Oʻzbekiston tashqi savdo jamoasi Qozogʻistondan JSTga aʼzo boʻlish boʻyicha tavsiyalar oldi
Oʻzbekistonning JST masalalari boʻyicha bosh muzokarachisi boshchiligidagi tashqi savdo delegatsiyasi vakillari Ostona shahrida texnik muzokaralar oʻtkazdi va Qozogʻiston muzokarachilari bilan JSTga aʼzo boʻlish masalalari boʻyicha tajriba almashdi.
Oʻzbekiston Prezidentining JST masalalari boʻyicha maxsus vakili va mamlakatning JSTga aʼzo boʻlishi boʻyicha bosh muzokarachi janob Azizbek Urunovning iltimosiga koʻra Xalqaro Savdo Markazi (XSM) yuqori darajadagi missiyani tashkil qildi. Missiyaning maqsadi Qozogʻistonning JSTga aʼzo boʻlish boʻyicha muzokaralari natijalari bilan tanishish edi.
Qozogʻiston JSTga 2015-yilda a’zo boʻlgan, ya’ni u hozirda JSTga kirish boʻyicha muzokaralar olib borayotgan Markaziy Osiyodagi qoʻshni davlatga tavsiyalari bilan oʻrtoqlashishi mumkin.
Janob Urunov muzokaralarning turli sohalari, jumladan, tovarlar, xizmatlar va qishloq xoʻjaligi, shuningdek, savdo chora-tadbirlarini soddalashtirish, savdodagi himoya choralari va davlat savdo korxonalari uchun mas’ul boʻlgan toʻqqiz nafar muzokara jamoasi vakillaridan iborat guruhga rahbarlik qildi. Missiya tarkibiga Oʻzbekiston milliy qonunchiligini JST talablariga muvofiqlashtirishga mas’ul boʻlgan mansabdor shaxslar ham kiritildi.
Oʻzbekiston hozirda Jenevada boʻlib oʻtadigan Ishchi guruhning 8-yigʻilishiga tayyorgarlik koʻrmoqda. May oyida tashkilotga aʼzo boʻlish boʻyicha muzokaralar davom ettiriladi. Yuqoridagilarni inobatga olgan holda 14-15-may kunlari boʻlib oʻtgan tadbirlar eng maqbul vaqtda amalga oshirildi deyish mumkin.
Delegatsiyani Qozogʻiston Savdo va integratsiya Vaziri oʻrinbosari Janel Kushukova xonim va QazTrade Savdo siyosatini rivojlantirish markazi Bosh direktori oʻrinbosari janob Nurlan Kulbatir kutib oldi.
Mutanosiblikni saqlash
Missiya JST doirasidagi muzokaralarning texnik jihatlari yuzasidan fikr almashishga yordam berdi. Ikki tomonlama uchrashuvlarda, shuningdek, qonunchilikni isloh qilish va majburiyatlarni muzokara qilish strategiyasi ishlab chiqildi. Bu a’zo bo’lish jarayonida turgan davlatlar uchun qiyin vazifa boʻlib, ular JST a’zolarining soʻrovlarini inobatga olish va ichki manfaatlarni himoya qilish uchun yetarli ixtiyoriylikni saqlash oʻrtasida sogʻlom muvozanatni topishi kerak.
Qozogʻiston Savdo va integratsiya vazirligi, QazTrade va Qozogʻistonning JSTga a’zo boʻlishi boʻyicha muzokara olib borgan mutasaddilar oʻz tavsiyalari bilan oʻrtoqlashdilar.
Dastlab, Qozogʻistonning JSTga a’zo boʻlishining yuqori darajadagi sharhi taqdim etildi. Keyingi texnik sessiyalar savdo muzokaralarining murakkab va strategik sohalariga qaratildi. Oʻzbekiston milliy qonunchilikni JST talablariga muvofiqlashtirish boʻyicha islohotlarni amalga oshirish boʻyicha ham qimmatli tavsiyalar oldi.
Missiya Yevropa Ittifoqining moliyaviy koʻmagida “Oʻzbekistonning JSTga a’zo boʻlish jarayoniga koʻmaklashish” loyihasi doirasida tashkil etildi.

Специалисты торгового блока правительства Узбекистана советуются с казахстанскими коллегами по вопросам присоединения к ВТО
15.05.2024 1909
Торговая делегация Узбекистана во главе с главным переговорщиком страны по присоединению к ВТО провела в Астане экспертные обсуждения и обмен опытом о процессе присоединения к ВТО с казахстанскими коллегами
Миссия высокого уровня была организована Международным торговым центром (МТЦ) по просьбе Азизбека Урунова, специального представителя президента Узбекистана по вопросам ВТО. Г-н Урунов также является главным переговорщиком страны по присоединению Узбекистана к Всемирной торговой организации. Целью визита было ознакомление с опытом ведения Казахстаном переговоров по присоединению к ВТО.
Казахстан вступил в ВТО в 2015 году, а это значит, что он может делиться опытом и советами со своим центральноазиатским соседом, который сейчас ведет переговоры о присоединении к ВТО.
Делегация Узбекистана состояла из девяти высокопоставленных лиц, ответственных за разные направления переговорного процесса, включая товары, услуги, сельское хозяйство, содействие торговле и ее упрощение, средства ее защиты и государственную торговлю. В состав делегации также вошли должностные лица, ответственные за приведение национального законодательства Узбекистана в соответствие с требованиями ВТО.
Проведение миссии с 14 по 15 мая 2024 года оказалось очень своевременным на фоне подготовки Узбекистана к 8-му заседанию Рабочей группы в Женеве, где в конце мая возобновятся переговоры о вступлении страны в ВТО.
В Астане делегацию Узбекистана встречали заместитель министра торговли и интеграции Казахстана Жанель Кушукова и заместитель генерального директора казахстанского Центра развития торговой политики QazTrade Нурлан Кульбатыр.
В поисках оптимального равновесия
В рамках миссии состоялся обмен мнениями по техническим аспектам переговоров с ВТО. На двусторонних встречах также обсуждались реформы законодательства и стратегии принятия обязательств в ходе переговоров, что представляет серьезный вызов для присоединяющихся стран, стремящихся к достижению оптимального баланса между учетом требований членов ВТО и сохранением достаточной свободы маневра для защиты своих отечественных интересов.
Своими советами и рекомендациями поделились сотрудники Министерства торговли и интеграции Казахстана, эксперты Центра QazTrade и официальные представители Казахстана, которые вели переговоры о вступлении страны в ВТО.
На первом заседании был представлен общий обзор процесса присоединения Казахстана к ВТО, а последующие технические заседания были посвящены рассмотрению сложных и стратегически важных направлений торговых переговоров. Узбекистан также получил ценные советы по реформированию национального законодательства с целью приведения его в соответствие с требованиями ВТО.
Миссия была организована при финансовой поддержке Европейского союза в рамках проекта Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО.