JSTning Intellektual mulk huquqiga bag‘ishlangan intensiv o‘quv seminari
Buxoro gilamlari, Rishton kulollari va Samarqand nonidan tortib Farg‘ona vodiysi o‘riklari va o‘zbek za’faronigacha. Bu savdo sohasida intellektual mulk huquqlari himoyasini olishi mumkin bo‘lgan O‘zbekistonga xos mahsulotlarning faqat bir qismidir.
Geografik ko‘rsatkichlar (GK) mahsulotning ma’lum bir hududdan kelib chiqishini va sifati, obro‘si yoki boshqa xususiyatlari uning aynan geografik kelib chiqishi bilan bog‘liqligini tan oladi.
GK savdo uchun asosiy mavzu bo‘lgan Jahon savdo tashkilotining (JST) Intellektual mulk huquqining savdo aspektlari bo‘yicha (TRIPS) bitimiga kiritilgan intellektual mulk huquqlarini himoya qilish shakllaridan biridir.
Xalqaro savdo markazi (XSM) 2024-yilning 16 va 17-iyul kunlari Toshkent shahrida davlat mutasaddilari va talabalar uchun xalqaro savdodagi ushbu murakkab, ammo hayotiy muhim soha bo‘yicha bilimlarini oshirish maqsadida ikki kunlik ma’ruza uyushtirdi.
Innovatsiyaga yo‘l
Intellektual mulk (IM)ni himoya qilish innovatsion taraqqiyotning asosiy omilidir. Intellektual mulk huquqlarini himoya qilish orqali mamlakat o‘z innovatorlari ixtirolari, badiiy g‘oyalari yoki tovar belgilaridan foyda olishlarini ta’minlaydi. Bu ishlab chiqaruvchilar va iste’molchilar manfaati yo‘lida texnologik yangiliklarni yaratish va ularning tarqalishini ta’minlaydi. Bu, o‘z navbatida, ijtimoiy va iqtisodiy farovonlikning oshishiga xizmat qiladi.
Haqiqiy hayot voqealari, amaliy tadqiqotlar va interfaol muhokamalardan foydalangan holda seminar davomida TRIPS bitimining asosiy tamoyillari va uning maqsadlari bilan tanishtirildi. IM himoyasining asosiy elementlari, ya’ni patentlar, tovar belgilari va mualliflik huquqi hamda ularning ishlash prinsiplari haqida batafsil muhokama qilindi.
Seminarning ikkinchi kuni amaliy ishlarga, TRIPS bilan bog‘liq JST nizolari holatlarini tahlil qilishga va boshqa mamlakatlar tajribasidan olingan saboqlarni muhokama qilishga qaratildi. Ishtirokchilar, shuningdek, TRIPS talablariga muvofiqlik bo‘yicha mashqlarni bajarish orqali o‘z mahoratlarini sinab ko‘rdilar.
Ushbu seminar XSMning 11 kursdan iborat savdo siyosati boʻyicha oʻquv dasturidagi sakkizinchi kurs boʻldi. Uning maqsadi O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi arafasida savdo ko‘nikmalarni rivojlantirishni jadallashtirishdan iborat.
Seminarda 20 nafar mutasaddilar, jumladan JST muzokara guruhi a’zolari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari ishtirok etdi.
Ma’ruzani intellektual mulk huquqlari bo‘yicha ekspert Iren Kalboli o‘qidi. Shuningdek, u Oʻzbekistonning JST boʻyicha muzokara guruhi aʼzolari bilan birgalikda Intellektual mulk huquqining savdo aspektlari bo‘yicha texnik muhokamalar ham oʻtkazdi.
Missiya Yevropa Ittifoqining moliyaviy ko‘magida “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoniga ko‘maklashish” loyihasi doirasida XSM tomonidan tashkil etildi.

From Bukhara carpets, Rishtan ceramics and Samarkand bread to Ferghana Valley apricots and Uzbek saffron. These are just some of the products unique to Uzbekistan that have the potential to garner intellectual property right protection in the trade sphere.
So-called geographical indications (GIs) recognize that a product originates from a specific region and that a quality, reputation or other characteristic is uniquely associated with its geographical origin.
GIs are a form of intellectual property rights (IPR) protection inscribed in the World Trade Organization (WTO’s) TRIPS Agreement, a key topic for trade.
The International Trade Centre (ITC) organized a two-day lecture for government officials and students in Tashkent on 16 and 17 July 2024 to bridge knowledge gaps in this intricate, yet vital discipline in international trade.
Key to innovation
Intellectual property protection is key to innovation-led development. By protecting IP rights, a country ensures that its innovators can benefit from their inventions, artistic ideas, or trademarks. This helps encourage innovation, which can unlock technological know-how and facilitate its smooth dissemination to the benefit of producers and users. This, in turn, boosts social and economic welfare.
Using real-world scenarios, case studies and interactive discussion, the course introduced the key principles of the TRIPS Agreement and its objectives. The core elements of IP protection, namely patents, trademarks, and copyright, and how they worked were detailed.
The second day of training was practically oriented with analysis of WTO dispute cases involving TRIPS and discussion of lessons learned from other countries. Participants also tested their skills through TRIPS compliance exercises.
The course was the eighth in an 11-course Trade Policy Training Programme designed by ITC. Its aim is to fast-track trade skills ahead of Uzbekistan’s accession to the WTO.
Twenty officials, including WTO negotiators, and students of the University of World Economy and Diplomacy attended.
IPR expert Irene Calboli gave the lecture. She also had a side meeting with members of Uzbekistan’s WTO negotiating team for technical discussions on IPR.
The mission was funded by the European Union’s Facilitating the process of Uzbekistan’s accession to the WTO project, of which the ITC is the implementing partner.