Markaziy Osiyo davlatlarining Jahon savdo tashkiloti (JST)ga a’zo boʻlishi mintaqaviy aloqalarni yanada mustahkamlashga va oʻzaro savdo hajmini oshirishga xizmat qiladi.
2024-yil 3-5-iyun kunlari Qozogʻistonning Olmaota shahrida boʻlib oʻtgan ikkinchi Markaziy Osiyo savdo siyosati forumida shu xulosaga kelindi. Unda Markaziy Osiyoning beshta davlati va Ozarbayjonning yuqori martabali vakillari mintaqaning JSTga a’zo boʻlish orqali jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashuvini muhokama qilish uchun yigʻildi. Tadbir JST, Xalqaro savdo markazi (XSM) va Osiyo taraqqiyot banki tomonidan Qozogʻiston hukumati bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Unda Oʻzbekiston Prezidentining JST masalalari boʻyicha maxsus vakili va JSTdagi bosh muzokarachi Azizbek Urunov boshchiligidagi sakkiz nafar Oʻzbekiston hukumati vakillari ishtirok etdi.
Ushbu yuqori darajadagi forumda JST Bosh direktori Ngozi Okonjo-Iveala asosiy nutq soʻzladi. Uning taʼkidlashicha, mintaqa davlatalri uchun aʼzolik tajribasi umumiy olganda ijobiy boʻlgan. Qozogʻiston va Tojikiston JSTga aʼzo boʻlganidan soʻng besh yil ichida tovarlari eksporti hajmini 14 foizga oshganini va xorijiy investitsiyalar hajmining esa 41 foizga oshganini qayd etdi.
“Jumboqda yetishmayotgan boʻlak”
“Mamlakatlar bir xil xalqaro qoidalar toʻplami bilan qanchalik bogʻlangan boʻlsa, ular oʻzaro savdoga shunchalik moyil boʻlishadi, ayniqsa ichki savdo salohiyati yetarli darajada amalga oshirilmayotgan mintaqada. Markaziy Osiyo JST uchun katta ahamiyatga ega boʻlib, u global koʻp tomonlama savdo tizimidagi asosiy yetishmayotgan bir boʻlakdir”, - dedi JST Bosh direktori.
Markaziy Osiyo mamlakatlari oʻrtasidagi savdo ayirboshlash, ularning yaqinligi, umumiy madaniyati va tarixiga qaramay, hozirda 10% ni tashkil etadi. Bundan tashqari, ularning dunyo bilan umumiy savdosi past, mintaqa yalpi ichki mahsulotining (YaIM) atigi 40% eksportga toʻgʻri keladi. Bu mamlakatlar uchun savdo orqali oʻz iqtisodiyotini kengaytirish uchun katta imkoniyatlar yaratadi.
Umumiy qoidalar va jarayonlar
Agar mintaqadagi barcha davlatlar JSTga a’zo boʻlsa, ularning savdo qoidalari va tartiblari avtomatik tarzda uygʻunlashtiriladi, bu mintaqada oʻzaro biznes yuritishni osonlashtiradi va arzonlashtiradi. Bu iqtisodiy faoliyatga sogʻlom turtki boʻlib, butun mintaqa aholisiga foyda keltiradi.
2015, 1998 va 2013 yillarda Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Tojikiston JSTga aʼzo boʻlgan. Oʻzbekistonning aʼzo boʻlish jarayoni ancha rivojlangan bosqichga yetib keldi. Ozarbayjon va Turkmaniston ham JSTga a’zo boʻlish jarayonida ekanligini hisobga olganda, bu holat mintaqaviy integratsiyalashuv va savdonining mustahkamlanishiga olib kelishi mumkin.
Forum JSTga aʼzo boʻlish jarayonida va a’zolikdan keyin oʻrganilgan tajriba va saboqlarni almashish uchun platforma boʻlib, JSTga a’zolik a’zo boʻlayotgan mamlakatlarning savdo siyosatiga taʼsiri va oqibatlari haqidagi bilimlarini oshirish maqsadida tashkil etildi.
JSTga a’zo boʻlish jarayoniga koʻmaklashish Oʻzbekiston va Turkmanistonga Yevropa Ittifoqining moliyaviy koʻmagida XSM tomonidan amalga oshirilmoqda. Ushbu yordam muzokaralar oʻtkazish pozitsiyalarini shakllantirish va tegishli milliy qonunlar va me’yoriy hujjatlarni JST tamoyillariga muvofiqligini koʻrib chiqish, shuningdek, JST kelishuvlarining samarali bajarilishini ta’minlash uchun hukumat vakillari salohiyatini shakllantirishni oʻz ichiga oladi.

Интеграция в мировую экономику может способствовать росту торговли в Центральной Азии
Присоединение всех стран Центральной Азии ко Всемирной торговой организации позволит еще более упрочить связи между ними и будет способствовать росту торговли в регионе.
К такому выводу пришли участники второго Центральноазиатского форума по торговой политике, проходившего с 3 по 5 июня 2024 года в г. Алматы (Казахстан). На нем собрались высокопоставленные представители пяти центральноазиатских стран и Азербайджана, чтобы обсудить интеграцию региона в мировую экономику через присоединение к ВТО. Мероприятие было организовано совместно ВТО, Международным торговым центром (МТЦ) и Азиатским банком развития в партнерстве с правительством Казахстана.
Среди участников Форума были восемь высокопоставленных представителей правительства Узбекистана во главе с Азизбеком Уруновым, специальным представителем президента Узбекистана по вопросам ВТО и главным переговорщиком страны с ВТО.
С основным докладом на форуме выступила Генеральный директор ВТО Нгози Оконджо-Ивеала, отметившая, что результаты присоединения стран региона к ВТО в целом были положительными. Так, за пять лет после вступления в ВТО Казахстан и Таджикистан нарастили свой экспорт товаров на 14%, а объем прямых иностранных инвестиций в этих странах вырос на 41%.
«Недостающий фрагмент мозаики»
«Чем больше страны связываются одним и тем же комплексом международных правил, тем в большей степени они открываются для взаимной торговли, особенно в регионах с недостаточной реализацией внутреннего торгового потенциала. Центральная Азия имеет огромное значение для ВТО как ключевой элемент, недостающий для формирования более полной картины в мировой многосторонней торговой системе», – заявила Генеральный директор ВТО.
Торговля между странами Центральной Азии в настоящее время составляет всего 10%, несмотря на их географическую близость и культурно-историческую общность. Общий объем торговли стран региона с миром также весьма невелик при формировании 40% валового внутреннего продукта региона за счет экспорта. Все это открывает масштабные перспективы расширения экономики стран за счет роста торговли.
Общие правила и процедуры
Если все страны региона станут членами ВТО, их правила и процедуры торговли будут автоматически приведены в соответствие между собой, что упростит и удешевит ведение бизнеса через границы в регионе. Это придаст здоровый импульс экономической активности, что принесет пользу всему населению региона.
Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан присоединились к ВТО, соответственно, в 2015, 1998 и 2013 годах. Уже на значительно продвинутом этапе находится процесс присоединения к ВТО Узбекистана, а если учесть, что на путь вступления в ВТО также стали Азербайджан и Туркменистан, то можно ожидать активизации интеграционных процессов и укрепления торговли во всем регионе.
Форум стал платформой для обмена опытом и уроками, полученными при прохождении процесса присоединения к ВТО и после его завершения с целью расширения знаний присоединяющихся стран о последствиях присоединения к организации для их торговой политики.
В прохождении процесса присоединения к ВТО Узбекистану и Туркменистану оказывает содействие МТЦ при финансировании со стороны ЕС. Это содействие включает в себя помощь в формулировании переговорных позиций и анализе соответствующих национальных законов и нормативных актов на предмет их соответствия принципам требованиям ВТО, а также в наращивании кадрового потенциала для обеспечения эффективной реализации соглашений ВТО.
Главной целью программы содействия является оказание помощи этим странам в реализации их планов развития, нацеленных на модернизацию их хозяйственных систем путем использования преимуществ вступления в ВТО.