JSTga a’zo bo‘lishning O‘zbekiston xususiy sektorining biznes muhitiga ta’siri haqida ma’lumot beruvchi seminar bo‘lib o‘tdi
24.09.2021 2045
O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lishining amalga oshishi yaqinlashar ekan, xususiy sektor asosiy manfaatdor tomonlardan biri ekanini unutmaslik darkor. JSTga a’zo mamlakatning savdo siyosati JST qoidalariga asoslangan tizimga moslashtiriladi, bu esa tijorat operatsiyalari uchun yanada barqarorlikni ta’minlaydi. Bu ishbilarmonlik muhitini yanada istiqbolli qiladi, bu orqali biznes doiralarining, xususan, investorlarning ishonchini mustahkamlaydi hamda bozor muhitida barqarorlik va o‘sish uchun sharoit yaratadi. Bundan tashqari, global iqtisodiyotga integratsiyalashuv global ta’minot zanjirlarida ishtirok etishni osonlashtirishi mumkin, bu esa mamlakat ishlab chiqaruvchilari va xizmat ko‘rsatuvchi provayderlarning bozorga yanada xavfsiz kirishini va barqaror yuqori daromad olishini ta’minlaydi. Bu ayniqsa mamlakatdagi kichik va o‘rta korxonalar (KO‘K) uchun foydali bo‘lishi mumkin.
O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish harakatini qo‘llab-quvvatlash salohiyatini oshirish sa’y-harakatlari ko‘mak berish maqsadida Xalqaro savdo markazi (XSM) 17-avgust kuni Yevropa Ittifoqi (YI) tomonidan moliyalashtirilayotgan “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo’lishi jarayoniga  ko’maklashish” loyihasi doirasida xususiy sektorning manfaatdor tomonlari uchun virtual seminar tashkil qildi. XSM bu loyihada ijrochi hamkor sifatida ishtirok etadi. Mazkur seminar strategik nuqtayi nazardan muhim ushbu manfaatdor tomonlar hamjamiyatining xabardorligini oshirish hamda O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish istagini qo‘llab-quvvatlash maqsadida loyiha doirasida xususiy sektorga mo‘ljallab o‘tkazilgan birinchi tadbir bo‘ldi. Seminar O‘zbekistonning muzokaralar olib borishdagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, rasmiylarni mamlakat savdo siyosatini JST qoidalariga moslashtirish uchun zarur bilimlar bilan ta’minlash maqsadida JST qoidalari haqidagi tushunchalarini oshirish uchun birinchi navbatda siyosatchilarga qaratilgan bir qator treninglarning davomi bo‘ldi.
Seminar O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining JSTga a’zolik masalalari bo‘yicha departamenti boshlig‘i vazifasini bajaruvchi Farrux Zokirovning O‘zbekistonda valyuta ayirboshlash, savdo va soliqqa tortish sohasidagi siyosatda shu paytgacha amalga oshirilgan o‘zgarishlar singari umumiy makroiqtisodiy rivojlanishga qaratilgan islohotlarga bag‘ishlangan brifingi bilan boshlandi. Rasmiy muzokara va kelishuvlar jarayonining nozik jihatlari haqida ham batafsil ma’lumotlar berildi.
Maxsus seminarda JSTga a’zo bo‘lishning mamlakat uchun foydalari va yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolari aytib o‘tildi. Qoʻshni Qozogʻistonda xususiy sektorning JSTga aʼzo boʻlgan paytdagi amaliy tajribasiga bagʻishlangan axborot almashish sessiyasi seminarni yanada toʻldirdi. Qozog‘istonning 1996-yilda boshlangan qo‘shilish jarayoni 2015-yilda yakunlandi va bu jarayonda biznes muhitini yaxshilashga yordam bergan ellikdan ortiq qonunga o‘zgartirishlar kiritildi.
Seminar yakunida tashkil etilgan savol-javoblar sessiyasi xususiy sektor vakillariga savollar va muammolarni bildirish va kelgusida xabardorlikni oshirish chora-tadbirlari nuqtayi nazaridan ularning ehtiyojlarini aniqlash uchun keng imkoniyat yaratdi.
JSTga a’zolik shaffof qoidalar, adolatli raqobat va savdo nizolarini mustaqil hal qilish orqali yanada istiqbolli va barqaror ishbilarmonlik muhitini yaratishga yordam berishi bilan birga, ishbilarmon hamjamiyat uchun boshqa muhim afzalliklarga ham urg‘u beradi, xususan:
• JSTga a’zolik biznes, ayniqsa eksportga yo‘naltirilgan korxonalar uchun bozorga kirish imkoniyatlarini kengaytiradi. Bunga barcha kompaniyalar uchun JSTga a’zo mamlakatlar bozorlariga teng huquqda kirish imkoniyatini beruvchi eng k’p qulaylik (EKQ) tamoyili, shuningdek, nisbatan past bo‘lgan tariflar, import cheklovlari va boshqa tartibga soluvchi cheklovlar yordam beradi.
• Savdo siyosatini xalqaro talablarga muvofiqlashtirish, umuman olganda, biznes yuritish xarajatlarini nafaqat past tariflar, balki pastroq talablar (xalqaro standartlarga muvofiq) va tartib-qoidalar orqali kamaytirishni ta’minlaydi va shu bilan samaradorlikni oshirishga hamda global qo’shilgan qiymat zanjiriga integratsiyalashuvga yordam beradi.
• Yanada muhimi, qonun hujjatlarini JST qoidalariga moslashtirish bozorga ishonchni oshiradi. Bu ishbilarmonlik muhitini yaxshilashga yordam beradi va shu tariqa xorijiy investorlar uchun mamlakatga sarmoya kiritishni yanada jozibador qiladi, biznes imkoniyatlari va ish joylarini ta’minlanadi (1-rasmga qarang).
• JSTga a’zolik yangi savdo qoidalari bo‘yicha muzokaralarda yoki mavjudlarini o‘zgartirishda ishtirok etayotgan mamlakatning iqtisodiy manfaatlarini himoya qiladi, ya’ni JSTda qarorlar konsensus tartibi asosida qabul qilinishi sababli a’zolarning manfaatlari hisobga olinadi.
1-rasm. Kambodja va Vyetnamga to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar oqimining ular JSTga a’zo bo‘lganidan keyingi o‘zgarishi
Manba: XSM, UNCTAD’ning 2005 va 2013-yillardagi Butunjahon investitsiya hisobotidagi ma’lumotlar asosida tuzilgan.
Ushbu omillar iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlaydi (2-rasmga qarang). Shu bilan birga, imtiyozlar biznes hamjamiyatiga o‘zining samarali faoliyatini eng kam cheklangan muhitda amalga oshirishga imkon beradi va shu tariqa, umuman olganda, barcha fuqarolar uchun munosib turmush kechirish xarajatlarini pasaytirishga va turmush farovonligini oshirishga hissa qo‘shadi.
Importdagi raqobat savdoni liberallashtirish jarayonidan kelib chiqadigan qiyinchilik sifatida qabul qilinadi. Biroq JSTga kirish yuzasidan muzokaralar jarayoni kontekstida mamlakat ayniqsa nozik va ko‘p mehnat talab qilinadigan sektorlar uchun import raqobatining ta’sirini yumshatish uchun siyosat qoidalarini muhokama qilishi mumkin. Seminarda, shuningdek, savdo siyosati vositalari, xususan, infratuzilma va logistikani qo‘llab-quvvatlash, savdo va investitsiyalarni rag‘batlantirish hamda moddiy resurslar va kapitaldan foydalanish imkoniyatlarini yaxshilash sohalarida xususiy sektorning raqobatbardoshligini oshirish strategiyalari belgilab olindi. Umuman olganda, savdo ochiqligi darajasining oshishidan olinadigan manfaat undan kelib chiqadigan yo‘qotishlarni qoplay oladi yoki undan ham ortiq miqdorni tashkil etadi.
Seminarda davlat-xususiy sektor o‘rtasidagi samarali va sog‘lom muloqot savdo integratsiyasi jarayonidan kelib chiqadigan ichki tartibga solish islohotlarini o‘tkazishning eng yaxshi yo‘l va vositalari atrofida milliy konsensusga erishilishini ta’minlashning asosiy omili ekani ta’kidlandi. Shu nuqtayi nazardan har ikki tomon uchun ham yetakchilik, inklyuziv vakillik hamda faol ishtirok shaffoflikda hamda qarorlar qabul qilishda qatnashish uchun muhim ahamiyatga ega.
Kelajakda xabardorlik darajasini oshirish bo‘yicha seminarlar xususiy sektorni subsidiyalar, savdo-sotiqdagi texnik to‘siqlar (SSTT), sanitariya va fitosanitariya me’yorlari(SFS), xizmat ko‘rsatish va qishloq xo‘jaligi kabi asosiy texnik sohalarda JST qonun va qoidalari haqida xabardor qilishga qaratiladi.
Seminarda JSTga aʼzolik boʻyicha muzokaralarda hukumat nomidan asosiy organ bo‘lgan ITSVdan tashqari, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Davlat soliq qoʻmitasi, O‘zbekiston Texnik jihatdan tartibga solish agentligi, Eksportni qo‘llab-quvvatlash agentligi, Energetika vazirligi, Transport vazirligi, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki vakillari ishtirok etdi. Tadbirda xususiy sektordan Savdo-sanoat palatasi, bir qator tarmoq xo‘jalik birlashmalari, O‘zbekistondagi eksport-import korxonalari ham qatnashdi.

Информирование частного сектора Узбекистана о влиянии присоединения к ВТО на бизнес
Когда присоединение Узбекистана к Всемирной торговой организации (ВТО) станет реальностью, в наибольшей степени от этого выиграет частный сектор. Членство в ВТО способствует стабильности коммерческой деятельности по мере того, как торговая политика страны приводится в соответствие с системой, основанной на правилах ВТО. Это делает деловую среду более предсказуемой, тем самым благоприятствуя бизнесу и, в частности, укреплению доверия инвесторов, а также создавая условия для стабильности и роста рынков. Помимо прочего, интеграция в мировую экономику может облегчить участие в глобальных производственно-сбытовых цепочках, что будет способствовать обеспечению производителям и поставщикам услуг в стране более надежного доступа к рынкам и большую стабильность доходов. Это может принести особые выгоды малым и средним предприятиям (МСП) в той или иной стране.
В рамках усилий по укреплению потенциала в поддержку заявки Узбекистана на присоединение к ВТО, Международный торговый центр (МТЦ), в контексте финансируемого Европейским союзом (ЕС) проекта “Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО”, партнером-исполнителем которого является МТЦ, 17 августа организовал онлайн-семинар для заинтересованных сторон частного сектора. Семинар стал первым целевым мероприятием, проведенным в рамках данного проекта с учетом специфики частного сектора, с целью повышения осведомленности и мобилизации поддержки для присоединения Узбекистана к ВТО в этом стратегически важном сообществе заинтересованных сторон. Данный практический семинар проводится в дополнение к серии учебных мероприятий, ориентированных главным образом на представителей директивных органов и направленных на углубление понимания ими норм ВТО в поддержку усилий Узбекистана на переговорах, а также предоставления должностным лицам необходимых средств для приведения торговой политики страны в соответствие с правилами ВТО.
Семинар начался с брифинга Исполняющего обязанности Руководителя Департамента по вопросам присоединения к ВТО Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ) Республики Узбекистан, г-на Фарруха Закирова, относительно реформ, проведенных до настоящего времени в Узбекистане, направленных на улучшение общего макроэкономического положения, в частности на изменение политики в области обмена иностранной валюты, торговли и налогообложения. Помимо прочего, была представлена подробная информация о ходе официальных переговоров и сложных аспектах переговорного процесса.
Преимущества, а также вызовы, с которыми та или иная страна может столкнуться при присоединении к ВТО, были изложены в ходе специального заседания. Параллельно с данным заседанием был проведен обмен информацией о практическом опыте частного сектора в соседнем Казахстане, когда эта страна вступала в ВТО. Процесс присоединения Казахстана к ВТО, начавшийся в 1996 году, завершился в 2015 году и привел к внесению поправок в более чем 50 законов, что способствовало улучшению условий для предпринимательской деятельности.
Заседание, посвященное вопросам и ответам в конце практического семинара, предоставило представителям частного сектора возможность задать вопросы, а также определить свои потребности с точки зрения будущих мероприятий по повышению осведомленности.
Помимо того, что членство в ВТО может способствовать формированию более предсказуемой и стабильной деловой среды, основанной на прозрачных правилах, честной конкуренции и независимом урегулировании торговых споров, членство в ВТО свидетельствует о наличии у деловых кругов других ключевых преимуществ, а именно:
Членство в ВТО открывает перед деловыми кругами, в частности предприятиями, ориентированными на экспорт, более широкие возможности доступа на рынки. Этому способствует так называемый режим наибольшего благоприятствования (РНБ), который предусматривает равный доступ к рынкам членов ВТО для всех компаний, наряду со снижением торговых барьеров, таких как тарифы, импортные ограничения и другие нормативные ограничения.
Приведение торговой политики в соответствие с международными требованиями, как правило, ведет к сокращению издержек предпринимательской деятельности не только за счет снижения тарифов, но и путем уменьшения требований (в соответствии с международными стандартами) и процедур, тем самым увеличивая производительность и интегрируя глобальные производственно-сбытовые цепочки.
Следует отметить, что согласование с нормами ВТО способствует укреплению доверия на рынке. Это может привести к улучшению делового климата и тем самым сделать инвестиции в страну более привлекательными для иностранных инвесторов, создавая больше деловых возможностей и рабочих мест (см. Рисунок 1).
Членство в ВТО обеспечивает защиту экономических интересов страны, ставшей участником переговоров по новым правилам торговли или изменению существующих правил. Это означает, что интересы членов ВТО учитываются в процессе принятия решений в ВТО на основе консенсуса.
Рисунок 1. Приток прямых иностранных инвестиций в Камбоджу и Вьетнам после присоединения к ВТО
Указанные факторы, как правило, способствуют экономическому росту (см. Рисунок 2). В совокупности, данные преимущества позволяют деловым кругам делать то, что у них получается наилучшим образом, на менее ограниченной основе. Таким образом, это в целом способствует снижению прожиточного уровня и улучшению уровня жизни всех граждан.