросами качества и безопасности сельскохозяйственной продукции, предназначенной для экспорта. В рамках ВТО эти вопросы регулируются Соглашением ВТО по СФСМ. СФСМ означает санитарные и фитосанитарные меры – технический термин, касающийся здоровья животных и растений. Проведенный тренинг был призван способствовать соблюдению Узбекистаном этих правил.
На первом тренинге были повторно озвучены требования о соответствии этим правилам и рассмотрены основные концепции: научное обоснование, гармонизация, оценка рисков и прозрачность. На тренинге разъяснялся вопрос о том, какие выгоды может извлечь Узбекистан из технической помощи и принципа особого и дифференцированного режима, чтобы помочь приспособиться  к правилам ВТО.
Второй технический семинар по качеству экспорта был посвящен стандартам и техническим регламентам. На этом семинаре рассматривалась национальная инфраструктура качества, которая устанавливает и внедряет стандарты. 38 представителей лабораторий прошли обучение способам проведения испытаний и сертификации сельскохозяйственной продукции с целью приведения ее в соответствие с международными стандартами.
Г-н Абдурауф Юсубахмедов, лаборант Комитета ветеринарии, отметил: «Семинар прошел очень хорошо и позволил получить много полезной информации. В ходе семинара я получил дополнительную информацию о стандартах, технических регламентах, метрологии и аккредитации. Эти новые знания я смогу применить в своей работе. Большое спасибо организаторам».
Также проводились параллельные совещания с представителями специализированных учреждений, ответственных за технические регламенты, лабораторий контроля качества и государственных органов здравоохранения, чтобы заложить основу для будущей поддержки.
В совещаниях принимали участие представители таких ведомств, как Агентство по карантину и защите растений, Служба санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья, Государственный комитет ветеринарии и развития животноводства и Агентство по техническому регулированию.
МТЦ является партнером-исполнителем проекта Европейского союза  «Содействие  процессу присоединения Узбекистана к ВТО». Пятилетняя инициатива направлена на поддержку планов развития Узбекистана по модернизации экономики путем использования процесса вступления в ВТО. Главной целью проекта является содействие экономическому развитию страны.