Oʻzbekiston tashqi savdo jamoasi Qozogʻistondan JSTga aʼzo boʻlish boʻyicha tavsiyalar oldi
Oʻzbekistonning JST masalalari boʻyicha bosh muzokarachisi boshchiligidagi tashqi savdo delegatsiyasi vakillari Ostona shahrida texnik muzokaralar oʻtkazdi va Qozogʻiston muzokarachilari bilan JSTga aʼzo boʻlish masalalari boʻyicha tajriba almashdi.
Oʻzbekiston Prezidentining JST masalalari boʻyicha maxsus vakili va mamlakatning JSTga aʼzo boʻlishi boʻyicha bosh muzokarachi janob Azizbek Urunovning iltimosiga koʻra Xalqaro Savdo Markazi (XSM) yuqori darajadagi missiyani tashkil qildi. Missiyaning maqsadi Qozogʻistonning JSTga aʼzo boʻlish boʻyicha muzokaralari natijalari bilan tanishish edi.
Qozogʻiston JSTga 2015-yilda a’zo boʻlgan, ya’ni u hozirda JSTga kirish boʻyicha muzokaralar olib borayotgan Markaziy Osiyodagi qoʻshni davlatga tavsiyalari bilan oʻrtoqlashishi mumkin.
Janob Urunov muzokaralarning turli sohalari, jumladan, tovarlar, xizmatlar va qishloq xoʻjaligi, shuningdek, savdo chora-tadbirlarini soddalashtirish, savdodagi himoya choralari va davlat savdo korxonalari uchun mas’ul boʻlgan toʻqqiz nafar muzokara jamoasi vakillaridan iborat guruhga rahbarlik qildi. Missiya tarkibiga Oʻzbekiston milliy qonunchiligini JST talablariga muvofiqlashtirishga mas’ul boʻlgan mansabdor shaxslar ham kiritildi.
Oʻzbekiston hozirda Jenevada boʻlib oʻtadigan Ishchi guruhning 8-yigʻilishiga tayyorgarlik koʻrmoqda. May oyida tashkilotga aʼzo boʻlish boʻyicha muzokaralar davom ettiriladi. Yuqoridagilarni inobatga olgan holda 14-15-may kunlari boʻlib oʻtgan tadbirlar eng maqbul vaqtda amalga oshirildi deyish mumkin.
Delegatsiyani Qozogʻiston Savdo va integratsiya Vaziri oʻrinbosari Janel Kushukova xonim va QazTrade Savdo siyosatini rivojlantirish markazi Bosh direktori oʻrinbosari janob Nurlan Kulbatir kutib oldi.
Mutanosiblikni saqlash
Missiya JST doirasidagi muzokaralarning texnik jihatlari yuzasidan fikr almashishga yordam berdi. Ikki tomonlama uchrashuvlarda, shuningdek, qonunchilikni isloh qilish va majburiyatlarni muzokara qilish strategiyasi ishlab chiqildi. Bu a’zo bo’lish jarayonida turgan davlatlar uchun qiyin vazifa boʻlib, ular JST a’zolarining soʻrovlarini inobatga olish va ichki manfaatlarni himoya qilish uchun yetarli ixtiyoriylikni saqlash oʻrtasida sogʻlom muvozanatni topishi kerak.
Qozogʻiston Savdo va integratsiya vazirligi, QazTrade va Qozogʻistonning JSTga a’zo boʻlishi boʻyicha muzokara olib borgan mutasaddilar oʻz tavsiyalari bilan oʻrtoqlashdilar.
Dastlab, Qozogʻistonning JSTga a’zo boʻlishining yuqori darajadagi sharhi taqdim etildi. Keyingi texnik sessiyalar savdo muzokaralarining murakkab va strategik sohalariga qaratildi. Oʻzbekiston milliy qonunchilikni JST talablariga muvofiqlashtirish boʻyicha islohotlarni amalga oshirish boʻyicha ham qimmatli tavsiyalar oldi.
Missiya Yevropa Ittifoqining moliyaviy koʻmagida “Oʻzbekistonning JSTga a’zo boʻlish jarayoniga koʻmaklashish” loyihasi doirasida tashkil etildi.

Uzbekistan’s trade team gets advice on WTO accession from Kazakhstan
A trade delegation led by Uzbekistan’s chief WTO negotiator was in Astana for technical discussions and experience sharing on WTO accession with negotiators of Kazakhstan’s WTO membership
The International Trade Centre (ITC) organized the high-level mission at the request of Azizbek Urunov, who is the Special Representative of the President of Uzbekistan on WTO issues. He’s also the country’s Chief Negotiator on Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization. Its purpose was to tap into Kazakhstan’s negotiations towards its WTO membership.
Kazakhstan joined the WTO in 2015, which means it can share advice with its Central Asian neighbour now negotiating WTO accession.
Urunov led a team of nine other senior members of the Uzbek team responsible for the different negotiating areas. These range from goods, services and agriculture, to trade facilitation, trade remedies and state trading enterprises. Officials responsible for aligning Uzbekistan’s national legislation with WTO requirements also joined the mission.
The mission, from 14 to 15 May 2024, is timely as Uzbekistan gears up for the 8th Working Party Meeting in Geneva, where its WTO accession negotiations will resume later in May.
The delegation was welcomed by Kazakhstan’s Deputy Minister of Trade and Integration Zhanel Kushukova and Nurlan Kulbatyr – Deputy General Director of Kazakhstan’s centre for trade policy development, called QazTrade.
Striking a balance
The mission facilitated exchange on technical aspects of WTO negotiations. Bilaterals also covered legislative reforms and drilled into strategies for making commitments during the negotiations. This is a daunting task for acceding members who have to strike a healthy balance between heeding the requests of WTO Members while maintaining enough wriggle room to safeguard domestic interests.
Kazakhstan’s Ministry of Trade and Integration, QazTrade, and the officials who negotiated Kazkahstan’s WTO accession imparted advice.
First up was a high-level overview of Kazakhstan’s WTO accession process. The successive technical sessions drilled into areas of the trade talks that are complex and strategically important. Uzbekistan also got valuable advice on handling reforms to bring national laws in line with WTO requirements.
The mission was organized with financial support from the European Union as part of the project Facilitating the process of Uzbekistan’s accession to the WTO.