Oʻzbekistonning Jahon Savdo Tashkilotiga aʼzo boʻlish jarayonini qoʻllab-quvvatlash: Mulk huquqi qoidalariga bagʻishlangan virtual seminar
19.07.2021 1983
Ishonchli intellektual mulk (IM) rejimi innovatsiyalarga asoslangan rivojlanishning asosiy kalitidir. Intellektual mulk huquqi (IMH) samarali himoya qilingan mamlakatda innovatorlar oʻz faoliyatidan haqli foyda olishi taʼminlanadi. Bu esa innovatsion ishlanmalar rivojiga, texnologik nou-xaularni yaratilishi va ishlab chiqaruvchilar hamda isteʼmolchilar o‘rtasida keng tarqalishiga, pirovardida ijtimoiy va iqtisodiy farovonlik yuksalishiga xizmat qiladi.
IMHni samarali va yetarli himoya qilish tartibini belgilab beruvchi koʻp tomonlama qoidalar Jahon Savdo Tashkilotining Savdo bilan bogʻliq Intellektual mulk huquqining savdo aspektlari bo‘yicha bitimi  (TRIPS)da belgilangan. Bitim intellektual mulk savdosiga asoslangan rivojlanishni ragʻbatlantirish va nizolarni hal qilish qoidalarini oʻz ichiga oladi.
Oʻzbekiston a’zolikka kirish jarayonida IMH rejimini JST qoidalariga moslashtirishi ko‘zda tutilgan. Mamlakatda amaldagi huquqiy rejim tovar belgilari, patentlar, foydali modellar, sanoat namunalari, mualliflik huquqi va turdosh huquqlar, shuningdek, oʻsimlik navlari boʻyicha mulkiy huquqlarni himoya qilish va qoʻllashni tartibga soladi. O‘zbekiston, shuningdek, Parij konvensiyasi, Bern konvensiyasi, Butunjahon Intellektual Mulk Tashkiloti Mualliflik huquqi shartnomasi, Shuningdek, Ijro va fonogrammalar toʻgʻrisidagi shartnomasi kabi oʻn oltita xalqaro shartnomaning ishtirokchisi hisoblanadi.
Shunga qaramay, mamlakat huquqiy rejimini TRIPS shartnomasiga rasman moslashtirish JSTga aʼzo boʻlishning asosiy zaruratidir. Shu munosabat bilan, Oʻzbekistonning IM boʻyicha mutaxassislarini qoʻllab-quvvatlash maqsadida 2021-yil may oyida Yevropa Ittifoqi moliyalashtiradigan “Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishi jarayoniga koʻmaklashish” loyihasi doirasida TRIPS kelishuvi va Oʻzbekistonning IM Milliy rejimi boʻyicha uch kunlik virtual seminar tashkil etildi. Tadbirda O‘zR Adliya vazirligi huzuridagi Intellektual mulk agentligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Davlat bojxona qoʻmitasi, Davlat soliq qoʻmitasi, Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi kabi tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Seminarda TRIPSning asosiy tamoyillari va ularning Oʻzbekiston majburiyatlari bilan bogʻliqligi yuzasidan ishtirokchilarga batafsil ma’lumot berildi. Xususan, muhokamalarda quyidagi mavzularga eʼtibor qaratildi:
• JSTga aʼzo mamlakatlarning omma salomatligi, oziq-ovqat xavfsizligi kabi jamoat manfaatlarini himoyalash, mulkiy huquqlarning buzilishini oldini olish bo‘yicha chora koʻrish huquqlari;
• JSTga aʼzo davlat fuqarolari va boshqalar oʻrtasida kamsitishni taqiqlovchi milliy rejim va IMH mavjudligi, uning joriy etilishi va foydalanishini taʼminlash;
• IMH himoyasi va Bitimni amalga oshirishning yuqori standartlarga monand erkinligi.
Tadbir mobaynida mualliflik huquqi va turdosh huquqlar, tovar belgilari, geografik koʻrsatkichlar, sanoat namunalari, patentlar, maket-dizaynlar, maxfiy maʼlumotlar, savdo sirlari hamda raqobatga qarshi amaliyotlarga doir IM huquqlarining asosiy shakllarini himoya qilish va qoʻllash bilan bogʻliq qoidalar koʻrib chiqildi.
Seminarning bir qismi Oʻzbekistonda intellektual mulk toʻgʻrisidagi Milliy qonunchilikning hozirgi holati va ushbu sohadagi islohotlarni muhokama qilishga bagʻishlandi. Ishtirokchilar Oʻzbekistonning IM rejimga xos alohida jihatlar hamda JSTga aʼzo boʻlish fonida dolzarb qonunchilik islohotlari yuzasidan fikr almashdi. Oʻzbekiston Intellektual mulk agentligi direktori oʻrinbosari Esemurat Kanyazov tadbir yakunida agentlik xodimlari Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayoni toʻgʻrisida chuqur maʼlumot egallaganini yuqori baholadi.
Seminar Oʻzbekiston hukumati vakillarining TRIPS shartnomasi boʻyicha imkoniyatlarni oshirish yuzasidan saʼy-harakatlarining davomi bo‘lib xizmat qildi.  2020-yil dekabr oyida Xalqaro Savdo Markazi tomonidan “Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishi jarayoniga koʻmaklashish” loyihasi doirasida JST va Butunjahon Intellektual Mulk Tashkiloti vakillari ishtirokida Oʻzbekiston mutaxassislari uchun TRIPS bilan bogʻliq Milliy islohotning ustuvor yoʻnalishlariga doir trening tashkil etilgan edi.
Oʻzbekiston Intellektual mulk toʻgʻrisidagi Milliy qonunchiligining TRIPS kelishuvi meʼyorlariga muvofiqligi nafaqat JSTga aʼzo boʻlish, balki mamlakat fuqarolarining asl gʻoyalari, tovar belgilarini himoya qilish, kontrafakt mahsulotlar va qaroqchilikka qarshi kurashda muhim rol oʻynaydi. Rejalarga ko‘ra, Loyiha O‘zbekistonning JST a’zoligiga kirish jarayonidagi Milliy tartibga solish islohotlarini qoʻllab-quvvatlashda davom etadi.

A reliable intellectual property (IP) regime is key to innovation-led development. If a country protects intellectual property rights (IPRs), innovators are ensured that they will rightly benefit from their efforts, which spurs on innovative endeavors. This helps to unlock technological know-how and facilitate its smooth dissemination for the benefit of both producers and users, thereby boosting social and economic welfare.
Multilateral rules that guide the effective and adequate protection of IPRs are set out in the World Trade Organization’s Agreement on Trade Related Intellectually Property Rights Agreement (TRIPS). The agreement focuses on the promotion of trade-led development through the lens of intellectual property, and also includes provisions for the settlement of disputes.
In the process of joining the WTO as a fully-fledged member, Uzbekistan will align its IPR regime with WTO rules. The current legal regime of Uzbekistan regulates the protection and enforcement of IPRs on trademarks, patents, utility models, industrial designs, copyrights and related rights, as well as plant varieties. The country is also party to sixteen international agreements on IPRs, including the Paris Convention, Berne Convention, the World Intellectual Property Organization Copyright Treaty (WCT) and the World Intellectual Property Organization Performances and Phonograms Treaty (WPPT).
Still, the need to formally align the legal regime of the Republic of Uzbekistan with the TRIPS Agreement is a key pillar for its accession to the WTO. A vital underpinning of the endeavor is the capacity to administer this intricate transition. To support Uzbekistan’s IP specialists in this process, the European Union (EU) ‘Facilitating the process of Uzbekistan's accession to the WTO’ project organized a three-day virtual workshop on the TRIPS Agreement and the National IP regime of Uzbekistan in May 2021. Representatives of key government authorities participated in the event, including the Intellectual Property Agency under the Ministry of Justice, the Ministry of Investments and Foreign Trade, the State Customs Committee, the State Tax Committee, and the Agency for the Development of Pharmaceutical Industry.
The purpose of the workshop was to cement an understanding of the key principles of the TRIPS and how they relate to Uzbekistan’s obligations. Discussions focused in particular on:
• the rights of WTO members to adopt measures to protect public health, nutrition and other public interests, and the prevention of abuse of IPRs;
• the WTO’s two tenet non-discrimination principles: national treatment, which prohibits discrimination between a member’s own nationals and the nationals of other members; and most-favored-nation treatment, which prohibits discrimination between the nationals of WTO members, notably with regard to ensuring availability, acquisition, scope, maintenance, enforcement and the use of IPRs;
• the freedom to have higher standards of IPR protection, but not thereby create an obligation; and freedom to determine the appropriate method of implementing the Agreement.
The workshop covered the basic provisions related to the protection and enforcement of key forms of IP rights, including copyright and related rights, trademarks, geographical indications, industrial designs, patents, layout-designs, undisclosed information and trade secrets, and anti-competitive practices.
A part of the workshop was devoted to the discussion of the current state of Uzbekistan’s national IP legislation and ongoing developments in this area. Participants exchanged views on particular aspects of Uzbekistan’s IP regime and legislative reforms that are relevant in the context of accession to the WTO. The Deputy-Director of the Intellectual Property Agency of Uzbekistan Mr. Esemurat Kanyazov commended the seminar for providing “a good opportunity for the personnel of our agency to receive insightful information on the accession process of Uzbekistan to the WTO”.
The workshop continued earlier capacity-building efforts for Uzbekistan’s government officials on the TRIPS Agreement. In December 2020, TRIPS-related issues national reform priorities were discussed during training organized for Uzbekistan’s specialists by the WTO and the World Intellectual Property Organization (WIPO), with the support of the ITC through  the EU’s ‘Facilitating the process of Uzbekistan's accession to the WTO’ project.
The compliance of Uzbekistan’s national IP laws with the norms of the TRIPS Agreement is not only a significant part of the accession to the WTO but will help strengthen the protection of Uzbekistan citizens’ original ideas and trademarks and play a vital part in combatting counterfeit and pirated products. The project will continue to provide technical advice in support of the national regulatory reform process to facilitate the changes required for WTO membership.